Jump to content

SZUKAM.

Forum members
 • Posts

  410
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by SZUKAM.

 1. a ja na Wólce Węglowej sieknąłem gazociąg a pod Tomaszowem Lubelskim linie telefoniczną Kijów - Berlin(podobno). Na Olszynce z Patronem od trzech lat chyba mamy namierzony i częściowo odpokany sygnał jak stodoła. Pod .. tak na oko 60 letnią brzózką. Póki co 3 lata temu oczom naszym ukazał się fragment blachy falistej (a co pod blachą?). Ale sygnał trzymamy jak dopadnie nas sygnałowa posucha na którą narazie narzekac niemożemy :)
 2. przepatrzyłem STATUS i nie wiem czy 4 lata to nie za długo. Mając na uwadze fakt, że większość z nas prowadzi naprawde dynamiczny żywot, zmienia się a to miejsce zamieszkania, a to stan cywilny :), a to praca, to szkoła .. itd itp. myślę, że 2 lata byłoby optymalne i ochroniłoby przed przedterminowymi wyborami itd.
 3. Uzupełnienie o rodzeństwo babci - tej z Kresów: jeden z jej braci od 1943 był w Oddziale Samoobrony przed bandami UPA. Od 1944 w Milicji Obywatelskiej. W listopadzie 1944 zwiał do lasu z całym posterunkiem MO. W Wigilię 1944 został zabity przez UPA w swoim domu. Drugi brat babci był od 1942 w UPA. W styczniu 1944 AK wykonała na nim wyrok śmierci. Babcia jest Ukrainką. Takie to losy na Pograniczu.
 4. jeden dziadek totalny brak danych. Nawet mój ojciec nie wie co on robił poza tym że przeżył wojnę. drugi po ukończeniu Szkoły Podchorążych Artylerii w 1939 w KOP w Wilejce potem w Równem. Po wybuchu wojny najpierw na granicy z Sowietami, potem przeżucony do Lwowa. Przeżył bombardowanie na stacji kolejowej Krasne przy wyładunku. Po poddaniu miasta w niewoli sowieckiej, dzięki poparzonym dłoniom uniknął jako kapral transportu do Starobielska. Wrócił do domu w grudniu 1939 r. Od 1940 w BCh Rys" Basaj po akcji scaleniowej w 27 Wołyńskiej DP AK. Walczył z Niemcami, partyzantką sowiecką i z UPA. Ucestniczył w Burzy na zamojszczyźnie, uniknął rozbrojenia przez Armię Czerwoną i jak wielu wstąpił do II Armii WP by uniknąć wywózki na wschód. Ranny pod Budziszynem. Po powrocie w 1945 kiedy NKWD zaczęło czystki w szeregach Milicji Obywatelskiej obsadzonej głównie przez AK-BCh w terenie, z innymi wrócił do lasu. Walczyl z utrwalaczami nowej władzy z UPA( do momentu podpisania porozumienia między AK-WiN a UPA) NKWD i KBW. Z lasu wyszedł w 1947 lub 1949. Babcia miesza w zeznaniach. A tak naprawdę nic do końca nie wiadomo na pewno poza paroma faktami. Zwłaszcza na Kresach te życiorysy są tak pogmatwane (może celowo?) że nie dojdzie się teraz chyba. Może ktoś miał dziadków w okresie wojny w okolicach Hrubieszów - Uściług - Włodzimierz ? jeszcze jedno ... w życiorysie ma wpisane że walczył w 204 pp. Póki co wiem tylko tyle , że taki numer pułku miała Brygada Świętokrzyska NSZ. We wrzesniu 1939 r. takiego numeru nie spotkałem. Dalej jest wiecej pytań niż odpowiedzi :-( ale szukam :-)
 5. oczywiście , że to polska radiostacja. Nawet chyba figuruje na mapach WIG-owskich jak dobrze pamiętam. Nazwa okolicy Radiowo" tez nie wzięła się znikąd.
×
×
 • Create New...

Important Information