Skocz do zawartości

poszukiwania info. o WIN AK okr. Wysokie Mazowieckie


AK Kmicic

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie
Widze ze wykazujecie sie duza wiedza na temat.
Chciałbym dowiedzieć sie więcej o moim wuju Janku Michałowskim apałce" jak równiez o moim dziadku Czesławie Michałowskim,zginął w 1942 w Stuthoff a został ujety przez niemców(ktoś zdradził,wydał?) w majatku Jelińskich(?)w mazurach opodal Wys-Maz.
Mowgdi na forum posiada spore wiadomości,czy moze znasz szczegóły zdjęcia posterunku zandarmerii w Piekutach przez apałkę".
Mam kilka fotek Zapałki i Huzara,notabene razem uczęszczali do tej samej szkoły w Wys-Maz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • Odpowiedzi 132
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Miałem gdzieś spis członków drużyny z tego terenu - jak znajdę to prześlę."
Kolego Jawor1956 czy udało Ci się może odnaleźć ten spis? A może są jeszcze jakieś inne materiały z działalności AK AKO WIN z intsresującego nas obszaru?
Myślę, że temat nie został jeszcze wyczerpany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Witam. Kmicic a to nie Tobie wysyłałem te dokumenty? Chyba że komuś innemu. Mniejsza o to.
Opis bitwy jest z pod Krasowo-Częstki. Jest to ta bitwa w której według opisu Tadeusza Gołaszewskiego ps. Lis zabito: (cyt.z materiału) 40 zabitych żandarmów, 32 żołnierzy SS z Wysokiego Mazowieckiego/sztórmówka/ oraz kilkunastu rannych.
I skład oddziału:
Stokowski Zygmunt- podchor. ps. Oliwa
Szepietowski Eugeniusz- podchor. ps. Dłuto
Tadeusz Gołaszewski (składał relacje bitwy)-podchor. ps. Lis
Tadeusz Słyk- sierż. ps. Dzik
Marian Gołaszewski- podchor. ps. Kucharz
Marian Artatowicz- podchor. ps. Młotek
Jan Michałowski- podchor. ps. Zapałka
Karol Gasztoft- podchor. ps. Pazur
Edward Kruszewski- podchor x
Grabowski Wacław-kapr. ps. Kandor
Dąbrowski- kapr. ps. Cygan
Raciborski Edward-kapr. ps. Sołtys
Wacław Brzozowski- plut. ps. Kędzior
Świecki Henryk-kapr.(brak pseudonimu)
ps. Marcin(brak nazwiska)
Papiński (brak stopnia, imienia, pseudonimu)
Zawisza (brak stopnia, imienia, pseudonimu)
Skarżyński (brak stopnia, imienia, pseudonimu)
Brzośko (brak stopnia, imienia, pseudonimu)
ps. Piotr (brak nazwiska)

Dodatkowo 4 żołnierzy których imion i nazwisk Tadeusz Gołaszewski nie pamiętał.
W bitwie zginęli: Papiński ze wsi Racibory, Zawisza i Skarżyński z gminy Dąbrowa Wielka.
Uzbrojenie oddziału to: 12 km., 8 PM., 3 karabiny automatyczne niemieckie, 1 p.panc., 14 pistoletów oraz 8 granatów.
Po bitwie Niemcy w biuletynie dla żandarmerii napisali że oddział liczył około 200 ludzi.

Oczywiście opis bitwy jest szerszy.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
jako ciekawostkę podam, że mam encyklopedię z 1966 roku. Jest w niej rozdział zginęli za Polskę Ludową".
Wrzucę kilka nazwisk utrwalaczy z opisem encyklopedycznym, nazwiska wybrane z rejonu Wysokiego Mazowieckiego i ciut bliższych okolic... no i ciut dalszych.. Może kolegów naprowadzą na jakiś ślad. Dane powtarzam za encyklopedią bez ich weryfikacji.

1. Kościński Zygmunt ur. 1908. zastrzelony z rąk NSZ 23.11.1945 w powiecie Wys. Mazowieckie. Więzień Berezy kartuskiej, w czasie wojny w białostockiem, po wyzwoleniu instruktor KW PPR w Białymstoku.

2. Dudziak Józef ur. 1891. Zginął z czterema synami w dniu 19.06.1946 w czasie walki z bandą Uskoka" we wsi Charlęż pow. Lubartów

3. Bujak Paweł ur. 1912 zginał 14.09.1946 w walce z bandą Uskoka" we wsi Niemce pow. Lubartów broniąc posterunku ORMO

5. Kamiński Franciszek ur. 1918, robotnik. w czasie wojny w Armii Czerwonej a od 25.05.1943 w Wojsku Polskim. Zginął w sierpniu 1945 w walce z bandą Młota" w okolicach Siedlec.

6. Burak Władysław ur. 1914 pochodzenia robotniczego. od 23.09.1944 funkcjonariusz MO w Tykocinie pow. Wysokie Mazowieckie. Zginął 30.08.1945 r. w napadzie bandy Gryfa" na posterunek MO w Tykocinie.

i ostatni 7 utrwalacz i jednocześnie anda" ro rozpoznania:
:Rutkowski Tadeusz ur. w 1924 roku w rodzinie chłopskiej we wsi Trzciana pow. Skierniewice. Od kwietni 1945 w podlaskiej jednostce KBW . poległ 16.12.1946 samotnie broniąc stacji kolejowej Starosielice woj. białostockie ptrzed nieznaną grupą zbrojnego podziemia. Pośmiertnie odznaczony krzyżem VM V klasy. Wybidowana z funduszy KBW szkoła 1000 lecia w ZŁotorii woj. Białystok nosi imię: Szer. Tadeusza Rutkowskiego.

Sa i krótkie notki o innych, ale juz całkowicie inne rejony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
Panowie,mam ważką wiadomość,jest nieprawdoodobnie interesująca!
Karaś" wziął po cichu" ślub w brzózkach,wybranka była Marysia,nazwiska niestety nie znam,slubu udzielał jakis wikariusz chyba z Wysokiego?
dzis taka informacje uzyskałem podczas rozmowy z Panem Gołaszewskim Lisem"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Dzieki Majros za opis,ale jesl bylbys tak dobry prześlij na email:
Janrenovate@wp.pl
Panowie,byłem dzis na cmentarzu w Poswietnem,jest tam pomnik ,mogiła poległych zołniezry z I i II wojny.
Wzmianki o Karasiu" brak.
Co do ślubu Karasia z Marysią,drąże temat,moze czegoś dokopie się?
Jawor556 pisałes cos o agentach z Domanowa i Holonek,interesują mnie zwłaszcza Holonki,czy mieszkal tamgdzies w okolicy Litwin,czy Polak pochodzenia litewskiego?
Znajduje sie tam krzyż żmudzki żelazny.
Wstawie póxniej foto,musze zmniejszyc.
Pozdrawiam wszystkich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie