Skocz do zawartości

Mitologia radzieckich klamer z gwiazdą.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 155
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Vorax, to jest klamra z lat 60-ych.
ammuratow - oficer na zdjęciu ma ażurową klamrę, o której już pisaliśmy w tym wątku, może ona być jak najbardziej wojenna i przedwojenna, noszona chyba od 1935 roku. Wątpliwości budzi klamra pełna", z tą na Twoim zdjeciu sprawa jest jasna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klamry z gwiazda (jesli były w czasie 2 wojny ) to używali ich oficerowie, co innego klamry z gwiazdą używanie przez flotę czarnomorska . Powoód jest Bardzo prosty - oszczędność . tak samo gimastiorki Były bez kieszeni na piersiach (damskie miały i oficerskie ) ta sama przyczyna - oszczędność , Rosja straciła największa liczbę żołnierzy w czasie wojnny , a częsć z nich była wysyłana na pewna śmierć ( ani kroku wstecz) więc bo jakiego grzyba tracić cenny metal na klamrę do pasa ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 year later...
witam,rozumiem że dowód jest marny ale-wiosna oglądałem na rosyjskiej stronie http://www.ipvod.ru/ film tankisty z 1939r i co najmniej dwóch oficerów miało na 99% takie klamry i teraz(skleroza)które ażurowa czy tłoczona sprawdzić nie mogę bo od kwietnia nawet oglądanie zrobili płatne pozd,marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Ja znalazłem jedno jakby to nazwać...wypracowanie Walerii Korwelis 1) Mundur pułkownika brygady czołgów Armii Czerwonej (Styczeń 1940) Pułkownik ma pas skórzany z metalową klamrą w kolorze złotym z godłem Armii Czerwonej-pięcioramienną gwiazdą z sierpem i młotem w środku. Odrębna barwa na patkach kołnierza, wypustkach i naszyciach na płaszczu i kurtce świadczy o dystynkcjach."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pełna klamrę wykopałem kiedyś w transzejach niemieckich z 1944r.Swiadczy o tym że jednak istniały w tym okresie /może w ograniczonych ilościach jednostek/Nie sądzę ze ktos w 1945-46 wykopał dół głębokosci 2-3m. i wrzucił tam swoją klamrę:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyną starą radziecką klamrą w tym wątku jest ta, o której Huk powiedział, że wygląda jak carska. Stare klamry ZSRR mają identycznie rozmieszczone zapięcia jak w armii carskiej. Reszta to klamry od lat 50. po rozpad ZSRR.

To, że jest wykopana, znaleziona z resztkami pasa WH o niczym naprawdę nie świadczy...

Pozdrawiam serdecznie, Łukasz :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz przeżyj jeszcze raz linki od Kopiego tak jak napisał
Vorax i zweryfikuj swoje wiadomości :) co do klamer to pewnie były często pokazywane na propagandowych filmach i imprezach nie wypadało pokazywać żołnierza radzieckiego ze zwykłym paskiem , co się tyczy wojny kiedy wszystkiego brakowało nikt nie troszczył się o klamry kogo to obchodziło żołnierz giną szybko na froncie ale taniej , a jak chciał zamienić parciany pasek lub sznurek to wchodził do lepszej chałupy zabierał gospodarzowi to co znalazł albo ciął lejce od kunia na kawałki albo ograbiła trupy Niemców lub trupy swoich kolegów w takich sytuacjach nikt się nie zastanawiał chodziło o to coby idąc do ataku lub uciekając przed nim nie przewrócić się w wyniku opadnięcia gaci na kostki :):) a te klamry które wychodzą z gleby to pewnie pozostałości jakiś zapasów , a stalówki myślę że to produkcja kiedy mieli już trochę czasu na produkcję tego typu gadżetu dla armii ale mosiądzu jeszcze było szkoda .to tyle ,może ktoś ma inne zdanie to niech coś doda -pozdro

ps.
Kopacz1 - nie miałem czasu jeszcze się zabrać się za nią boję się że sie rozpadnie -pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie