Skocz do zawartości

Mitologia radzieckich klamer z gwiazdą.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 155
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
A na dodatek (przynajmniej w armii carskiej) przed przeglądem czy paradą żołnierze czyścili klamerki popiołem lub tłuczoną cegłą co-by glanc miały,dlatego tak często są powycierane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mundur pułkownika brygady czołgów Armii Czerwonej (styczeń 1940)
Pułkownik ma pas główny skórzany z metalową klamrą w kolorze złotym z godłem Armii Czerwonej- pięcioramienną gwiazdą z sierpem i młotem w środku.........
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, że powyższa klamerka to tzw. ażurowa", wzór wprowadzony w 1935 roku dla oficerów, noszona powszechnie w latach II wojny nie tylko przez kadrę oficerską, również przez podoficerów, jak wskazują fotgrafie z epoki. Fakt jej używania nie był negowany przez autora tego wątku:-) Na mundurze generała w 1940 roku, wspomnianego przez MOZIX'a29, spodziewałbym się właśnie takiej klamry.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.lonesentry.com/articles/officercorps/fig1_red_army_officers_corps_uniforms.jpg

Marzec 1946.

http://static.howstuffworks.com/gif/axis-conquers-philippines-41.jpg

1941-42

http://www.russian-victories.ru/hot_food_distribution2.jpg

Ale tu w maju 1945 coś już widać.

Sam mam taką jak w 6 poscie - i nie znaju ili to wojennaja ili niet :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy faktycznie jest to mit.Ja chodzac po rosyjskich 2 -wojennych okopach pare takich klamer znalazłem.A stało tam zwykłe frontowe wojska.Na pewno nie zadna szkoła....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie po to założyłem wątek, aby ten mit" rozwiać lub potwierdzić. Z zainteresowaniem przeczytałem twój post, feld, ja sam przemierzam regularnie radzieckie pozycje z 1944 r., wiem praktycznie na bieżąco o trafieniach znajomych z podobnych rejonów, mam informacje o odkryciach poprzedników, w tym nawet z lat 80-ych i powiem Ci, że przynajmniej na Mazowszu i w Lubelskim takie klamry praktycznie się nie trafiają. Wychodziło dużo niemieckich klamer, pasów, w tym przerobionych przez bojców, ale osobiście nigdy nie widziałem wykopka tłoczonej klamry z gwiazdą. Oczywiście moja wiedza nie jest pełna i zapewne mało widziałem", to fakt, dlatego jestem ciekawy każdego NAPRAWDĘ wykopanego z ziemi, osobiście, na pozycjach, egzemplarza takiej klamerki. Być może wtedy obalimy moją tezę początkową.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

acha czyli jak ty czegoś nie wykopiesz to tego nie używano?" - Kobi, oczywiście, że nie o to mi chodziło, szukam po prostu mocnych dowodów i nie chcę nikomu niczego wmawiać na siłę, sprawa jest niejasna i próbuję ją wyjaśnić, bo akurat temat klamer jest mi szczególnie bliski. A nasza rozmowa rzeczywiście mnie zainspirowała, bo nie z Tobą pierwszym spierałem się na temat tych klamer.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałem-trafiałem takie klamry na radzieckich pozycjach,gdzie front długo stał.Oczywiscie nie były to klamry ,w takiej ilosci co by sugerowało,ze kazdy bojec je nosił.W wiekszosci nosili zwykłe parciaste paski.Prawdopodobnie nosiły je tylko jednostki gwardyjske,choc tez nie wszyscy.Przynajmiej spotkałem sie z takimi sugestiami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko my mamy problem z tymi klamrami:
http://forumuuu.com/showthread.php?t=33101

A ja już się chyba poddaję, wychodzi na to, że rzeczywiście były te klamry - i bardzo dobrze - tylko miej człowieku fart i traf taką prawdziwą wojenną. Moja wiara w istnienie tych klamer na polach bitew II wojny światowej nieco wzrosła, ale wzorem niewiernego Tomasza poczekam, aż sam poczuję w dłoni zimny mosiądz własnego wykopka z gwiazdą...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemniej jednak, w jednym z najlepszych opracowań o umundurowaniu Armii Czerwonej - Red Army uniforms of World War II" A.Shalito, I.Savchenkov, A.Mollo, naprawdę dokładnym i profesjonalnym - nie ma ani jednej wzmianki o klamrze mosiężnej z wytłoczoną gwiazdą. Na zdjęciach ukazano kilkadziesiąt rodzajów mundurów, wszystkich rodzajów wojsk i służb, dokładnie opisano i pokazano przykłady pasów stosowanych w Armii Czerwonej w latach II wojny światowej. Klamry z gwiazdą (poza ażurową") tam NIE MA. Ale być może autorzy sie mylą...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To naprawdę dobra publikacja, mam to w pdf., nie znalazłem w niej wzmianki o klamrach pełnych z gwiazdami. Ale drążę temat dalej, najwyżej wyląduję w psychiatryku na oddziale dla paranoików na tle używania klamer pełnych z gwiazdami w latach 1941-1945" (przypadek beznadziejny:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie