Skocz do zawartości

Mitologia radzieckich klamer z gwiazdą.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 155
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Pod Braniewem znajdowane były takie klamry w radzieckich pozycjach. Oczywiście były to znaleziska sporadyczne. Sam posiadam w kolekcji klamrę tego typu wykopaną na pozycjach z 1941 roku pod Sewastoplem, tylko ta jest marynarska...
Wygląda mi że model z 1938 roku był używany, jednak niezwykle sporadycznie, aczkolwiek nie należy skreślac każdej znalezionej klamry z gwiazdą jako powojennej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
pozwoliłem się obsłużyć ale widzę że wojenna też szajce wyszla:
http://www.odkrywca-online.pl/forum_pics/picsforum23/klamra_ruska.jpg
kolejny dowód na ich bytność w 2 wojnie
http://www.odkrywca-online.pl/szajka-atb22-oraz-przyjaciele,654269.html#654269 wątek z którego zapożyczyłem fote
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania, standardowa klamra radziecka i egzemplarz który zdobyłem niedawno. Widać zasadnicze różnice w kształcie wielkości, rysunku samej gwiazdy i zapięcia (odwrotne). Biorąc pod uwagę wykonanie(delikatna)nadaje się raczej do munduru wyjściowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oseledes: Moja jest prawie identyczna.No i w sumie, czy tam w innej rybie , to tylko co do tych dwóch sztuk nie ma wątpliwosci co do ich orginalności...nie zostały wcześniej wydarte z kontekstu,że tak powiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że te dwie klamry o trochę odmiennych kształtach to właśnie te wprowadzone w 1938 roku. Mam jednak obawy że w okresie wojny klamry mogły przejść jakieś modyfikacje i upodobniły się do wzoru powojennego. Trochę mało jest materiału porównawczego i ikonograficznego żeby stwierdzić na 100% która klamra jest wojenna. Ale od czego forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie