Skocz do zawartości

Mity niemieckie?


jaraca

Rekomendowane odpowiedzi

Niemcy sa od nas różni cywilizacyjnie. Miał rację Feliks Koneczny klasyfikujac ich do cywilizacji bizantyńskiej. My swoim duchem tkwimy w tradycji łacińskiej. Ta odmiennosc w jakis sposób tłumaczy dzielace nas różnice. W zwiazku z tym mitem jest ich przynależnosc do największej tradycji europejskiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 168
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
jaraca
Tez jestem dumny z tego ze jestem Polakiem,piszesz bardzo mądrze.Ostatnio tez słyszałem od kumpla mieszkającego za zachodnią granicą ze większosc Niemców nawet nie potrafi przepchac zlewu... :))))Od razu wzywają ekipe.Ale tu dopadają mnie takie małe wątpliwosci...Np.kwestia rent i emerytur.
Dlaczego tam wynosi ok.2000 Euro a u nas 200???Przykłady mozna mnozyc.
Wiem,wiem...Zaraz bedą komentarze typu był komunizm itp.Ale moze juz czas DOGONIC EUROPE???????I nie tylko Niemcy.
A moze to po prostu wina Nas i naszej ordynacji wyborczej ze wybieramy do władzy takich...(wymoderowano)

Pozdrawiam
Zwierz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwierzu
Weź pod uwagę fakt że My jako społeczeństwo mamy to szczęście że musimy budować wszystko od podstaw i tyczy się to zarówno polityki, kultury jak i ekonomi. Podczas ostatniej wojny straciliśmy gro a nawet większość wykształconych ludzi, prawie cała elita. Nasze nowe elity są przede wszystkim kształcone w częściowo zniewolonym czy inaczej wolnym kraju. Podobnie rzecz ma się z dobrami poszczególnych ludzi jak i Narodowymi chyba zdajesz sobie sprawę że większość ludzi musiała zaczynać wszystko od nowa
Hitler zaskrabił sobie kolosalne poparcie również poprzez wprowadzenie wielu przywilejów socjalnych a pieniądze na to miał przede wszystkim z przejęć majątku żydowskiego i pożyczek zaciąganych poza granicami. Musiał wywołać wojnę bo inaczej cała gospodarka padłaby.
Trudno Nas porównać raz to kolosalna pomoc Ameryki dwa ustrój powojenny


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora pomsee 08:31 05-12-2008
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepaści ekonomicznej wywołanej wojną nie da się nadrobić.
Niemcy nie dość że wywołali wojnę, przegrali ją, i byli okupowani dostali taki zastrzyk pieniędzy z Ameryki a my w tym czasie i do teraz leczymy rany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważcie jeszcze jedną sprawę generalnie świadczenia i cała sfera socjalna w Niemczech (Dla nas pozornie wysoka) chyli się a w Polsce ( nie jest rewelacyjnie bo budujemy wszystko od podstaw jakoś minimalnymi kroczkami idzie w górę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że da się nadrobić tylko potrzeba mądrych ludzi w polityce.
Żeby wyzbyć się Polskich kompleksów to trzeba przede wszystkim być bogatym. Bogatego szanują, poważają chcą go poznać, zaprosić do domu, pogadać o przyszłych interesach, no i wiadomo lepiej mieć bogatego przyjaciela niż biednego. I w tym przypadku kolega Rem jest być może największym patriotą. W parze z ekonomią musi iść EDUKACJA.
Jak jednego i drugiego nie naprawimy to zapomnijmy o doznaniach typu nie jest źle czuć się dobrze":):)
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Danieloff - dzięki za zrozumienie.
Kolego Kazimierski - dodam jeszcze, że płacę w Polsce podatki, ponad milion zł rocznie. W ramach tzw migracji podatkowej UE mogę to robić na Cyprze przy stawce 0%. Ale nie robię. Do tego wspieram harcerzy, sport i naukę w szkołach. Więc jeżeli jestem szowinistą - to fajnie, dobrze mi z tym. Uważam, że im wyższe PKB, silniejszy polski biznes, tym samym silniejszym państwem jest moja Polska.
Kolego Wojwoj - nie wiem. Być może był to wypadek przy pracy, tak często bywa w chemii. Ale wiem, że Niemcy bardzo interesowali się tym rozwiązaniem z wiadomych względów. Poszperam i dam Ci znać.
Pozdrawiam;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Majros - przepraszam, że pominąłem - masz rację. Dlatego jak mogę, tak pomagam dzieciakom w edukacji.
A co do szacunku dla bogatych. JAk można szanować kogoś tylko dlatego że jest lub nie jest bogaty? Choć przyjaciół" nie brak, fakt;-))))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie coś co powinno w płynąć na rozruch szarych komórek niejednego zabierającego tutaj głos,
Nie chcę wskazywać kogo (Słowne utarczki i udowadnianie kto jest głupszy lub mądrzejszy nie jest Moim celem) wątek w innym dziale założył
Czlowieksniegu

Dodając link do tego artykułu
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,6006232,TVP__Unia_pisze_wlasna_historie_Europy__Bez_historii.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, może ktoś Mnie oświeci w trochę innej sprawie niż ta , ale zadaję to pytanie właśnie na skutek tych wcześniejszych wypowiedzi a napisanych w tym wątku. Otóż Stwierdzam że jestem wręcz fanatykiem i fascynatem Internetu (i szeroko rozumiane nowe technologie również). W ogóle samo forum jest efektem i naturalną konsekwencją ( chyba to oczywiste?) więc tym bardziej nie potrafię zrozumieć czasem stawianych pisanych przez dyskredytujących słów zamykających jakąś my śl twierdzeniem „dziecko Onetu, netu czy czegoś tam podobnego” np. mario33
„Wulfgar dobre :)))) Wiedza 'internetowa' boli...” wulfgar zaleca i słusznie „ ale jak to w życiu na nic nie jest za późno. Jest wiele teraz ciekawych publikacji o II wojnie wiec wystarczy chcieć pochodzić po księgarniach i nieco rozjaśnić umysł w tym zakresie..Każdy z nas poszerza swoje horyzonty jak umie.”
zaś w jakimś innym wątku
Czlowieksniegu pisze np. „w swych wpisach stosujesz metodę (wytnij-wklej ) przerzucając się argumentami z Wiki i źródeł podobnych. Długi chcesz stosować tą taktykę?” krciutko do tego się odniosę Przecież w końcu to są jakieś źródła. Sam wkleiłeś w swoim temacie link do Gazety, Miałbym powiedzieć co to za źródło? Powiedźcie to w takim razie co jest Waszym zdaniem właściwym źródłem
zgodnie z innymi słowami wulfgar-a „tylko ze trzeba z tej wiedzy umiec korzystać". Jest też skarbnicą także róznego śmieci informacyjnych”
Tak zgadzam się tak samo jak wszystkie inne media, prasa, TV, książki i wszystko inne zamykające się pod tym pojęciem. Co w tym złego że poszerzam swoją wiedzę korzystając również z internetu?
Pozdrawiam

P.S Dla
beaviso
Intensywnie pracuję nad wyjazdem do Grecji
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego rem, jesteś szowinistą. O niemcach wypowiadasz się niemiaszki i że ich dorżniesz, patryiotyzm pojmujesz jako umacnianie Państwa itd. Przedstawiasz myślenie typowe dla elit końca XIX. I pewnie nie było by w tym nic złego gdyby nie to że takie właśnie myślenie doprowadziło do wojen. Mamy XXI wspólną europę i zapewniam Cię że dziś nie na tym polega patryiotyzm.
Podatki płać gdzie chcesz, może własnie gdybyś je płacił na cyprze to znaczy ich nie płacił, to miałbyś więcej kasy co z kolei przyczyniło sie do wzrostu zatrudnienia w Twojej firmie lub więcej byś wydał na konsumpcję itd. i wszystkim by to wyszło na dobre Polsce również. Jeśli chodzi o wspieranie lokalnej społeczności to zauważyłem to już w czasie poprzedniej wypowiedzi i chwała Ci za to, to z pewnością jest przejaw patryiotyzmu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Korbaczewski - powtarzam, skoro tak jest, trudno, nie zaprę się samego siebie. Jestem jaki jestem, ktoś musi. Niemaszki" są swoistą parafrazą słowa polaczki" którą tak często posługuja się Niemcy (ot, złośliwość;-)). Szkoda że nie zauważyłes, ze nigdy w swoich wystąpieniach nie odniosłem się z brakiem szacunku do Niemców - konstruktorów (np audi). Nazywając Seppa D - SSmana śmieciem, myślę, że raczej i tak postąpiłem dość grzecznie. Poprostu mierzi mnie swoiste oczarowanie, jakiemu ulegli niektórzy forumowicze w postrzeganiu tej bandy morderców. Z doświadczenia wiem, że w biznesie/polityce liczą się tylko z silnymi. I na tym to polega - być silnym. A od czasów starożytnych zawsze bogacisz się czyimś kosztem. Użyłem słowa dorżnąć - fakt. Mogłem użyć asilę ekspansję swojej firmy na rynku lokalnym". Efekt ten sam, ale czułbym się hipokrytą.
Dodam tylko, że wojna jest mi wstrętna i nigdy nie chciałbym być jej twórcą, ani uczestnikiem.
Dziękuję Ci za Twoją opinię. Bez względu na różnicę zdań, zawsze warto dyskutować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Jaraca - dziękuję za zrozumienie;-)).
Kolego Korbaczewski - widocznie nie zrozumiesz mojego, a ja Twojego stanowiska. Tak czasem bywa. Może więc zakończmy naszą wymiane zdań, bo odbiliśmy troszkę od głównego wątku, co może spowodować, że paru forumowiczów mających nas dość zwróci nam uwagę w sposób narażający Ich na żółte kartki. Zresztą słusznie. Jeżeli chciałbys podyskutować - jestem otwarty, ale załóżmy sobie osobny wątek.
Do wszystkich - jestem tu dość krótko. Chciałbym się dowiedzieć czy był kiedykolwiek dyskutowany na forum temat legionów rzymskich? A jeżeli tak, to gdzie?
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do kolegi Kiezmarski. Nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz .Europejski patriotyzm to bzdura, coś takiego w realu nie istnieje. Uśmieszki i poklepywania się po plecach europejskich polityków w imię wspólnej Europy to utopia. Jak wracają do domu to od razu biorą się za budowanie rurociągów po dnie Bałtyku. Oczywiście w imię dobra europejskiego, a broń Boże nie umacniania własnej państwowości hehe. No chyba że Kanclerz Gerhard Schroeder żył w XIX w.
Umacnianie własnego państwa to priorytet, porównanie Europy XIX do obecnej jest wyjątkowo nie trafny. Tam rządziły dyktatury, oparte miedzy innymi na nienawiści między rasowej, a narzędziem polityki była wojna. Obecnie nie ma w Europie nowych Hitlerów, jest za to mocno ukryta walka o jak największą dominację finansową. Pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło, ciepło Kolego Majros. A jak trzeba przekazać władzę w UE Czechom, to się robi alternatywny rząd gospodarczy". Bo kryzys, bo młody członek, bo nie da sobie rady, bo....
I dalej. Jak polskie stocznie dostały dotacje - to awantura na cały swiat. Jak niemieckie banki dostały 70mld euro zapomogi, to jakoś cicho, nikt nie protestuje, wszak mamy kryzys......A obie instytucje to przecież spółki prawa handlowego. Więc jak to jest? Są równi i równiejsi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rem

Są równi i równiejsi?„
zawsze tak było i teraz tak jest. Koniec kropka tylko nie mogę zrozumieć dlaczego my Polacy ciągle popełniamy podobne błędy i ciągle przez to dostajemy w dupę (zapewne moderator usunie słowo „dupę” więc proszę wstawić w zad)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc niech będzie że są silni i silniejsi. Ja właśnie robię wszystko, żebyśmy tacy byli. Robię swoje. Nie mam wizji zbawiania świata. Ale jeszcze z milion takich jak my i będzie znacznie lepiej. Chociaż naturalnie zostaniemy okrzyknięci po drodze szowinistami. Ot co.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 years later...
Fajny wątek.

Ale jestem potwornie rozczarowany, gdzie podziały się w tym wątku mity, iż rzekomo Niemcy:

- wynaleźli bakelit (nie oni go wynaleźli, choć tak to żyje w powszechnym mniemaniu)

- lotniczą konstrukcję kompozytową na bazie żywicy syntetycznej (tutaj to już 99,999% inżynierów myśli, że to Niemcy wynaleźli, a to nieprawda)

- lotniczy profil laminarny (też wielu myśli, że to Niemcy)

Ogólnie rzecz biorąc to Niemcy wynaleźli koło, dźwignię, piramidy i wszystko inne na świecie - gdy tak się słucha fascynatów hitleryzmu i szerzej pojętej niemczyzny.

:-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie