Jump to content

Armaty XV - XIX w.


pomsee

Recommended Posts

Coraz to słychać o jakim odnalezionym jeziorze czy bagnie pojezdzie z okresu II wojny ale czy slyszeliscie moze o znalezionych armatach z wiekow XV do pocz. XIX (wojny napoleonskie). Przeciez zolnierzom walczacym tez przychodzilo dzialac w ekstremalnych warunkach w wyniku ktorych tracili uzbrojenie. Kiedys slyszalem o dzialach z zamku Liw zatopionych w obawie, ze wpadna one w rece Szwedow w pobliskim bagnie. Czy znacie moze podobne historie o zagubionych badz odnalezionych armatach?
Link to comment
Share on other sites

Ja słyszałem o dwóch armatach z okresu szwedzkiego - zatopionych według legendy przechodzącej wśród mieszkańców z pokolenia na pokolenie - w bagnach chotowskich pomiędzy Włoszczową a Olesznem (Świętokrzyskie). Bagna są do dziś, ale trzeba by niezłego sprzętu, by legenda przestała być legendą...
Link to comment
Share on other sites

W Łebie parenaście lat temu widziałem lufę armaty z żelaza, pięść spokojnie wchodziła do środka (taki działomiar :)). Właściciel twierdził, że wyhandlował" ją od rybaków za parę flaszek. A gdzie ją wyłowili rybacy to już ich tajemnica. Potem sam ją gdzieś opchnął.

W Gdańsku na długim rynku - czy jak to tam się zwie, koło bramy stała kiedyś ( i chyba jeszcze stoi) fajna bombarda :) (do wzięcia !)
Gdańszczanie nie obrażajcie się :))

pzdr woyta
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
Napoleońskich faktycznie ani widu ani słychu...

Masz natomiast skolko ugodno armat wydobytych bez i z wrakami z Bałtyku.
Masz szansę odnaleźć armaty szwedzkie zatopione w bagnach po zdobyciu zamku Liwa.

Tyle, że cisza wcale nie oznacza, że nie ma takowych rafień"...PS Znalezienie armaty ( np ) na terenie bitwy zapewne graniczny z cudem- zbyt deficytowa i wartościowa zabawka" to była, którą po bitwie zwycięska armia wcielała do swojego parku maszynowego".
Znacznie częściej taki sprzęt był tracony w czasie przepraw przez bagna, rzeki, jeziora... Więc i może czeka tam na szczęśliwego znalazcę. Przykłady z Wisły/Warszawy dowodzą, że takie znajdki" są jak najbardziej możliwe.
Link to comment
Share on other sites

PS Yeti'ego jest jaknajbardziej sluszne. Poza tym skala ilosciowa po prostu nie ma porownania. Porownaj chociazby ile armat mialo Xtwo Warszawskei a ile WP w 1939.

Wreszcie w dobie Napoleonskiej dziala bardzo zadko padaly ofiara dzialan bojowych, wiec zwycieska armia po bitwie wcielala je do wlasnych szeregow. Mozna wiec liczyc prawie wylacznie na 'straty marszowe' niestety.
Link to comment
Share on other sites

Na Starym Rynku w Poznaniu wbito (i są tam do dzisiaj) onegdaj wokół figury św. Jana Nepomucena cztery armaty prawdopodobnie z okresu wojen północnych, znalezione w czasie budowy mostu św. Rocha na warcie, czyli około 100 lat temu.
Link to comment
Share on other sites

W 2006 w Nowym Wiśniczu na boisku odnaleziono polską armatę z wojen szwedzkich
1996 w Sandomierzu przy zamkowych schodach odkopano dwie polskie armaty z czasów potopu",jedną uszkodziła koparka, ta cała jest obecnie eksponowana na Zamku Królewskim w Sandomierzu
Motkowice w okolicach mostu na Nidzie zatopiono w 1702 trzy najlżejsze saskie armaty z szańca w Kliszowie
Podobno dwie szwedzkie armaty pochowano razem z ich właścicielami gdzieś pomiędzy Chęcinami a wsią Szewce.
Link to comment
Share on other sites

Chłopaki jakieś 15 lat temu wyjęli na wykrywacz jedną niewielką sztukę odlaną z brązu.Zanim mój znajomy dotarł do nich aby ją odratować pocięli ją geniusze" i powieźli na skup bo nikt nie chciał jej kupić jako militara...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
Kiedyś czytałem artykuł o elementach architektonicznych skradzionych przez Szwedów w czasie potopu, wyławiano je bodaj z Wisły. Były to głównie granity, piaskowce etc. Być może armaty też były.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information