Skocz do zawartości

stock84

Użytkownik forum
 • Zawartość

  3170
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral
 1. Sztandar 5 Pułku / batalionu saperów z Krakowa". Na zdjęciu w rzeczywistości jest sztandar 5 Batalionu Telegraficznego z Krakowa.Jednostki łączności w przeciwieństwie do saperów miały sztandar mniejszy(chorągiew).Sztandar w 39 ewakuowany przez Węgry, Francje dotarł do WB.Obecnie w zbiorach Muzeum im.Generała Sikorskiego w Londynie. A na jasnej górze faktycznie jest jeden lub dwa sztandary - za chiny nie pamiętam które.
 2. Z początku pełna niejasności ale w końcu czysta i piękna jest wrześniowa historia sztandaru 14 PU.Sama głowica podarowana pułkowi w 1920 roku przez jubilera Wabiego-Wabińskiego trafiła do MWP zaraz po wojnie z rąk anonimowej osoby.Egzemplarz po wojnie jak i obecnie występuje bez krzyża VM.
 3. stock84

  Nasze ptaszki

  No to ja zagmatwam.u Wieleckiego orzeł (por.pil.020 opisał jako wz 52) jest opisany jako orzeł wz 60.Ktoś to rozwikła?
 4. stock84

  Nasze ptaszki

  Jakie?Pokażesz?:)
 5. stock84

  Nożyce

  Dzięki, a co oznacza AS?:) Metal" Radomsko po zmianie nazwy?
 6. stock84

  Nożyce

  Co produkował AS oprócz nożyc, łopatek i skrzynek na taśmę? W jakim mieście?
 7. stock84

  Nożyce

  Tak wygląda pokrowiec na takie nożyce: Skąd przyjęto że to wz 35? Widziałem gdzieś takie nożyce sygnowane AS 1934 o ile mnie pamięć nie myli. KZT? - zaraz mi się przypomnie.
 8. stock84

  Nożyce

  No właśnie nie klasyczne. Ten wzór został zapoczątkowany w armii Austro-węgierskiej i przyjęty później w WP na wyposażeniu saperów. Zajrzyj do wątku Saper wrzesień 1939" w dziale Wojsko Polskie II RP. Produkowany także przez AS(czy ktoś ma dokładniejsze dane na temat tego producenta?)
 9. Lub odezwij się na gg - 4177718.Pzdr
 10. Witaj.Prusak wz 1848.W jakich okoliach szukasz?
 11. stock84

  Najbardziej absurdalne fanty:-)

  Maufrais, identyczny model walnąłem na głębokim lesie(a ze 2km od zabudowań), napisałem o tym trochę wyżej.Pytanie, kto i poco zakopuje odkurzacz w lesie do którego w świetle prawa nawet nie może wejść nie wyznaczonym szlakiem... Mój był z rurą:)
 12. stock84

  Pas wz.52, 53, czy jeszcze inny?

  Tak to wychodzi.Liczyłem na konstruktywną dyskusje, że np poprzecie moje słowa lub dacie argumenty, które nie pozostawią na mnie suchej nitki.Tak czy siak uznałbym klamry o tym charakterystycznym zdobieniu za wz 52 bez względu na to, w którym roku wprowadzone bo tak mówiły przepisy dotyczące klamer z orłem. Należy zajrzeć w przepisy i rozwiać wszelkie wątpliwości a z tego co zauważyłem jakiś czas temu Przepisy ubiorcze..."z 1952 poszły za jedyne 70 pln - żałuje, że nie wziąłem.
 13. stock84

  Pas wz.52, 53, czy jeszcze inny?

  Strażacka klamra do pasa galowego wz 52.
 14. stock84

  Partyzancka broń

  Jeżeli komuś się przyda to czytać: Produkcja uzbrojenia w polskim ruchu oporu"K.Satora Steny biją celnie" S.Jankowski A o tym Rkm Teteryka to naprawde ciekawostka.Pierwszy raz o tym słyszę.A Rachodoszcze to fajna wioska nawychodziło wokolicy września.Jakby konstruktor wiedział o niektórych miejscach to nie musiałby nic kombinować z nowym modelem:)
 15. stock84

  Pas wz.52, 53, czy jeszcze inny?

  wzorowana na klamrze wojsk lądowych wz 52(zdjęcie kurkowa)" Raczej wzorowana na klamrze do pasa galowego wz 52.Tak będzie prawidłowo bo ta klamra przysługiwała również do pasa salonowego dla oficerów lotnictwa.
×

Powiadomienie o plikach cookie