Skocz do zawartości

Wilhelm Gustloff utonie jeszcze raz na ekranach telewizorów


bolas

Rekomendowane odpowiedzi

Cytuję za Rzeczpospolitą:
http://rp.pl/artykul/86457.html

„Wilhelm Gustloff” utonie jeszcze raz na ekranach telewizorów
Piotr Jendroszczyk 23-01-2008, ostatnia aktualizacja 23-01-2008 17:44

Film o zatopieniu przez radziecki okręt podwodny statku z 10 tysiącami uciekinierów wyemituje w marcu niemiecka telewizja publiczna

Nowy film o zatopieniu przez rosyjski okręt podwodny pod koniec wojny na Bałtyku statku „Wilhelm Gustloff” z 10 tysiącami uchodźców na pokładzie obejrzało we wtorek na specjalnym pokazie w Berlinie wielu polityków, z Angelą Merkel na czele. Czy wywoła on nową dyskusję o niemieckich ofiarach wojny?

Film zaczyna się od komentarza, że to Niemcy rozpętały zbrodniczą wojnę. Kończy sceną, w której zrozpaczona matka przytula dwa małe zawiniątka w porcie w Świnoujściu, gdzie przewieziono wyłowione z morza ciała ofiar. Są dramatyczne obrazy akcji ratunkowej, jest historia miłosna i teza, że na pokładzie znajdował się zdrajca.

Miał nim być radiooperator, który w rosyjskiej niewoli podobno zobowiązał się do współpracy z wrogiem. Jego intryga miała sprawić, że na statku zapalono światła pozycyjne, które zauważył kapitan radzieckiego okrętu podwodnego. Niemieccy historycy szukają w rosyjskich archiwach dowodów na potwierdzenie tej tezy. Tragedii „Gustloffa” nie przeżyło 9 tysięcy uchodźców, którzy w ostatnim dniu stycznia 1945 roku zdołali dostać się na pokład potężnego statku pasażerskiego.

Byli przekonani, że opuszczają piekło na ziemi, jakie gotuje im Armia Czerwona. Dwie radzieckie torpedy przekreśliły te plany.Film zostanie pokazany w programie drugim telewizji publicznej, która liczy na pobicie rekordów oglądalności. Dotychczasowy padł przed rokiem, gdy 13 milionów widzów śledziło losy exodusu Niemców z Prus Wschodnich w filmie „Ucieczka”.

Nowy rekord jest tym bardziej prawdopodobny, że trwa dyskusja na temat upamiętnienia ofiar ucieczek i przymusowych wysiedleń Niemców. Zapadły już pierwsze decyzje dotyczące budowy w Berlinie muzeum pamięci wysiedlonych, tzw. widocznego znaku. – Nie oczekuję po tym filmie dyskusji podobnej do tej, jaka wybuchła po publikacji książki Güntera Grassa „Idąc rakiem”, która opowiada także o tragedii „Gustloffa”. Wszystko zostało już powiedziane. W Niemczech panuje powszechna zgoda w kwestii tego, że niemieckie ofiary były rezultatem zbrodniczej wojny Hitlera. Nie ma o co się spierać – przekonuje Arnulf Baring, niemiecki historyk. Podobnie sądzi Markus Meckel, deputowany SPD.

– To nie jest film o wypędzonych, ale o niemieckich uciekinierach – podkreśla Volker Kauder, szef frakcji CDU w Bundestagu.

Przypomina, że to on zainspirował reżysera Josepha Vilsmaiera do zajęcia się tematem „ucieczki i wypędzeń”. Sam reżyser dowodzi, że jego film nie ma żadnego politycznego podtekstu, chodziło mu jedynie o pokazanie skutków zbrodni i krzywd, jakich dopuściły się hitlerowskie Niemcy na innych narodach.

– Dziękuję Bogu, że moja matka nie zdołała dostać się wraz ze mną na pokład „Gustloffa” – powiedziała po pokazie Erika Steinbach, szefowa Związku Wypędzonych. Urodziła się w Rumi w 1943 roku jako córka niemieckiego podoficera skierowanego do okupowanej Polski. Jednak to ona twierdziła, że tragedia „Gustloffa” najlepiej symbolizuje losy niewinnych uciekinierów i wypędzonych. Takiej treści oświadczenie wydał wczoraj Jochen-Konrad Fromme, szef grupy roboczej Wypędzeni, Uciekinierzy i Przesiedleńcy w Bundestagu.

Źródło : Rzeczpospolita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Niemcy robią filmy opowiadające historię swojego kraju i narodu. W ciągu osttnich lat nakręcili sporo filmów:

2001 „Der Tunnel” („Tunel”) opowieść o ucieczce grupy obywateli NRD przez wykopany przez nich tunel pod murem berlińskim.

2003 „Das Wunder von Bern” („Cud w Bernie”) opowieść o niemieckim zwycięstwie w piłce kopanej na Mundialu w Szwajcarii w roku 1954.

2004 „Der Untergang” („Upadek”) ostatnie dni Adolfa H.

2005 „Die Luftbrücke – Nur der Himmel war frei” („Most powietrzny – Tylko niebo było wolne”) – opowieść o alianckim moście powietrznym podczas blokady Berlina Zachodniego przez Sowietów.

2006 „Das Leben der Anderen” („Życie na podsłuchu”) Stasi
podsłuchuje NRD.

2007 „Die Flucht” („Ucieczka”) opowieść o ucieczce Niemców z Prus Wschodnich przed Armią Czerwoną.

2008 „Die Gustloff” (Gustloff) zatopienie statku uciekinierów…

Inni mogą, my nie…
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny spisik ostatnich paru lat ale wg mnie zapomniałeś o filmie który jest naprawdę ciekawy i godny uwagi:
2001.Jeniec: Tak daleko jak nogi poniosą So weit die Füße tragen
krótki opis:
Niemiecki żołnierz Klemens Forell zostaje skazany przez radziecki sąd wojenny i wywieziony do obozu pracy na dalekiej Syberii. Nie mogąc znieść morderczej pracy i barbarzyńskiego traktowania, postanawia uciec, nie bacząc na bezlitosny klimat i wszechobecność ciemiężyciela. Przy obecnej dominacji kina amerykańskiego niemiecki dramat wojenny jest prawdziwą odmianą i wydarzeniem, którego nie wolno przegapić.
Jeżeli ktoś nie widział to naprawdę polecam film godny uwagi i choć trwa ponad 150min to tyłka z fotela ruszyć się nie chce..
POLECAM
pozdrawiam Kurt
fotka jak i opis został zaczerpnięty z portalu filmweb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten film o ktorym piszesz Kurt to lukrowana szmira.Puszczali to w TVP ze 2 lata temu. Była na ten temat dyskusja na portalu odkrywcy kiedyś.Co innego książka J. M. Bauera o tym samym tytule. To dopiero sie czyta.swietnie napisana na faktach autentycznych. To co na jej podstawie nakrecono przypomina telenowele.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlaśnie skończylem oglądanie pierwszej części Gustloffa". I muszę przyznać, że Niemcy potrafią zrobić film. Co mnie mile zaskoczylo, bylo ukazanie zachowań Niemców (np. partyjniaków z NSDAP). Jutro napewno będę oglądal drugą część.
Kolego acer", polecam napoczątek zobaczyć film, zanim postanowisz wypisywac teksty typu: Rewizjonistyczna propaganda"...
pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega acer" oglądał film, i taki ma na ten temat pogląd.
Nie zamierzam się oddawać wyjątkowo wybiórczej niemieckiej pamięci połączonej z mentalnością kalego. Tu Niemcy i owszem potrafią zrobić film. Szkoda że tylko o własnej krzywdzie, biedactwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno żeby Niemcy nakręcając film o tragedii ludzi płynących na Wilhelmie Gustloffie" wzbogacali" go przebitkami z obozu koncentracyjnego w Auschwitz.
Trudno przebija się u nas swiadomosć, że zwykli ludzie, Niemcy równiez byli ofiarami rozpetanej przez Hitlera wojny totalnej.
A jednak byli i jest to fakt.
Smierć zwykłego człowieka jest tylko smiercią obojetnie czy nastąpiła w komorze gazowej czy lodowatej wodzie Bałtyku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie będzie tak żle.
Tunel" , Cud w Bernie" , Tak daleko ,jak nogi poniosą"- leciały na hbo lub c+ .
Upadek" -dvd.
Życie na podsłuchu" w kinie ?
Może i reszta ckliwych perełek wypłynie.
Był jeszcze jeden ostatnio film o ofiarach końca II ww
-Drezno" .
:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ucieczka" będzie wyświetlana za tydzień, w środę o 19.00, na przeglądzie Kogo kręci kino historyczne?" w kinie Luna, na Marszałkowskiej, w Warszawie, w Polsce.

We wtorek będzie pokazywane Auslandstonwoche z '39tego (jak ktoś chce zobaczyć wochenszala na dużym ekranie).

http://www.kinoluna.pl/kogo_kreci_kino_historyczne.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego acer zgadzam się z tobą w 100 %. Niemiecka propaganda robi filmy, takie które mają zmanipulować świadomość europejczyków (nie tylko). Niemcy chcą aby postrzegano ich naród jako ofiarę wojny, kiedy to właśnie naród niemiecki rozpętał wojnę i to naród niemiecki ponosi odpowiedzialność za śmierć milionów ludzi w całej europie. Chcą zwalić całą winę na faszystów, ale jakoś nikt nie wspomina że do NSDP NALEżAłO KILKA MILIONóW OBYWATELI NARODU NIEMIECKIEGO.Na filmach oczywiście pokazani są jako garstka wykolejeńców, a większość pozostałych bohaterów to męczennicy i ofiary. Za kilkanaście lat nikt nie będzie wiedział że to niemcy rozpętały wojnę tylko jacyś kosmici" faszyści.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tombak, takich bredni juz dawno nie czytalem, jaka propaganda.....??? nie ma to jak znalezc sobie kozla ofiarnego i wiszac na nim wszystko co zle na swiecie... szanuje twoje zdanie choc nie musze sie z nim zgadac ale mam prosbe, oszczedz mnie i innym tego typu komunalow, z gory dziekuje, zdrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@der panzer....... , nazywaj to jak chcesz komunałem, czy brednią. Jednak nie zmienisz faktu że 6 mln niemców należało do NSDP. Chyba że znasz jakieś inne dane. Smutne jest to że ludzie interesujący się historią, do których zapewne należysz nie potrafią dostrzec tak oczywistych mechanizmów manipulacji historycznej. Zastanów się dlaczego niemcy kręcą filmy o swoich klęskach. Dlaczego nie zrobią filmu o tym co robili we wrześniu czy o operacji barbarossa itd. Odpowiem ci aby wzbudzić litość i żal w odbiorcy. Ja im się nie dziwie, jakbym był niemcem też chciałbym wymazać, z pamięci pewne historyczne fakty dotyczące III rzeszy. Dziwi mnie tylko postawa naszych filmowców. Można by było nakręcić film np o obronie Warszawy 1939. POKAZAć śWIATU CO NIEMCY ZROBILI ZE STOLICą W 1944. Tylko komu na tym zależy ???
p.s.
NIE TRAKTUJE KOLEGO NIEMCóW JAKO KOZłA OFIARNEGO " , ale naród odpowiedzialny za wybuch II wojny, tak samo jak uważam sowietów winnych mordów w katyniu itd. Należy o tym pamiętać.
@ panzer... to jest forum jakbyś nie zauważył, jak nie chcesz to nie czytaj tego co piszę. Tak więc uważam twoją prośbę za idiotyczną. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie