Skocz do zawartości

Dawna granica między II RP a III Rzeszą


grzeb

Rekomendowane odpowiedzi

Dodam jeszcze taka informację ze strony
http://www.miedzychod.pl/content.php?cms_id=46&lang=pl&p=p4

W 1908 r. przysiółkiem w okręgu dworskim Gorzycka były Sterki, dawniej folwark, obecnie osada, uchodząca dziś za część wsi, choć położona 2 km na pd. od niej, po pd. stronie drogi nr 3. Przy drodze, obok osady, znajduje się parking z zajazdem, urządzony w dawnych obiektach granicznych. Po Traktacie Wersalskim była tobowiem także miejscowość graniczna po stronie polskiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 213
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Kilka kilometrów od przejścia w kierunku południowym znajdował się główny znak graniczny, tzw. kamień wersalski. Wyznaczał on początek kolejnej sekcji na granicy polsko-niemieckiej, koznaczonej literą G". Jego numer to G 001. Kamień ten znajduje się obecnie w Wierzbnie przed siedzibą Rolniczego Zakładu Doświadczalnego IUNG. Po wojnie został wyrwany ze swego miejsca przy pomocy czołgu i przeciagnięty do tej miejscowości. Tam po latach poniewierki ustawiono go.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna fota Bogusław. Jedna i druga. O ile mnie pamięc nie myli mam gdzieś jeszcze fotkę przedstawiającą przyjęcie na granicy trumny zmarłego w Berlinie urzednika państwowego II RP . Muszę poszukać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ww. link pokazuje właściwy" kamień wersalski nr F 001 z okolic Motylewa na płd. od Piły nad rz. Gwdą. Na moim zdjęciu pokazany jest kierunkowy kamień wersalski F 001 ( błędnie namalowano literę P. Takiego oznaczenia nie było na tym znaku granicznym), który stał na drugim brzegu Gwdy na terytorium Niemiec. Oba kamienie zostały zniszczone przy pomocy ładunków wybuchowych. Kamień ten wyłowiony został z rzeki kilka lat temu. Obecnie jest w rękach prywatnych. Los właściwego" kamienia nie jest znany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 10 months later...
Muszę odświerzyć.

Ostatnio też zainteresowałem się kamieniami granicznymi II RP i mam parę pytań, może ktoś pomoże?

W necie znalazłem takie informacje:

- istniały trzy rodzaje kamieni granicznych między Polską a Niemcami (nie mylić z granicą z Gdańskiem): (pośrednie, normalne i duże tzw. wersalskie") ich wymiary to odpowiednio 93x18x18 125x25x25 i 175x40x40
- wszystkie kamienie (poza stojącymi na brzegach rzek, którymi przebiegała granica) miały wyryte litery P i z drugiej strony D, na wierzchu wywiercony otwór, który lokalizował dokładny punkt granicy oraz wyryty jej przebieg, ponadto duży kamień posiadał napis Versailles" i datę ustalenia granicy
- kamienie posiadały także oznaczenie numeru sekcji (A, B, C itd.) oraz kolejny numer w sekcji, ponadto kamień pośredni posiadał także numer pośredni kamienia sekcyjnego (np. N 249/5)
- analizując WIG-ówki stwierdziłem, że na mapach 1:100 000 ponumerowane są prawdopodobnie tylko kamienie duże, małe są już też umieszczone na mapach 1:25 000, a pośrednich nie ma wcale (zaznaczam, że to tylko moja hipoteza)
- duże nasycenie numeracji przy krętych odcinkach granicy prawdopodobnie wynika z faktu konieczności umieszczenia kamienia na każdym załamaniu linii granicznej
- prawdopodobnie jeśli granica przebiegała na jeziorze, była wyznaczona bojami (beczkami)

To moje ustalenia i analizy, więc pytania do znawców tematu:

- czy były też inne kamienie na granicy Polsko Niemieckiej?
- czy może każda sekcja miała swój rodzaj kamieni (lokalne anomalie)?
- co sądzicie o moich ustaleniach?
- czy ktoś ma wiedzę na temat kamieni w rejonie Bytowa (woj. Pomorskie)?

pzdr Tomen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam ksiazke Gerarda Kosmali Granica Reliktowa" - co prawda dotyczy rejonu Kepna/Sycowa ale zawiera duzo informacji na temat tworzenia granicy.
Niestety naklad jest wyczerpany ale mozna dostac pojedyncze egzemplarze w ksiegarniach internetowych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Odpowiadając na zapytanie Tomena chciałbym powiedzieć,że:
-znaki graniczne na granicy P-D dzieliły się zasadniczo na trzy rodzaje/typy (podobnie oznaczona była granica P-FD i D-FD). Znaki główne, tzw. kamienie wersalskie, rozpoczynały sekcje, na które podzielono całą granicę zachodnią i z Prusami Wschodnimi. Granica zachodnia miała sekcji 14 (A-O), wschodniopruska 5 (I-V są to cyfry rzymskie). Ich wymiary to 40x40x75cm (są to wymiary części wystającej nad ziemię). Na kamieniach wersalskich wykuto napis Versailles (Wersal - miejsce podpisania traktatu pokojowego) i datę 28.6.1919 - tj. dzień podpisania tego traktatu przez delegację Niemiec. Numeracja tych kamieni wyglądała następująco: A 001, B 001, ..., IV 001. Przebieg granicy w ramach każdej sekcji wyznaczały kamienie normalne. Ich wymiary to 25x25x50cm. Część podziemna miała różne wymiary w zależności od miejsca wykonania. Ich numeracja wyglądała przykładowo tak: A 025, G 634, II 135. Oznaczenie przebiegu granicy uzupełniały znaki/kamienie pośrednie o wymiarach 20x20x40cm. Ich numerację opisał Tomen.Na mapach 100. i 25. pokazano tylko kamienie główne i normalne. Z tym, że na 100. nie wszystkie. Kamienie pośrednie pokazane są w dokumentach traktatowych gdzie mapy wykonano w skali 1:5000. Polsko-niemiecką granicę wyznaczały też znaki graniczne inne niż opisane wyżej, a mianowicie historyczne, dawne pruskie stojące na granicach gmin i powiatów. Znakami historycznymi były prusko-rosyjskie żeliwne słupy z czasów zaborów. Słupy Normalne miały wysokość 2m ponad grunt (długość całkowita to 3m). Posiadały w górnej części herby obu państw. Wyznaczały przebieg granicy w sekcji L i V. Kilka z takich słupów zachowało się do naszych czasów między innymi w muzeum w Pyzdrach. Natomiast takim dawnym powiatowym" znakiem granicznym pełniącym nową rolę był kamień o wysokości 100cm stojącym przy drodze między Jamnem a Pomyskiem Małym. Jego numer to B 204. Inne to stojący kiedyś między Piłą a Jeziorkami ponad dwumetrowej wysokości dwustopniowy słup. Podobny słup pokazano w filmie Vabank część 2.
Co do okolic Bytowa to polecam odwiedzić bibliotekę w zamku tam są moje materiały o granicy P-D. Polecam zajrzeć do Odkrywcy nr 11(118) z listopada 2008. Pojechać do Płotowa Małego gdzie w dawnej szkole jest izba muzealna.
Ponadto oprócz wymienionej już Granicy reliktowej Gerarda Kosmali polecam moje artykuły w: Kronika Wielkopolski nr 2(122) z 2007r., Ziemia Międzyrzecka w przeszłości tom VIII, Schody kawowe nr 2/38 2009 - Kwartalnik Kwidzyńskiego Towarzystwa Kulturalnego. W tym ostatnim opisuję granicę wschodniopruską. Zainteresowanych pozostałymi granicami IIRP odsyłam do Almanachu Karpackiego Płaj nr 39 (ukazać się ma na jesieni) i Jednodniówki nr 4 wydanej przez Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych (ukaże się równieżna jesieni). W Jednodniówce tej przedstawiłem sposób oznaczenia granic Polski ze wszystkimi sąsiadami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Zajrzyj na strony: http://mapy.amzp.pl/maps.shtml lub http://igrek.amzp.pl/mapindex.php?cat=TK25 albo http://greif.uni-greifswald.de/geogreif/?page_id=4484 . Poza tym polecam stronę geoportalu, bardzo się przydaje w uszowaniu" w terenie. Opierając się na mapach archiwalnych i geoportalu http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/ (dokładne mapy, zdjęcia lotnicze i co ważne możliwość uzyskania dokładnych współrzędnych) trafisz wszędzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie