Skocz do zawartości

Dawna granica między II RP a III Rzeszą


grzeb

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 213
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Witaj.

U mnie kaszana jeszcze większa. Zjechałem rowerem z 10 km wzdłuż byłej granicy, co krzyżówka to stop i oględziny okolicy. Ale znajde w końcu te słupki, bo juz mi się po nocach śnią :-)
Narazie znowu u mnie pada więc po ptakach. Ale jak wróci mrozik to w teren.

Pozdrawiam
Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

necroskop - witaj , ten szlaban w pozycji on" boski... :)
masz dokładniejsze fotki ? on jest taki jak był nasz w Rybniku, pierwsza jego częsc ( ta na Twojej fotce ) wycięta jak droge poszerzano a złomiarze dokończyli dzieła...
Znalazłem kolejny, w takim stanie ze szok...( półautomat boczny :))
nie bede pisał gdzie stoi bo go zwiną :) ale jakieś 10-15 km od dawnej granicy...
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam stronę :
http://bartosz4.fm.interia.pl/graniczne/graniczne.html,
na której można zobaczyć kolekcję zdjęć dawnej granicy polsko - nimieckiej pn. Przedwojenne budynki graniczne na Pomorzu Gdańskim".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

aw68 - z tym miejscem siedzącym to taki żarcik odnośnie wstawionej przec Ciebie fotki z dzieciakami siedzacymi na szlabanie, posadziłbyś je na moim"? :-)
A tak poważnie to została dostawiona taka listwa z kolcami na całej długości szlabanu. Z elementem jest połączona tylko na końcach dlatego jest trochę gietka. Z tego powodu może być w przyszłości kaszana jak mocniej podrdzewieje i zacznie się sypać.

A odnośnie granicy i słupków to uderzyłem z innej strony i kierunku i znalazłem w lesie granit w pozycji leżącej ale sponiewierany troche tzn. poobijany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, teraz kumam, jak mozesz to wyslij mi na pv inne jeszcze fotki tego Twojego szlabanu wraz z podporami, ulokuje je na stronie www z opisem, bo jak wiesz nam taki wycieli a chce pokazac jak on wyglądał w czasach swietnosci :)
Masz fotki tego sponiewieranego słupa w lesie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do aw68;te fotki ktore dales to raczej wyglada na zapore przeciw pojazdom pancernym z tych lat,i wskazuje nato pewne oddalenie od granicy,wedlug mnie powinienes dokladne porobic zdjecia i opisac byc moze jest to ewenement w skali kraju,ostatnia taka zapora,gratuluje znaleziska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

panadam12 - na fotkach aw68 są to właśnie zapory p/panc i niekonieczni posadowienie ich w odległości 10 km od granicy klasyfikuje je na takowe zapory.
W moim polu dzialania wszystkie elementy stalowej konstrukcji sa posadowione idealnie na linii granicznej, no chyba ze chodzi o umocninie mostu, ale to inna para kaloszy.

aw68- fotki podesle tylko wykonam je na nowo blizej wiosny, te ktore posiadam sa skanami tradzcyjnej fotografii wzkonanymi tylko na potrzeby szybkiego wgladu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Witam,
zdjęcie to przedstawia przejście graniczne (po polskiej stronie) w Kolibkach, granica polsko-gdańska. Więcej przeczytać można na forum http://dawnygdansk.pl/ gdzie po zalogowaniu się należy odszukać temat materialne ślady przeszłości" i dalej przejść do granice".
Chciałbym dodać małe uzupełnienie do postu thor65 (159/15) z dnia 12.12.2007. Pokazane tam zdjęcie, często publikowane w materiałach dotyczących napaści Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 roku, przedstawia usuwanie słupa granicznego z granicy polsko-czechosłowackiej(!), a nie polsko-niemieckiej. Takie same słupy zachowały się jeszcze w Bieszczadach na obecnej granicy polsko-ukraińskiej, w załączeniu fotka.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Witam wszystkich.
Czy ktoś z szanownych kolegów posiada jakieś informacje, zdjęcia na temat pozostałości dawnych granic II RP w części środkowej wielkopolski tzn. interesuje mnie odcinek granicy obecnych województw lubuskiego i wielkopolskiego. Ja tutaj znam tylko jedno miejsce na drodze 24 przy skrzyżowaniu z drogą na Międzyrzecz stoi dawny niemiecki budynek celny. Aktualnie niszczejący (wcześniej zajazd).
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Odgrzewam kotleta...
Das deutsche Pass-Häus'chen Neu-Höfen im Kreis Marienwerder, dem Ort des deutsch-polnischen Grenzzwischenfalls. Die Aufnahme ist von deutscher Seite aus aufgenommen worden. Die Straße führt in den polnischen Korridor hinein zur Minsterwalder Brücke, die bekanntlich von den Polen abgebrochen worden ist.

Moze ktos przetlumaczy na bardziej ludzi jezyk?
Na niemieckim serwisie wyszlo kilka nowych fotek - postaram sie odnalezc i umiescic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumaczenie na bardziej ludzki język:
Niemiecki budyneczek przejścia granicznego Neu-Höfen w powiecie Marienwerder, miejscu niemiecko - polskiego incydentu granicznego. Zdjęcie zostało zrobione ze strony niemieckiej. Droga prowadzi do polskiego korytarza do mostu Minsterwalder (Brücke), który jak wiadomo został wysadzony przez Polaków."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Witam wszystkich. Załączam zdjęcie słupa granicznego, który stoi przy obecnej drodze Nr 24, pomiędzy miejscowościami Wierzbno - Gorzyń. Wlesie przy słupie widać resztki schodów i chodnika, być może było to przejście piesze. Po stronie Niemieckiej stoi budynek zajazdu, obecnie zamkniety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega się myli co do tego betonowego słupa w m. Sterki. Nie jest on słupem granicznym. W miejscu gdzie obecnie stoi przy drodze do Pszczewa nieczynny zajazd była siedziba niemieckiej straży granicznej. Po budynku polskiej straży nie ma śladu, jedynie niewielkie betonowe schody w karzakach kilkanaście m dalej. Drewniany budynek SG stał mniej więcej w miejscu, gdzie zaczyna się wjazd na parking [ od strony Skwierzyny].
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie