Skocz do zawartości

Dawna granica między II RP a III Rzeszą


grzeb

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 213
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
hmm.. ale współczesne czy z tej samej mapy?
jeżeli nie sprawi Ci to kłopotu - poprosiłbym jeszcze o okolice Wręczycy, czyli kawałek tej mapy, dokładnie przylegający od Wschodu.

jeśli chodzi o granicę, to myślę że ta mapa powinna wystarczyc :)
jeszcze raz dzięki!
pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie się nie pali :)
szukałem wig-ówek ale z moim 'sprzętem', ciężko otworzyc duża rozdzielczosc pliku, bo od razu zawiesza mi PC'ta :(

będę bardzo wdzięczny :)
w zamian podeślę scan pewnej ciekawej książeczki.
pozdro!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu jest opis wycieczki na słupki graniczne" http://zapomniany.rybnik.pl/content/view/205/40/

[URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=fff7db9a4743b9b4][IMG]http://images30.fotosik.pl/123/fff7db9a4743b9b4m.jpg[/IMG][/URL]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeb: i jak Twoje poszukiwania, na czym stanęły? Skąd jesteś? Bo ja nei jestem pewny, czy w obrębie dzisiejszego powiatu złotowskiego znajduje się dawna granica z III Rzeszą. Myślę, że była ona jeszcze bardziej na wschód.

Pozdrawiam
Aikikai
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i po opadnieciu szlabanu w ten element stawał się potężnym jak na owe czasy ryglem drogowym.
Sam szlaban nie jest tylko zwykłą rurką z kolcami, w miejscu gdzie korozja wygrała można zajrzeć do wnętrza i zobaczy sie linę stalową o grubiści + - puszki po browcu.

Pzdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki sam szlaban był (jest?) w wiosce Biały Kał pomiędzy Miliczem a Żmigrodem. W okolicznych lasach zachowało się wiele elementów dawnej granicy: zasieki, okopy, postumenty od szlabanów. Inny ciekawy rejon dawnej granicy to okolice Wschowy. Kilkanaście lat temu widziałem tam w lesie betonowy postument od jakiegoś słupa latarni czy czegoś innego z niemieckim napisem: Polska upadła a Anglia płacze".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Aikikai.

W obecnym powiecie złotowskim znajduje się d. granica między III Rzeszą a II RP. Oto kilka przykładów :

m. Kujan - obecnie gmina Zakrzewo(d. po stronie Niemiec) - zabudowania budynków Straży Graicznej i Urzędu Celnego,
m. Śmiardowo Kraj. - obecnie gmina Krajenka(d. po stronie Niemiec) - budynki Straży Granicznej,
m. Podróżna - obecnie gmina Krajenka(d. po stronie Niemiec) - zniszczone zabudowania budynku Urzędu Celnego.
Jako ciekawostkę mogę podać, że d. woj. koszalińskie i woj. bydgoskie opierały się na przebiego dawnej granicy państwowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Tak to jest zapora p/panc. Jednak 4 m przed szlabanem biegła linia graniczna.
Sam element szlabanu posiada odlew z datą wykonania w odlewni. Jeśli dobrze odczytałem to 1893. Więc na 100 % jest to szlaban graniczny, który został w późniejszym czassie zmodernizowany, np: poprzez dostawienie szyn osadzonych w betonowym fundamencie. Jak się dobrze przyjrzysz to miedzy kolanem a elementem konstrukcji widać szynę.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Erwin - rozwiń jeśli możesz temat granicy koło Wschowy na przyładzie jakiś zapór drogowych, jesli możesz. I jeśli znasz tamte tereny.
Posiadam książkę W.Lemiesza Niespokojne pogranicze", w której opisuje wywiad płytki i daleki terenów granicznych. Na jednej stronie był opis iż nasz wywiad dowiedział się o postawieniu zapory drogowej gdzieś pod Wschową. Coś Ci to mówi?
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umocnienia graniczne widziałem pomiędzy Wschową, Łęgoniem i Siedlnicą. Składały się z lini okopów, miejscami w lesie spotykało się wbetonowane stalowe elementy, nie wiadomo od czego, bo były poucinane. Nie przypominam sobie nic co by mogło być zaporą drogową. Z rejonu Wschowy znam tylko te okolice które opisałem i w dodatku byłem tam ostatni raz 13 lat temu, więc mogłem już coś zapomnieć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i nie mam co zdawac...
z 4 slupkow ktore mielismy na celowniku nie bylo zadnego - tylko lej po miejscu gdzie sobie kiedys stal -ale dowiedzialem sie o innym odcinku granicznym na ktorym znowu cos jest -tylko czy zdaze w tym roku? :(


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora woytas 14:34 19-01-2008
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie