Jump to content

thor65

Forum members
 • Content Count

  180
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Witam. A to ciekawe. Czy może kolega rozwinąć temat ,, kilku sztandarów,,. Początkowo jako 7 Pułk Strzelców Wielkopolskich, 7 stycznia 1920r.przemianowany na 61pp. Nadanie sztandaru i zatwierdzenie jego wzoru zostało ujęte w Dzienniku Rozkazów MSWojsk. z 1924r.,nr29, poz. 435. Sztandar ,ufundowany przez społeczeństwo ziemi chodzieskiej, pułkowi wręczył prezydent RP S. Wojciechowski w Bydgoszczy 4 sierpnia 1924r. Pozdrawiam Thor.
 2. Witam. Według książki Kazimierza Satory ,,Opowieści wrześniowych sztandarów,, Sztandar 61pp miano odesłać wraz z nadwyżkami żołnierzy do OZ 15 DP Wielkopolskiej w Sandomierzu. Wyruszono 03.09.1939r.o godz.4:00. Sztandar miano zakopać w miejscowości Bołtuny przed przekroczeniem Rzeki Bug. Zakopać mieli por. Ludwik Diehl ppor. Jan Rejman w obecności st.sierż. Szczepana Stachowiaka i jednego z plutonowych. 14 lipca 1970r. por. Ludwik Diehl w oświadczeniu podał : ,,Osobiście rozkręciłem drzewce chorągwi , powyjmowałem gwoździe, zdjąłem godło państwowe i odłączoną materię chorągwi zabezpieczył
 3. Witam. Piękne zdjęcia.Czy posiadasz je w większej rozdzielczości? Pozdrawiam miłośników 61 i 62 pułku piechoty z Bydgoszczy. Thor.
 4. thor65

  Naboje szkolne

  Witam. Koledze Wonsowi chodzi o naboje do nauki ładowania i rozładowywania broni. Twoje z drewnianymi pociskami służą do nauki strzelania. Pozdrowienia Thor.
 5. Brivibai dzięki za info. Oby ten sezon był dla Ciebie owocny i obfitował w ciekawe fanty. Pozdrowienia z zaśnieżonej Bydgoszczy życzy Thor.
 6. Cześć Brivibai. Mam pytanie. Czy rejon Maksymilianowa i Starego Jasińca jest związany z 15 SS,jeśli tak to co się tam działo? Napisz o jakich koszarach wspominasz. Pozdrowienia Thor
 7. Cześć. Wielkie dzięki za odpowiedz. Brivibai napisz w jakim kierunku wycofali się Łotysze z Nakła po kontrataku sowietów , czy na Mrocze czy w kierunku Kcyni lub na Sadki.Może masz jakieś mapki,plany z tego rejonu.Co do Bydgoszczy to 15 SS broniła odcinka Osowej Góry.Relacje z przebiegu walk są różne.Jedni mówią,że bronili się zaciekle a inni, że po drobnych potyczkach załadowali się na samochody ciężarowe i odjechali w kierunku Nakła.Poszukiwania w tym rejonie nie potwierdzają zaciekłych walk.Znajduje się tam małe ilości łusek.Z tego co wiem ktoś kiedyś znalazł nieśmiertelnik ale jaki tego ni
 8. Cześć. Brivibai też jestem zainteresowany tym tematem , a w szczególności obroną przez 15 ss rejonu Bydgoszczy Osowa Góra" oraz przeprowadzonego kontrataku z rejonu Mroczy i Nakła. Pozdrowienia Thor.
×
×
 • Create New...

Important Information