Skocz do zawartości

Dawna granica między II RP a III Rzeszą


grzeb

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 213
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Do użytkownika grzeb.

Jeżeli chodzi o działania wojenne wzdłuż dawnej granicy w powiecie złotowskim w 39r. to szału nie było.
Mieszkam w Luchowie gdzie w obecnym budynku szkoły podstawowej mieściła się strażnica graniczna która była bazą tzw. rowerowej straży granicznej w skład której wchodziło kilkunastu funkcjonariuszy uzbrojonych w mausery i mieli za zadanie na rowerach patrolować granicę o długości około 30km, w przypadku ataku zadaniem ich było wysadzić w powietrze okoliczne mosty i wycofać się. Tak też się stało 1 września, strażnicy wysadzili m.in mały most pomiędzy Walentynowem i Wiktorówkiem oraz most w Łobżenicy na Łobzonce w kierunku na Wiecbork i Nakło.
Ostatnio rozmawiałem z pewnym wiekowym człowiekiem z miejscowości nadgranicznej . Opowiedział mi o tym jak 1 września spory oddział piechoty niemieckiej po sforsowaniu wysadzonego mostu wkroczył do wsi Wiktorówko. Wiwatujący tłum mniejszości niemieckiej zatrzymał kolumnę na czele której jechał czołg. Po chwili z czołgu wyłonił się dowódca, starszy oficer i przegonił tłum rozwścieczony krzycząc że wojna to nie zabawa. Kolumna o której mowa napotkała znikomy opór dopiero po kilku kilometrach opuszczając Łobżenicę na drodze w kierunku na Nakło. Kilku strażników granicznych ostrzeliwało drogę w celu opóznienia marszu Niemców po czym wycofali się na rowerach.
To jedyny epizod w mojej okolicy z pierwszych dni września.
Widzę, że kolega grzeb robi ładne zdjęcia i zwiedza okolicę rowerkiem, zapraszam do Łobżenicy, możemy wybrać się na wycieczkę w miejsca byłych posterunków granicznych, porobić zdjęcia może trochę pobiegać z wykrywaczem.
Pozdrawiam.
Jak znajdę trochę czasu to powklejam zdjęcia z mojej okolicy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawny budynek niemieckiej straży granicznej na przejściu granicznym w Sterkach pow. międzychodzki. Po polskim budynku nic nie zostało. Droga do góry" prowadzi do Międzyrzecza, ta w prawo do Skwierzyny, w lewo na Poznań.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Tygodniku Pilskim" - (organie KW PZPR), z roku 1987. ukazał się cykl artykułów pt. Goraca granica" (pięć części), autorstwa Pana Władysława Stanisławskiego, opisujący okres sprzed wybuchu II wojny światowej, na pograniczu niemiecko - polskim, na terenie Złotowszczyzny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieżyjący już redaktor Władysław Stanisławski największy cykl o pograniczu napisał i opublikował w słupskim tygodniku bliżenia", pt. Płonące pogranicze". Archiwalne egzemplarze ww. tygodnika znajdują się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Publikacja Władysława StanisławskiegoHistoria płonącego pogranicza" na łamach tygodnika Zbliżenia rozpoczęła się 11 sierpnia 1983 r. w nr 32 (184), a zakończyła w nr 37 (240) z 1984 roku. W sumie zamieszczono 55 odcinków.

Poniżej hiperłącze do pierwszego numeru na stronie Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej:
http://www.bibliotekacyfrowa.eu/dlibra/docmetadata?id=1724&from=&dirids=1&ver_id=194799&lp=6&QI=!4DAB4630CA2CCF2991AD7B37FFF9B5FB-1

Wszystkie numery Zbliżeń wydanych w latach 80. zostały zdigitalizowane i zamieszczone w zasobach Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej. Wchodząc na stronę BBC należy wpisać w wyszukiwarce historia płonącego pogranicza" (bez cudzysłowia) lub bliżenia 1983" itp. Żeby skorzystać ze zbiorów BBC potrzebne jest zainstalowanie darmowego oprogramowania LizardTech DjVu plugin, które można ściągnąć z BBC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Szukam przetłumaczenia nazwy niemieckiej placówki straży celnej, z okresu sprzed 1939 r. Zollaufsichtsstelle - czy to jest biuro kontroli celnej (dla mniejszych przejść granicznych)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
W połowie maja, w 20. rocznicę powstania Straży Granicznej, rusza Wirtualne Muzeum Polskich Formacji Granicznych. Już teraz na facebooku uruchomiona jest strona miłośników tego Muzeum. Zapraszam. http://www.facebook.com/pages/Muzeum-Polskich-Formacji-Granicznych/106759462742457
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu wydawnictwo Carta Blanca wydało album fotograficzny pt.: Polska międzywojenna. Bardzo ciekawa pozycja ukazująca zatrzymane na fotografiach życie Polaków w wielu miejscach naszej ojczyzny. Niestety znalazły się też i błędy. Zamieszczone w tym albumie, na stronie 15, zdjęcie podpisano: ... Na zdjęciu widoczny jest słup graniczny w okolicach Piły, która pozostała na terenach niemieckich.". Otóż widoczny słup graniczny ustawiony był na granicy niemiecko-czechosłowackiej, na bawarskim odcinku tej granicy! Świadczy o tym litera B" = Bayern pod literą D" = Deutschland. Swoim spostrzeżeniem podzieliłem się z wydawcą, który, mimo tego, w kolejnym wznowieniu tej publikacji zachował błędny podpis pod tą fotografią. A szkoda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
Witajcie,

Mam pytanie czy ktoś wie w jaki sposób były malowane szlabany graniczne III Rzeszy? Chodzi mi o kolorystykę itp. Na części fotografii widać malowane kropki na szlabanach. Czy wiadomo co one oznaczały?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie