Skocz do zawartości

Dawna granica między II RP a III Rzeszą


grzeb

Rekomendowane odpowiedzi

Szlabany niemieckie malowano na biało, a na środkowej części trzy pasy: czarny, biały i czerwony. Układ pasów był taki, by po otwarciu szlabanu pas czarny znajdował się u góry. Kolory: czarny, biały i czerwony stanowiły barwy flagi II Rzeszy Niemieckiej.
Natomiast malowane ktopki" to poprostu czerwone szkiełka odblaskowe, podobne do tych przy rowerach lub wozach. Szkiełka te nazywają się katafoty i takie określenie używane jest w slangu kolejarskim dla oznaczenia odblasków, bądź latarni z czerwonym światłem migającym, montowanych na rogatkach przejazdowych, czyli szlabanach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 213
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 5 months later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Witam.
Parę tygodni temu, niezależnie od prowadzonego tu wątku, zainteresowałem się kamieniami granicznymi między Prusami Wschodnimi i Polską. Razem z kolegą wybraliśmy się niedawno na pierwszą prospekcję terenową, podczad której znaleźliśmy ten kamień. Niedługo bedziemy kontynuować poszukiwania w okolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 1 month later...
Witam wszystkich.Mam mape terenu przygranicznego z zaznaczonymi kamieniami granicznymi i tak sobie myslę że jakby tu użyć GPS do odszukania tych kamieni-tyylko jak to zrobić? jak przenieść te punkty oznaczające kamienie do GPS?Ma ktoś jakiś pomysł?Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego Woytas-może by tak jak małe dziecko krok po kroku bo ja nie wiem co to są te waypointy.Mam mape sćiągniętą z śieci na której śą kółeczkami oznaczone kamienie graniczne i ich numer np 332,333 itd próbowałem w terenie ale mapa nijak odpowiada temu co teraz tam jest i tak sobie pomyślałem o tym GPS.Z góry dziekuje za pomoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz mape terenu czy moze jakies inne opracowanie? Problemem jest to ze mapa jest w skali np mapa 1:10000 to tam jeden milimetr to 10m w terenie. Dla mniejszych skali to jeszcze wiecej. Jak bys mi dał na priv próbke co to jest to moze pomogę.

Jeszcze moze taka moja sugestia. Miejscowy wydział geodezji. Jeżeli kierownikiem lub naczelnikiem wydziału jest starsza osoba to tam uderzyć i powiedzieć o co chodzi :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leonard poszukaj wątku o kalibracji map. Z doświadczenia wiem, że w terenie zawsze są jakieś pozostałości po słupkach. Jeśli nie one same to dziury po nich.

http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=674071#1096849
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj będzie ciężko ciężko z tą kalibracją a może znacie kogoś kto by wykonał taką mape na karcie pamięci,było by najprościej.Kamienie są i owszem ale to była również granica województwa jedne leżą inne stoją a jednych nie ma wcale taka niechlujna komunistyczna robota.A tych które mnie interesują jakoś nie moge odnaleść.Jak byście mi koledzy podali na priv swoje adresy emeil to chętnie te mapke prześle.Ona ma wage koło 12MB.Może pomożecie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Na stronie www.dawna.pila.pl pojawił się nowy artykuł pt. Znaki graniczne, autorstwa Bogusława Tomaszewskiego. W materiale opisano, jak oznakowana była przedwojenna granica polsko-niemiecka w naszym regionie. Artykuł jest przedrukiem materiału zamieszczonego w Kronika Wielkopolski (2/2007)".

http://www.dawna.pila.pl/czytelnia/znaki_graniczne.php
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie