Jump to content

tomen

Forum members
 • Content Count

  115
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Witam! Mam gorącą prośbę do kolegów. Pilnie potrzebuję map, które były dostępne na Archiwum Map Zachodniej Polski: skala 1:25 000 Messtichblatt z XX wieku, co najmniej 300 dpi - arkusz 2294 (Peitchendorf) - arkusz 2295 (Biebern) - arkusz 2394 (Eckertsdorf) Mogą być z innego żródła, ale koniecznie co najmniej 300dpi. Proszę o kontakt na priv. Po godzinie 14:30, w dniu 31.07.2009, już nie aktualne. Z góry dziękuję i pozdrawiam... Tomen
 2. Przepraszam, że wcinam się ni w pieć ni w dziewięć, ale kilka lat temu na tym wątku zastanawiano się czy UR był wykorzystywany w LOW. Właśnie na Kępie Oksywskiej odnaleziono łuskę. Więcej na: http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/news.php?id_news=32484 pozdrawiam znad morza.
 3. Taki opis zamieszcza Edmund Kosiarz na str. 271 książki Wojna na Bałtyku 1939": „ Pociąg pancerny składał się z lokomotywy, dwóch wagonów towarowych i czterech platform kolejowych. Wagony towarowe, które służyły do przewozu żołnierzy, obito wewnątrz blachą o grubości 8 mm, sprowadzoną do warsztatów jeszcze przed wojną, a przeznaczoną na budowę projektowanych niszczycieli „Huragan” i „Orkan”. Platformy opasano taką samą blachą. Boczna osłona z blach miała wysokość około półtora metra. Ponadto nad platformami, na specjalnych stojakach, zmontowano również z blach okrętowych o grubości 6 mm coś w rodzaju dachu, który miał osłaniać przed ogniem pokładowym samolotów. Na dwóch platformach ustawiono 11 karabinów maszynowych i 2 działa kal. 40 mm (jedno zdjęte z zatopionego „Mazura”) oraz jedno działo kal. 47 mm z okrętu-hulka „Bałtyk”, a na pozostałe platformy załadowano szyny wraz z podkładami i narzędzia do naprawy torów kolejowych. Lokomotywa otrzymała także opancerzenie. Groźnego wyglądu dodano pociągowi przez pomalowanie go, w celach ochronnych, w ciemne żółte i zielone plamy. Na lokomotywie wymalowano białą farbą dodatkowo dumnie brzmiącą, legendarną nazwę „Smok Kaszubski”. W rzeczywistości pociąg miał za słabe uzbrojenie, aby być groźnym, ale nadawał się do działań rozpoznawczych. Załogę jego stanowiło ponad trzydziestu ochotników spośród marynarzy. Dowódcą pociągu został inicjator jego budowy, kpt. Jerzy Błeszyński, zastępcą por. Florian Hubicki, a do obsługi lokomotywy zgłosili się cywilni maszyniści i palacze, m. in. F. Netkowski, S. Chadzyński, S. Sobicki, K. Bagiński, F. Piernicki oraz chor. F. Andrzejczak i mat F. Bryżuk, dowódcą ciężkich karabinów maszynowych został bosmanmat Giełda, a obsługą dział zajęli się artylerzyści, m. in. mat Małecki i st. mar. Roszkowski” pozdrawiam
 4. A widzi tam kolega deutsch jakąś ekipę demontażystów? Jeżeli zależy komuś na czasie, to jedna ekipa wozi, a druga demontuje.
 5. Z tego wynika, że 40mm była ostatnią rufową. Czyżby jednak jej nie zdemontowano? pozdrawiam
 6. Z tego zdjęcia wraku Mazura wynika, że zdemontowano tylko dwie armaty i to bez podstaw. Czy ktoś wie jaki był ich rozkład?
 7. Dzisiejszy wygląd posterunku Gdynia - miasto (fragment jak ze zdjecia z 35 r.).
 8. Prawdopodobnie cała kadra 1 Morskiego Plutonu Żandarmerii z roku 33 lub 34 (za wyjątkiem dowódcy kpt.Szaffera, który przebywał w tym czasie na urlopie - w/g opisu na zdjęciu). Płk. Sosiński, w zastępstwie dowódcy dodaje blasku uroczystości"
 9. Mam pomysł, może wklejać przedwojenne zdjęcia tych miejsc, o których wspomina jaca2003 (jeżeli takowe istnieją). Może wtedy ktoś skojarzy jakieś posiadane zdjęcie. Dużo jest zdjęć bez podpisu i lokalizacji. Co koledzy na to? I jeszcze pytanie: czy tylko ss 503(103)schw.panz. abt. posiadał wozy bez kamuflarzu, numerów, krzyża i godła jednostki? pozdrawiam
 10. Beaviso, w tym co piszesz jest jakaś logika i być może masz rację. Koty musiały opuszczać stare miasto z sovieckimi czołgami na karku. (Ile może trwać wzięcie na hol i wyciągnięcie z leja tego KT z Długich Ogrodów, jeżeli wycofywali się taktycznie i zorganizowanie?). Ale jeżeli z Przymorza wyjechały cztery, a jaca2003 pisze o jakichś wrakach na Stogach (poza tym z pierwszego postu), i jeżeli przyjąć za dobrą monetę przebicie jednego na Wyspę Sobieszewską, to szukamy tylko jednego albo nawet żadnego. Kiedy sovieckie tanki wjechały na Starówkę?
×
×
 • Create New...

Important Information