Skocz do zawartości

Wielka Smuta 1612 - Husaria w oczach Rosjan


TomHagen1

Rekomendowane odpowiedzi

Piechota szwedzka a nie polska. Muszkieterzy , moriony , peleryny , nawet sama taktyka ustawienia i rotacji muszkieterów wszystko na wzór szwedzki. A husaria średnio nadawała sie do oblężenia. Miecz w reku jednego z husarzy.
Swoja droga skrzydła palącego sie husarza fajnie wyglądają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 161
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Właśnie o tym pisałem. Nie jesteś człowiekiem radzieckim, więc obiektywnie i bez uprzedzeń mogłeś podziwiać rozmach, kostiumy itd. Nie było dla Ciebie jakiś rażących elementów.
Ale …
Człowiek radziecki wychowany na propagandzie, chwyta pewne niuanse, którymi był karmiony przez propagandę i odczytuje pewne, zwykłe na pozór, zachowania zupełnie inaczej. Dla niego to potwierdzenie wszystkich propagandowych cech polskich i ugruntowanie się w przekonaniu, że tak było i jest od zawsze.
Wierz mi nawet do „Czterech Pancernych” mają pretensje, że wojnę wygrała tylko jedna załoga i a nie oni Ruscy. To jeden z wielu przykładów, jakie znalazłem na ruskim forum i to łagodny. Gdyby to była załoga ruska a nie paljaki, to wierz mi wszystko by było O.K. i do zaakceptowania.
Reasumując:
To, co ty odbierasz jako zachowanie obiektywne i możliwe do zaakceptowania, dla innych może być oceniane jako skandaliczne i godne potępienia. Niezależnie od tego, że ci co potępiają, sami tak postępują. To jak z moralnością Kalego.
Zwłaszcza, że ludzie poddani propagandzie przez wiele lat, zupełnie na co innego zwracają uwagę i inaczej interpretują dane zachowania i zdarzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BARDZO SIĘ ZMIENIŁO
To jakiś żart?
Czy chodzi Ci o pełne półki? Czy o standardy demokratyczne? Ja wiem, że demokracja była w Rosji przez pół roku za mięszewików, i raczej Rosjanie przyzwyczaili się do dobrego Cara, czy batiuszki Stalina, tfu ... przepraszam przejęzyczyłem się Putina.
Niektórzy nadal twierdzą, że to był kraj a nawet cały obóz demokracji ludowej. Chyba w to nie uwierzyłeś? Rozmawiałeś z Rosjanami, co sądzą o roli Rosji w świecie i o tym czy powinni mieć coś do powiedzenia, gdy chodzi o najbliższe kraje? Zapewniam Cię, że bardzo byś się zdziwił, gdy chodzi o rozumienie suwerenności poszczególnych krajów i tego co jest dla nich dobre a co złe.
Niestety z pewnych stereotypów nie wychodzi się tak łatwo. Zwłaszcza, że oficjalna prasa często wtóruje politycznej wierchuszce. Opozycja wiesz jak jest traktowana – Pilitkowska – bardzo się zmieniło?
Poproszę jakiś przykład zmian na lepsze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście są pewne zmiany, ale idą bardzo powoli, zwłaszcza w mentalności.
Zupełnie nie tak dawno nasz dyplomata oberwał po mordzie. Pracownicy ambasady obawiali się z niej wychodzić.
Niektórzy przed ambasadą chcieli ją podpalić.
Ilu protestowało?

Są coprawda tacy co myślą inaczej, bez tego komunistycznego garba, ale jest ich bardzo niewielu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie mam pecha" bo stykam się właśnie z takimi nowymi Rosjanami, których guzik obchodzi przeszłość i ZSRR. Owszem spotkałem też kilku sfrustrowanych pijaczków ze łzą w oku wspominających Sojuz".
Poza tym wyciąganie wniosków z zachowań ekstremistów i generalizowanie ich nie daje chyba obrazu całego społeczeństwa?
Bo jeśli tak to my, Polacy jesteśmy zgrają rewanżystów czekających tylko na dogodny moment aby odebrać Lwów, Wilno a może i Kijów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Realistą w kwestii Rosji i tego, że jeszcze jest wiele ludzi zapatrzonych.....(Komunę) Putina
A co do Polski granice wschodnie są nadal zamieszkiwane przez ludzi zapatrzeni w komunistyczną propagandę:((( bardzo często się spotykam takimi myślami zwykłych ludzi i nie tylko, bo i nawet na stanowiskach, którzy tęsknią za łapu capu
A ten film może obudzi w ludziach to, co chcą…….powiem ze jeszcze jak mnie uczyli wy szkole (oj mieli problemy zemną pan z historii))) to szok co teras jest w szkołach tam nie było mowy o ZZSR ze napad, mordował itp.
Jestem ze kresów wschodnich i powiem ze odczuwam to w niewielkich miasteczkach w wsiach widać to gołym okiem smutne, ale prawdziwe!!
Pomsee ze się stykasz takimi Rosjanami to już sobie odpowiedziałeś na pytani oni odcinają się od własnego państwa i kto zostanie w takim państwie!!!! Tam żeby była demokracja oj długo długo!!!!
A po pierwsze tam rządzi Putni i religia prawosławna i tak po schodkach do dołu!!!!
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
To trzeba będzie oglądnąć!!!!!
Szkoda Czeczenii Putin jest chory!!!!
Ale takim sposobem będzie miał władze w rękach nikt a nikt nie będzie mu zagrażał
Jestem za Czeczenią jak chyba wszyscy Polacy szkoda ich, ale w wojnie to wytłukli Rosjan i to nieźle. Pamiętam kiedyś oglądałem film dokumentalny był szokujący ile tam (cywilów zginęło) czołgi i wozy tyle ich tam zniszczyli:/// Czeczency !!!
Pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to samo miałem napisać ... zaczęło się o husarii w oczach Rosjan i ogólnie o filmie 1612", a coś wątek zszedł niestety na Putina, Czeczenie i inne pierdy. Panowie przecież jest na forum dział historia współczesna" ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie się film podobał.
Wszyscy hołubią nasze wojska wszędzie i od zawsze, u nas jeńców nikt nie zabijał, nasi nie gwałcili, nie rabowali, dobrze że wogóle zabijali wroga.
Ciekawe co by Szwedzi powiedzieli o Potopie" gdzie armię szwedzką przedstawiono jako rabusiów ?

Jak się czyta ten temat to się dochodzi do wniosku że o Polakach to tylko dobrze albo wcale
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem oglądać film. Całość fajna , ale według mnie fabuła za bardzo bajkowa. Chłop przebiera sie w strój zabitego hiszpana , którego duch daje mu lekcje fechtunku i tak staje się przywódcą wojsk rosyjskich. Po drodze wymyśla kartacze i armatę drewniano-skórzano-linową .
Co do Polaków to jestem pozytywnie zaskoczony , gdyż nie pokazani są jako szczególni słabeusze , rabusie , czy okrutnicy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem ten film - kupiłem sobie będąc w Rosji, za równowartość 15 zł (jakość super). Tak; wszystkiemu winien jest Watykan (bo podżegał Polskę), potem wszystkiemu winni Polacy, a zwłaszcza zły hetman Żebrowski. Ale też - paradoksalnie - jedynie Polacy skutecznie atakowali Moskwę i w ogóle Rosję, a poza tym byli bardzo malowniczy (husaria...).
To taka propagandowa fantasy jest (jednorożec pląta się cały czas), pomimo wielkich środków dosyć słaby (nie dlatego, że antypolski).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moskit spokojnie ... ;) Zastanawiam się nad tym stosunkowo często będąc po tej czy po tamtej stronie Bugu ... chodziło mi tylko o zbytnie oderwanie wątku dyskusji od pierwotnego tematu postu ... ;) Pozdrawiam i Wesołych !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w polskiej dłoni szabli nie poradzą diabli" - więc trzeba hiszpańskiego ducha...

Co do współczesnej Rosji - wyniki wyborów mówią same za siebie. Żadna demokratyczna partia nie dostała dość głosów by przekroczyć próg...

G.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie