Skocz do zawartości

Wielka Smuta 1612 - Husaria w oczach Rosjan


TomHagen1

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 161
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Ja tam nie wiem, rosyjskiego się niestety nie uczyłem :( a tata stwierdził, że napisy to nie jest w czystym rosyjskim tylko właśnie prędzej po ukraińsku. No ale pomsse problemów z tym nie miał jak widać.

A dialogi całkiem nieźle można zrozumieć. Wystarczy się tylko przestawić i przypomnieć sobie jak nawijali w Ogniem i Mieczem :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem to , co słyszałem . Miała to byc odpowiedź na Katyń" ,ale ogólnie podobno nie jest tak źle jak wszyscy myśleli - reżyser nie chciał zbyt oczerniać Polaków.
A tak na marginesie - czy oglądał ktoś film w całości, gdzie można go obejrzeć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Obejrzałem sobie 1612. Khroniki Smutnego Vremieni" wczoraj u znajomych ... ogólnie sympatycznie sie to ogląda. Nie czuję się jakoś specjalnie sponiewierany wypędzeniem przodków z Kremla. Nie jestem specjalistą od uzbrojenia/wyposażenia z tematego okresu - dla mojego oka fajnie to wszystko wygląda. Masy polskiej konnicy, szczególnie sceny z finalnego oblężęnia i później z bitwy pod Moskwą na Dziewiczym Polu.

Z perspektywy szarego widza, odnosi się wrażenie że wtedy faktycznie Polska była dość poteżną i groźna. A przy tym jednocześnie bogata i brutalna. Żebrowski wygląda doskonale w swej roli, moim zdaniem wypadł bardzo fajnie. Raz tylko trochę pewną konsternację wywołuje scena gdy opancerzony na maksa zabija jakaś wieśniaczkę cięciem w głowę. Ale ogólnie bardzo fajnie zagrał. Podoba mi się ta rola. Z filmu można odnieść wrażenie, że w polskich szeregach walczą głównie najemnicy - Niemcy, Hiszpanie, czasem słychać nawet Anglików. Rosjan zniewolonych mamy tylko do pchania dział.

Troszkę głupawe są teksty podkładane jako tło wojsk polskich - dla mnie brzmiały nienaturalnie - podaj wycior, zabił go, kur...a, stchórzył" i inne tego typu proste słowa wypowiadane jakoś nienaturalnie dziwnie brzmią nieprzekonująco. Chyba jedyny polski" wyszedł OK gdy jakiś wojak miał ochotę gwałcić jakąś bidulę krzycząc ku..wa, cicho,kur..a".

Bardzo mocno w filmie eksponowana jest tło religijne. Non stop słychać o innowiercach, a prawosławie jest przedstawiane jako źródło prawdziwej mądrości i nieomylności. Non stop krzyże, monastyry - starcy mędrcy, czy car naznaczany przez gospoda". Generalnie pokazano to jako walkę wschodu z zachodem z wyraźnym podkreśleniem - prawosławni kontra łacinnicy.

To co jednak wyróżnia ten film to efekty graficzne, scenografia, kostiumy, i w ogóle rozmach. Ogląda się bardzo przyjemnie. Groźni polscy huzarzy, bombardowanie grodów, masa efektów komputerowych i ogólnie dość ciekawie i interesująco zrobione zdjęcia powodują, że film ogląda się bezboleśnie. Podobnie zupełnie nie przeszkadzają odwołania do mitów - jak non stop przewijający się motyw jednorożca, czy jego rogu.

Poproszę kolegę, żeby podesłał parę screenów to wrzucę Wam. O ile ten film bedzie emitowany w Polsce w kinach, raczej na pewno się przejdę. Może się mylę, ale ogólnie wydaje mi się że ten film robi nam dobrą reklamę i promocję. Ot każdy się teraz dowie, że i zapomniana Polsza wzięła kiedyś Moskwę i przez pewien czas była realnym zagrożeniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie