Skocz do zawartości

Myśliwiec Lim-2 do kasacji?


Ostoja

Rekomendowane odpowiedzi

Samolot ktory stanowi od 20 lat symbol osiedla w Łukowie moze zostac zdemontowany i pociety na złom. Wartosc złomu okolo 1000 zł (tak czytałem w prasie lokalnej)

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070808/PODLASKA/70807014/0/SPORTS

Mieszkam w tym miescie i widziałem ze faktycznie jest podniszczony, nity wyłaża, linki chyba od sterów pod skrzydlami pourywane, itd...

Sprawa Lima jest w toku...Jak cos nowego sie pojawi to dam znac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi to mowic ale w tym miescie nie dba sie o sprawy historii. :( Nie dosc ze miasto zostalo zbombardowane w dzien po wyzwoleniu i nie ma prawie obiektów historycznych to jeszcze próbuje sie niszczyc takie piekne pomniki historii. Władze sa ogarniete jakas znieczulica. Te same osoby co kiedys w PRL-u głosiły hasła komunistyczne i wyswiecali skwer Łukowa nazwany wtedy Placem XXV PRL teraz na niego plują i tak skutecznie pluli ze Plac nazywa sie antykomunistycznie Placem Wolnosci i Solidarnosci. Ja to nazywam krotko: (nie)ludzkie falszywe szmaty.:(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe moje życie ten samolot tam stał. Mam kawałek szkła pancernego właśnie z niego...leżało rozbite... Poprzednia renowacja kilak lat temu tylko pogorszyła jego stan.

Z tego co pamiętam z Łukowa pochodził jakiś gen lotnictwa któy chyba był jednym z pierwszych Polaków latających na odrzutowcach i to dzieki niemu sprowadzono ten samolot.

Na skwerze kilka lat temu był w krzaczkach pomnik- nieppoprawny politycznie ale nie jakoś strasznie. Podczas renowacji skweru usunięto go i stoi am jakiś ochydny zegar. Ludzie bez gustu i miłości do ojczyzny usuwają zabyki, pomniki, wycinają drzewa (miasto wygląda okropnie). Ci sami decydenci nosili flag na 1 maja. Poprostu ludzkie szmaty... dobrze że T34 wrócił do Wiśniewa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Otwocku tez stał kiedys podobny samolot.
Ze wzgledu na to ze był zardzewiały" i stwarzał zagrozenie" dla dzieci został usuniety mimo protestu mieszkanców. Nic nie znaczylo ze byl jednym z wazniejszych punktow orientacyjnych i sympatycznym akcentem.Poszedl na zlom dzieki mundrosci radnych. Kilka miesiecy stał jeszcze w bazie autobusowej z urwanymi skrzydłami. W jego miejsce miał oczywiscie stanac pomnik Andriolliego czy kogos w tym stylu a został pusty plac i krzaki.
Jesli ktorys z wlodarzy miasta mowi ze zlom z tego samolotu warty jest 1000 złotych to jest obrzydliwym oszustem - dural jest w cenie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pomysł jeśli chcą go puścić po cenie złomu niech kolega załatwi jakiś kontakt do osoby odpowiedzialnej za ten samolot. Jak koniecznie chcą go spieniężyć to napewno znajdą się chętni nie za 1tys. wstawić go nawet do ogródka!!! Nie dać przetopić!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Androlli nie kimś w tym stylu"... Wielki polski grafik i powstaniec który swoje na zesłaniu odbębnił. Cieszcie się, że takiego mieliście takiego mieszkańca.

Przykre, że ludziom bez wyobraźni przeszkadza samolot ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ego nie zostawie... mam pae pomysłów. Spróbuje ruszyć prase, sam zadzwonie do Urzędu Miasta... Trzeba ich nękac niech widza że ktoś sie tym interesuje.
Ostoja... a może by tak jakąś petycje po chałupach rozprowadzić, w końcu płacą ludzie podatki, lepiej żeby odremontowali samolot zamiast stawiać kolejne poczwarki w miejsce pomników. Zaagitować harcerzy niech coś zrobią dla miasta...
Jak ja w 1998 chciałem otworzyć knajpe, zebrałem wszystkie pozwolenia, koncesje to proboszcz przegonił kółko rózańcowe po blokach i jak szczali po klatkach tak leją. Bo zawsze jch prawda ma być mojsa niż twojsza.

Ja nie jestem na miejscu ale... zdenerwowałem sie. Słyszałem że ze Strzelnica tez cos pokombinowali. Jakieś pychacze, gruz, buldożery...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie pierwszy i zapewne nie ostatni taki obiekt, ktory pojdzie do skupu metali.Zawsze jakis cwaniak sie znajdzie, ktory zaoferuje miastu pomoc w pozbyciu sie problemu (samolot podniszczony, ostre blachy, zagrozenie dla dzieci).
Jako, ze wiekszosc stojacych na postumentach i na trawanikach samolotow jest produkcji sowieckiej lub polskiej (glownie licencje sowieckie)to obecna wladza nie ma sentymentow.Podobnie bylo zaraz po wojnie, gdy poltycznie zly byl sprzet niemiecki, angielski i amerykanski.
To wowczas dokonala sie rzez paru ciekawych eksponatow z MWP, w tym trzech spitfire i niemieckiego, zdobytego przez powstancow samobieznego dziala Chwat.

Obecnie wladze miast tlumacza sie brakiem srodkow na remonty takich obiektow.Nawet jezeli sie zdecyduja, to brakuje odpowiednich fachowcow, ktorzy potrafia taki remont zrobic profesjonalnie.W efekcie w miejsce wybitych szyb pojawia sie dykta, a remont to kolejna warstwa farby ftalowej.Przyklad idzie z gory bo z samej MWP(skandal z unikalnym Il-2, niszczejacym pod chmurka)

Durnota i bezmozgowie urzedasow nie pozwala im pojac, ze taki samolot, odpowiednio eksponowany i remontowany ( nie jako obiekt zabaw dzieciecych) moze byc prawdziwa ozdoba i duma miasta.Dotyczy to rowniez pojazdow pancernych....
Obiekty te sa o niebo lepsze sa od dziesiatkow sowieckich obeliskow postawionych ku chwale armmi czerwonej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years later...
Melduję, że Lim-2 is still alive!

Dzięki staraniom mieszkańców osiedla na którym on stoi. A 5 lat temu miał być pocięty na złom, bo rzekomo rozpadał się i zagrażał bezpieczeństwu ludzi.
Proszę bardzo Lim 2012 roku: odmalowany, cokoliki odnowione, wierzba zasłaniająca i brudząca samolot usunięta, teren ogrodzony, płotek pomalowany, trawka skoszona. Pełna kultura!
Pospolitym ruszeniem jak widać można wiele zdziałać i ocalić piękną pamiątkę. Zdziwiony tylko jestem dlaczego zmienili mu numer taktyczny, pierwotnie było 1944.
Za chwilę wrzucę dzisiejsze foty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie