Skocz do zawartości

Czołgi w Gdańsku


jaca2003

Rekomendowane odpowiedzi

No dobra, czas na polski akcent w tym wątku, czołg dowódcy 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte płk. A. Malutina, zdjęcie wykonane w Gdańsku-Wrzeszczu.(Zdjęcie pochodzi ze zbiorów kierowcy – mechanika J.Wysocki, pierwszy z prawej i jest skanem z książki ,,Pomorze reportaż z pola walki”).
Jakieś pomysły co do dokładniejszej lokalizacji?
Według mnie to ul…… , ale nie wstawię dziś fotki A.D. 2007, ponieważ na dzień dzisiejszy liście drzew przesłaniają drugi plan, który wg mnie jest kluczem do rozstrzygnięcia lokalizacji tego Teciaka.
Pozdro.
Blitz45

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie - nie z fotki, ale z logiki zdarzeń - to są okolice szkoły Conradinum, czyli początek dzisiejszej Al. Hallera.

Inny z czołgów, bodaj 213", ma fotkę kawałek dalej, za szpitalem. Wreszcie są zdjęcia defilady polskich żołnierzy, jak wychodzą spod wiaduktu kolejowego na Al. Hallera.

M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zelig,Twoje zjęcie zjeżdżającego w dół ulicy T-34 jest trochę obcięte.W szerszym ujęciu zdjęcia,które zamieściłem widać po lewej stronie nieistniejącą dzisiaj kamienicę,która stała na rogu dzisiejszej Grunwaldzkiej i Konopnickiej we Wrzeszczu.Czyli jak najbardziej jest to Gdańsk ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jamys. To absolutnie fantastyczne, że można tak posplatać posty, iż nawet kadr da się przesunąć o kilka metrów w lewo :)
Szczerze mówiąc, to przeczuwałem, że to może być Wrzeszcz, Gdynia ma przecież zupełnie innego ducha..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Zelig, a co powiesz o tych fotkach? Czy ten T-34 nie wygląda Ci znajomo? Desant nawet nie zmienił,,miejscówek” na trasie Wrzeszcz – Gdańsk.
Dla mnie osobiście, fantastyczne jest to, że dzięki Waszym zdjęciom, można dopisać dalszą historię tego czołgu. A mianowicie, tuż po wyzwoleniu, z wieży tego teciaka (na Długim Targu przed Dworem Artusa) przemawiał sam dowódca 1 Brygady Pancernej (istnieją fotki tego wydarzenia). Zdjęcia opisane są jako czołg dowódcy brygady - podobnie jak ten przy Polibudzie we Wrzeszczu ( post Beaviso o Conradinum), a zatem który z nich tak naprawdę jest czołgiem dowódcy brygady?

Przedstawione zdjęcia ukazują wjazd czołgu na Długi Targ, na drugim planie widoczne zniszczenia Ratusza Gł.
Pozdro.
Blitz45

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam
Fajne fotki z wiecu pod Dworem Artusa. Hym ... zabytek jeszcze w jednym kawałku. Sorki jeżeli mi uciekło.. ale czy ktoś wie jakie były losy T-34 stojącego swego czasu przed Biblioteką Wojewódzką w Gdańsku i pełniącego rolę pomnika. Właśnie zajarzyłem że T-34 z Westerplatte został przepędzony z naszego miasta. Szkoda że go już nie zobaczę...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie