Skocz do zawartości

Czołgi w Gdańsku


jaca2003

Rekomendowane odpowiedzi

Iwan we współczesnej książce pisze bzdury - zwłaszcza o 7. PzDiv między Malborkiem a Gdańskiem w marcu 1945. Krajobraz i śnieg wskazują na koniec lutego, początek marca - gdzieś na Pomorzu po stronie Kaszub i Borów Tucholskich.
A oryginalnie Iwan naskrobał o Skórczu. Tyle że nie w książce, a w raportach z 1945, w których ta fotografia się znalazła (pośród innych, które generalnie obrazują południowy kierunek natarcia na Gdańsk (2. Armia Uderzeniowa.)

M. 

Edytowane przez beaviso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Wygląda na to, że w końcu zyskałem niemal pewność co do lokalizacji tego KT ze "Strzyży Dolnej". Zresztą na radzieckiej mapie sztabowej 1:15,000 wytypowane miejsce wiąże się z oznaczeniem Legstriess, więc jego wybór przez autora podpisu pod zdjęciem jest jak najbardziej sensowny.

W 2020 r. typowałem tę lokalizację jako (a), zaś jako drugą (b) inne miejsce, wówczas wg mnie bardziej prawdopodobne. Jednak od tamtego czasu widziałem lepsze zdjęcie lotnicze obejmujące lokalizację (b) zrobione w 1944 i nie było na nim niczego, co zawierałoby takie drzewa i mogłoby być otoczone solidnym przecież ogrodzeniem, jakie widnieje za sylwetką KT.

Dzisiaj natrafiłem na foto wykonane na pocz. lat '60 z prywatnej kolekcji rodziny, która zamieszkiwała poobozowe baraki przy Chrobrego. Jest to pierwsze znane mi ujęcie pokazujące ogrodzenie cmentarza od Chrobrego. Wg mnie filary są identyczne z tymi z fotografii Tigera II z marca 1945, a ponadto pasuje gatunek drzew. Po wojnie najwyraźniej wymieniono niszczejące sztachety pierwotnie wypełniające przestrzeń między filarami i zastąpiono je wypełnieniem murowanym (na foto z ok. 1960 jest ono wyraźnie jaśniejsze od starej cegły filarów.) Wychodzi więc na to, że ten KT zakończył swój szlak bojowy 200 metrów od miejsca, w którym mieszkałem przez większość dotychczasowego życia. Na rogu dzisiejszych ulic Chrobrego i Ciołkowskiego, przy narożniku cmentarza na Zaspie.

M.

 

Chrobrego_ok1960.jpg

Tiger_Saspe.jpg

TigerII_503_Danzig1945_01.jpg

Edytowane przez beaviso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą i i nabrałem niemal pewności,że ustaliłeś dokładnie miejsce z fotografii.Bardzo pomocne byłoby zdjęcie tego TK w lepszej jakości (o ile takie istnieje)Gdyby w jezdni za pojazdem widoczne były szyny lini tramwajowej,która prowadziła przez ul.Chrobrego w stronę Brzeźna to mielibyśmy pewność co do tej lokalizacji na 99,9% ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie