Jump to content

Bartee

Forum members
 • Posts

  194
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Bartee last won the day on July 27

Bartee had the most liked content!

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Bartee's Achievements

39

Reputation

 1. Jeśli nie zmieniłeś foty nr 1 na lustrzane odwzorowanie to z całą pewnością nie jest to tłok pieczęci. Detal ten przypomina tłok instrumentu muzycznego typu trąbka, puzon itp. Fota drugiego końca mile widziana.
 2. Hasło do samodzielnych poszukiwań brzmi: "teriak" vel "theriak" vel "theriaca".
 3. Primo: założoną sensownego łatwiej się szuka, gdy nie popełnia się takich byków. Secundo: dwie wskazówki do poszukiwań: - że typ beretu rosyjski jak sam napisałeś - krzyż na tarczy sugerował post-sowiecką republikę o korzeniach chrześcijańskich Rzut oka na Gruzję i Armenię i done. Tertio: O kolorach beretów: Berets Berets are an integral part of the ADF's uniform, and they are derived from the French military's usage due to the high amount of French-Armenians in the global diaspora. In the military, many branches of service have a beret color that corresponds. These are used to enhance esprit de corps in units, as they often have specialized functions. Beret Color Branch Red Paratroopers Green Border Guards Navy Blue Regular Navy Orange NSS / Ministry of the Interior Gold Pathfinders / Rangers BlueEngineers Light Blue Regular Air Force Black Regular Army / Naval Infantry Grey Militia / Reserves Stąd: https://precipiceofwarroleplay.fandom.com/wiki/Armenian_Defense_Forces
 4. Proponuję najpierw założyć taką zakładkę (na stałe) w swoim komputerze. A potem będzie już z górki. A jak nikt nie napisze, to pomogę w ww. poszukiwaniach.
 5. Fotografia pierwsza - zbliżenie na naramiennik żołnierza pierwszego od prawej strony. Biorąc pod uwagę czytamy, iż w Łucku stacjonował 24 pułk piechoty. Analogicznie, cyfra "2" na naramiennikach żołnierzy uwiecznionych na zdjęciu drugim może oznaczać przynależność do 2 batalionu KOP "Bereźne". https://pl.wikipedia.org/wiki/Batalion_KOP_„Bereźne”
 6. Biedny, ślepy @Tyr Dziobaczek - nie dojrzał, bo nie mógł, zdjęcia z miarką. Ale dziobkiem kłapnął po próżnicy.
 7. Z tego co można wyczytać z samego guzika oraz z informacji dodatkowych złóżmy poniższą, hipotetyczną historyjkę. 1. Korona rangowa - wersja dla baronów. Baron to tytuł w Polce dość egzotyczny. Zatem rodów posługujących się tym tytułem nie powinno być zbyt dużo. Zerknąłem zatem do pozycji pt: "Genealogie utytułowanych żyjących rodów polskich" której to autorem jest Jerzy Sewer hr. Dunin-Borkowski (wyd. Lwów 1895 - do obejrzenia online tutaj: https://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication/54074/edition/70288/content). Na stronie 684 zamieścił on listę 32 nazwisk polskich baronów. Jednak brak tam osoby legitymującej się posiadaniem herbu Nałęcz. I tu z pomocą przychodzi nieoceniona Wiki. Otóż i na jej stronie (acz nie tylko tylko tam) pod hasłem "Lista polskich rodów baronowskich" (link: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_polskich_rodów_baronowskich) znajdujemy nazwisko Kąsinowski. Litera "F" przy nazwisku prawdopodobnie sugeruje, iż rzeczone prawo do tytułu barona zostało nabyte we Francji, być może w roku 1810. 2. Kąsinowski Przekopując się dalej przez zasoby netu natrafiamy na konkretną już osobę - to Władysław Marian Kąsinowski z Kąsinowa, żyjący w latach 1819-1896. Ale dlaczego akurat on? Oprócz tego oczywiście iż może nosić tytuł barona. Jego genealogia tutaj: http://www.sejm-wielki.pl/b/9.626.151 Ano może dlatego, że jego ojciec, Jan Nepomucen Kąsinowski z Kąsinowa h. Nałęcz (1779-1825) był kawalerem orderu Virtuti Militari (detal uwieczniony na guziku). A jako kawaler orderu Legii Honorowej daje i łącze do Francji i roku 1810. http://www.sejm-wielki.pl/b/9.626.140 Baron Władysław, w świetle danych z wcześniej podanego źródła był dwukrotnie żonaty. Po raz pierwszy jego małżonką została Florentyna Hortensja Strzelecka herbu Oksza. Za drugim razem wybranką serca została Aleksandra Głogowska. 3. Geografia a. guzik znaleziony w Lubomli (Wołyń), b. Kąsinowo -wieś na terenie Wielkopolski. Gdzie Rzym a gdzie Krym jak to się mówi. Ale. W samym biogramie Władysława pojawiają się nazwy miejscowości bliższych Wołyniowi. To: - Zamość - miejsce narodzin, - Dębiny, powiat Lubelski - członek Towarzystwa Rolniczego w Królestwie Polskim, - pow. lubartowski - Towarzystwo Rolnicze 1861. Stąd już bliżej aby odwiedzić np. Branickich w ich pałacu w Lubowli. 4. Podsumowanie Dla mnie guzik z jedną (czyt. wspólną koroną/tytułem) i dwoma takimi samymi herbami to guzik małżeński, być może wyraz miłości i oddania dla małżonki nr 2, która nabyła praw do herbu i jako połowica jest traktowana na równi w związku. A może to wszystko to taka sobie bajka a historia guzika ma inne wyjaśnienie dla znajdujących się na nim elementów graficznych? Kto to wie?
×
×
 • Create New...

Important Information