Jump to content

Czołgi w Gdańsku

Recommended Posts

Może nie "w Gdańsku", ale "pod Gdańskiem".

Przepiękne ujęcia Hetzerów. Wyjątkowo dobre zdjęcia. Same wozy wyglądają na pochodzące z tej samej jednostki i jednakowej serii, pomalowane wg jednego schematu (nie identycznego, ale wg tej samej zasady). W dywizjach piechoty i związanych z nimi dywizjonach przeciwpancernych w marcu 1945 służyły jeszcze pojedyncze Hetzery. Te fotografie sugerują, że wozy mogły jednak pochodzić z jednostki, która skupiała ich więcej. Osobiście jako najbardziej prawdopodobną obstawiam Heeres-Panzer-Jaeger-Abteilung 743. Ten właśnie dywizjon walczył w drugiej połowie lutego na południe od Starogardu Gd., w sile blisko 30 sprawnych wozów (!) Jednak 26.02.1945 na stacji Subkowy został załadowany na wagony i przetransportowany do Skarszew (prawdopodobnie), skąd operował dalej w kierunku zachodnim. W jego miejsce trafiły interesujące nas Tygrysy II z SS, które z miejsca przystąpiły do walk w rejonie Grabowa. Prawdopodobnie szlak Hetzerów z "743." przeciął się 8. marca w rejonie Żukowo-Dzierżążno z natarciem radzieckiego 1. Gwardyjskiego Korpusu Panc. który nacierał z rejonu Kalisk śmiało i szybko aż po Chwaszczyno, w ciągu 4 dni pokonując tę odległość i przecinając linie niemieckie. 

W tym miejscu mały konkurs (bez nagród). Proszę wymienić przynajmniej 3 najwyżej odznaczonych pancerniaków niemieckich, biorących udział w marcu 1945 w walkach w Gdańsku lub na jego przedpolach. Bez wymienienia tego najwyżej odznaczonego odpowiedź nie zostanie uznana za poprawną 🙂 Nazwiska dwóch padły już w tym wątku - ale ten trzeci, a właściwie pierwszy... No właśnie - kto nim był?

M.

Hetzer_743_Danzig_002.jpg

Hetzer_743_Danzig_001.jpg

Clipboard001.jpg

Edited by beaviso
  • 3 months later...
  • Replies 380
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

U Rosjan ciągle coś ciekawego się pojawia, i właśnie pokazały się zdjęcia z Gdynii. Jako, że nie ma wątku o walkach, czy pojazdach pancernych w Gdynii, pozwolę sobie na zamieszczenie ich w tym wątku (

13 lat temu napisałem: Może więc śladów brakujących kociaków" należy szukać na Zaspie, gdzie któryś mógł zakończyć swój szlak bojowy? No i jednak wyszły w końcu zdjęcia 2 KT gdzieś między Oliwą a

Zdjęcie nie pasuje do Stogów wizualnie, podobnie jak takie nagromadzenie KT. Ze Stogów tylko te 2 znane, obok siebie (pierwotnie dostępne fotki ukazywały tylko 1 z nich, ale te nowsze ujęcia obejmu

Posted Images

W dniu 16.02.2007 o 01:54, Pilawa napisał:

Karol i jakiś posypany King w podwórkowym warsztacie.

503_s.ss__esa_4.jpg&x=800

Witam.

Wg tego portalu te zdjęcia miałyby pochodzić z kwietnia 1945 więc raczej to nie pomorze. https://www.armedconflicts.com/503rd-SS-Heavy-Tank-Battalion-t40005#183000

Z drugiej strony historia Brommanna wyklucza możliwość zrobienia mu zdjęcia po 27 marca 1945 jeżeli wierzyć http://www.die-freiwilligen.pl/indeks-osobowosci/ss-untersturmf-hrer-karl-brommann , https://military.wikia.org/wiki/Karl_Brommann i temu, że potem trafił do szpitala i nigdy nie wrócił na front i nie odebrał odznaczenia.

A co do samych KT to tutaj znalazłem, że po naprawie Brommann się przesiadł na jeden z 2 naprawionych https://www.facebook.com/StowarzyszenieHistorycznePrusy/posts/2768832049837080/ , jest tam też informacja o Stug'ach walczących w Sopocie razem z KT co potwierdzałoby to zdjęcie Stug'a kilka stron wcześniej.

Przeczytałem wątek z wielkim zainteresowaniem. Interesuje mnie malowanie kotów używanych w Gdańsku. Głównie Brommanna. Jeżeli przyjechały świeżo na front mogłyby być bez kamuflażu (Wehrmacht Olive) jak podaje p.Janusz Ledwoch w monografii wyd. Militaria. Tak patrząc na zdjęcie z ul. Długie Ogrody to tak by pasowało. Ale te, przy których stoi Brommann, wyglądają jakby miały kamuflaż. Po czytaniu różnych źródeł czuję się jeszcze głupszy.

Ciekaw jestem Waszego zdania.

• 4 months later...

W dniu 22.07.2020 o 23:34, beaviso napisał:

Może nie "w Gdańsku", ale "pod Gdańskiem".

Przepiękne ujęcia Hetzerów. Wyjątkowo dobre zdjęcia. Same wozy wyglądają na pochodzące z tej samej jednostki i jednakowej serii, pomalowane wg jednego schematu (nie identycznego, ale wg tej samej zasady). W dywizjach piechoty i związanych z nimi dywizjonach przeciwpancernych w marcu 1945 służyły jeszcze pojedyncze Hetzery. Te fotografie sugerują, że wozy mogły jednak pochodzić z jednostki, która skupiała ich więcej. Osobiście jako najbardziej prawdopodobną obstawiam Heeres-Panzer-Jaeger-Abteilung 743. Ten właśnie dywizjon walczył w drugiej połowie lutego na południe od Starogardu Gd., w sile blisko 30 sprawnych wozów (!) Jednak 26.02.1945 na stacji Subkowy został załadowany na wagony i przetransportowany do Skarszew (prawdopodobnie), skąd operował dalej w kierunku zachodnim. W jego miejsce trafiły interesujące nas Tygrysy II z SS, które z miejsca przystąpiły do walk w rejonie Grabowa. Prawdopodobnie szlak Hetzerów z "743." przeciął się 8. marca w rejonie Żukowo-Dzierżążno z natarciem radzieckiego 1. Gwardyjskiego Korpusu Panc. który nacierał z rejonu Kalisk śmiało i szybko aż po Chwaszczyno, w ciągu 4 dni pokonując tę odległość i przecinając linie niemieckie. 

W tym miejscu mały konkurs (bez nagród). Proszę wymienić przynajmniej 3 najwyżej odznaczonych pancerniaków niemieckich, biorących udział w marcu 1945 w walkach w Gdańsku lub na jego przedpolach. Bez wymienienia tego najwyżej odznaczonego odpowiedź nie zostanie uznana za poprawną 🙂 Nazwiska dwóch padły już w tym wątku - ale ten trzeci, a właściwie pierwszy... No właśnie - kto nim był?

M.

Hetzer_743_Danzig_002.jpg

Hetzer_743_Danzig_001.jpg

Clipboard001.jpg

Czy chodzi o Karla Gerlacha, dowódcę 4 kompanii 35 Pułku Pancernego za akcję z 15.03.45?

Czołem Blitzu!

A nie, nie jego miałem na myśli. Szczerze mówiąc nawet nie wiedziałem, że zarobił tym na RK. Pytam o człowieka odznaczonego RK z liśćmi dębu. Wszystkie wskazówki zostały zresztą podane na tacy :) Zwracam uwagę, że spytałem o Gdańsk "lub jego przedpola". Do Gdańska nie dotarł - zginął na tychże przedpolach. Zresztą nie wiadomo gdzie spoczął, Volksbund wskazuje go jako nieodnalezionego. Słowo "pancerniak" może być nieco na wyrost, ale jednak była to jednostka wyposażona w wozy pancerne. No, nie był rasowym czołgistą tak dla ścisłości. Ale za to miał liście dębu, a to już rzadkość (niespełna 900 nadań.)

M.

23 godziny temu, beaviso napisał:

Czołem Blitzu!

A nie, nie jego miałem na myśli. Szczerze mówiąc nawet nie wiedziałem, że zarobił tym na RK. Pytam o człowieka odznaczonego RK z liśćmi dębu. Wszystkie wskazówki zostały zresztą podane na tacy :) Zwracam uwagę, że spytałem o Gdańsk "lub jego przedpola". Do Gdańska nie dotarł - zginął na tychże przedpolach. Zresztą nie wiadomo gdzie spoczął, Volksbund wskazuje go jako nieodnalezionego. Słowo "pancerniak" może być nieco na wyrost, ale jednak była to jednostka wyposażona w wozy pancerne. No, nie był rasowym czołgistą tak dla ścisłości. Ale za to miał liście dębu, a to już rzadkość (niespełna 900 nadań.)

M.

Chodził mi po głowie Babo von Rohr,ale zginął w Chojnicach i to raczej nie są przedpola Gdańska. No i był pancerniakiem. Czaszkuję dalej ;)

Czaszkujcie dalej :)

A tymczasem fotka najprawdopodobniej z ul. Kartuskiej, okolic Emaus ~ 26.03.1945
ISU-122 - zapewne 60. Brygada Pancerna (8. Gwardyjski Korpus Pancerny)
M4A2(76) Sherman - zapewne 59. Brygada Pancerna (8. Gwardyjski Korpus Pancerny) - od trzech tygodni mieli właśnie te z 76 mm
Ewentualnie wszystkie lub któreś z tych wozów mogły należeć do pododdziałów 8. Korpusu Zmechanizowanego, który w tym czasie miał ze 40 sprawnych Shermanów i 10 ISU-122.
Oba korpusy (przez przypadek z takim samym numerem!) współdziałały wzdłuż Kartuskiej, która stanowiła linię rozgraniczenia między 65. Armią (w niej 8. Korp. Zmech) a 2. Armią Uderzeniową (w niej 8. Gw. Korp. Panc.)

M.

mart1945_Boi-za-Danzig_author-A_Shajhet.jpg

Edited by beaviso