Skocz do zawartości

Czołgi w Gdańsku


jaca2003

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
  • 7 months later...
W temacie Króli:
- Rosjanie raportują, że 30.marca pojmali na terenie portu gdańskiego jeńca z 4.PzDiv, a dokładnie z PzGrenRgt.33, który zeznał, iż w lesie Gdańskim" (t.j. las między Stogami i Krakowcem a zatoką) widział kilka czołgów swojej jednostki (PR35) oraz dwa ciężkie KT.
- podczas walk o majątki zlokalizowane na północnych obrzeżach lotniska - czyli Biały-, Czerwony-, Królewski-, Czarny Dwór, Rosjanie napotkali opór wspierany przez czołgi i działa samobieżne. Wyraźnie czołgi". Kontrnatarcie z Brzeźna szło w towarzystwie dział samobieżnych", więc sprawozdawca rozróżniał typy. Hmmm, może jednak moje przypuszczenie wysnute 9 lat temu w jednym z postów, o obecności w tym rejonie Króli, jest słuszne?
- za 25-26.marca Rosjanie raportują w tym rejonie 13 zniszczonych wozów niemieckich (czołgów i działa samobieżnych). Osobno transportery. Trudno to zweryfikować. Jednocześnie własne straty Rosjan podczas walk 25-26. marca na terenie dworów, lasu nadmorskiego i strzelnicy to 14 czołgów, z czego 9 spalonych. A więc - działo się.

M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mietek - strzelnica to mniej więcej dzisiejsze osiedle Zaspa-Rozstaje w obszarze, na którym stoją bloki z końca lat '70: ograniczone ulicami Ciołkowskiego, Leszczyńskich, Żwirki i Wigury, JP II. (moje rewiry przez 30 lat).
Strzelnicę splantowano po wojnie i o jej teren powiększono lotnisko.

M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, są. Ale już straty własne - nie. I, sądząc po utraconych ilościach, nie są też zaniżane. Np. Temat dość egzotycznych SU-100: W ciągu 3 tygodni na podejściach do Gdańska pokazuje to dobitnie - naliczyłem kilkadziesiąt utraconych wozów. Z drugiego bieguna egzotyki - okazało się (i jest nawet foto), że do Gdańska dotarła jednostka przerzucona tu na pocz. marca 1945 na... KW-1 z działami 76 mm. Oczywiście ze 30 z nich zostało na przedpolach miasta.

Co do strat niemieckich - osobowych - tu zawyżenia są potworne. Sumując ubitych rychło otrzymalibyśmy armię chińską ;)

Co do konkretnego raportu, który przytaczałem w odniesieniu do epizodów z Gdańska. Ta sama jednostka wymienia również w zdobyczach" dzień później 4 działa plot 88 mm. Tak się składa, że akurat tam gdzie walczyli, foto z rozpoznania lotniczego faktycznie wykazują baterię 88 mm. Zatem gdzieś to ziarnko prawdy jest. I jeśli piszą o czołgach i działach samobieżnych, to możliwe że te czołgi tam rzeczywiście były, może nie w takiej ilości (6), ale w ogóle były. Co już ma znaczenie przy badaniu konkretnego epizodu, bo dotąd nie bardzo było wiadomo czy w ogóle były tam jakieś wozy - a te KT pasują. Do miejsca i zdarzeń mam szczególne przywiązanie, bo to moje miejsce zamieszkania - i od lat zbieram każdy strzęp informacji. To pozwala kształtować obraz zupełnie inaczej niż dorywcza kwerenda wykonywana a zlecenie", zupełnie w oderwaniu od miejsca.

Niesamowite jest to, jak wyglądały stany jednostek piechoty radzieckiej... Zupełnie jak u Niemców w tym czasie, a niekiedy dużo gorzej. Np. Dywizja strzelecka w dn 12.marca gdy walczyła z badaną przeze mnie jednostką niemiecką - w dywizji 2 pułki, a raczej to co z nich się ostało - bataliony zaorane, tylko kompanie, w sumie 6 kompanii po 40-50 osób - łącznie 270 osób w linii, wyposażonych w 82 kb, 70 pm, 9 rkm, 7 ckm, 16 moździerzy, 4 muchobijki i 1 armatę dywizyjną. Poza nasyceniem moździerzami - stan bardziej na 2 kompanie, a nie na całą dywizję... Taka lektura otwiera oczy.

Wracając do Gdańska - w skrócie: Pojawiły się realne przesłanki do tego, że jakieś czołgi niemieckie walczyły w rejonie Przymorza-Zaspy w części bliższej dworom i pasowi nadmorskiemu (a nie linii kolejowej i zabudowaniom Wrzeszcza/Strzyży). Może mieć to znaczenie w kontekście analizy szlaku bojowego KT z schw.SS-Pz.Abt.503

M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak - niektóre jednostki bardzo zawyżały straty Niemców, a niektóre pisały prawdę co do wozu. Ja robię to tak - jeśli wiem, że we wsi były zniszczone np. trzy niemieckie czołgi i znajdę w meldunku tą samą ilość, to meldunki danej jednostki uważam za wiarygodne. Są jednostki raportujące stan faktyczny, łącznie z poprawnym wymienieniem typów. Ale bywa różnie - przykład - wieś koło mnie, zostawione były trzy ciężarówki, a Ruscy zrobili z tego 3 x Pz.Kpfw.IV i 300 (!) samochodów osobowych i ciężarowych ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie