Jump to content

Strzelec wyborowy (snajper)


Recommended Posts

Witam
Czy w Wojsku Polskim używano w czasie kampanii wrześniowej karabinów snajperskich ?
Był przewidziany etat strzelca wyborowego w plutonie piechoty, ale zdaje się, że został amieniony na strzelca z karabinem ppanc. Ale czy na pewno ? A może został dodany, albo wybrany z którejś drużyny, a snajper pozostał ?
A jaka broń mogła być używana w tym celu ? Polska czy niemiecka ?
Niemcy głośno propagowali, że Polacy strzelali do nich z drzew albo zza węgła - sugerowali, że to byli snajperzy ? Może jednak jest w tym ziarnko prawdy.
Badylarz
Link to comment
Share on other sites

O ile dobrze lunety nie zostały nigdy wprowadzone na wyposażenie WP. Były próby, partie próbne itp... ale jak zwykle jakość była iewystarczająco wysoka". I zamiast wdrożyć sprzęt dobry, nie wdrożono nic... jak zwykle lepsze wrogiem dobrego".

Natomiast nie jestem pewien czy strzelców z bardzo dobrymi wymogami w strzelaniu nie przydzielano na etaty strzelców wyborowych w poszczególnych drużynach.

Pozdrawiam
Krzysiek
Link to comment
Share on other sites

Prowadzono prace mające na celu wprowadzenie etatowej broni wyborowej z lunetą i strzelca do WP.Wiem że czytałem o tym artykuły w czasopismach w okresie ostatnich 2-3 lat.Gdy wieczorkiem dotrę do domu to poszukam i wstawię tutaj.Napewno był artykuł w magazynieStrzał"nr.02/2005 pod tytułemPolskie celowniki optyczne PZO".Tak jak pisał kopijnik2 książkaPolskie konstrukcje broni strzeleckiej"autorzy Zbigniew Gwóźdź i Piotr Zarzycki,am był też poruszany ten temat.Ale niestety wojna przyszła zbyt szybko i nie udało się wprowadzić na wyposarzenie żadnego karabinu wyborowego z lunetą.
pozdrawiam
kruszyna
Link to comment
Share on other sites

Była juz o tym prowadzona dyskusja.


Nie było etatu snipera.

W WP w każdej drużynie był za to etat strzelca wyborowego który miał takie samo wyposażenie i bron jak reszta drużyny. No może jesli drużyna była uzbrojona w kbk on miał kb.

Były próby z lunetami ale do końca nie wiadomo jak to sie skończyło. Sa relacje ze chyba chłopaki z 39DP mieli trochę kb z lunetami ale nikt tego nie potwierdza.
Znam jeden przypadek podoficera broni przy batalionie który miał zdobycznego k98 z lunetka.


Schrek
Link to comment
Share on other sites

Witam
Schrek, etat strzelca wyborowego był w każdym plutonie, a nie w drużynie. Miał takie samo wyposażenie, jak każdy inny strzelec, a raczej mógłby, gdyby nie to, że w plutonie był karabin ppanc. Pytanie nadal pozostaje, czy Ura dostał strzelec wyborowy, czy też ktoś inny.
Etat strzelca wyborowego został chyba stworzony po to, żeby miał karabin wyborowy (Podręcznik dowódcy plutonu strzeleckiego, 1939). Pod nazwą karabinu wyborowego rozumiem karabin z lunetką, czyli karabin snajperski, ergo strzelec wyborowy miał byc snajperem. Ale...
Jak żeście napisali, były próby i karabinów nie wprowadzono.
Ale...
Ponoć mieli je żołnierze z 39 DP, która, przypominam, mobilizowała się niedaleko magazynów w Stawach koło Dęblina. Może jednak tam się znajdowała się partia jakiś karabinów wyborowych.
Zdaje się, że jeden z batalionów do 39 DP mobilizował 3 batalion strzelecki z Rembertowa. Dostał on przed wojną partię Morsów do testowania. Może mógł dostać i partię karabinów wyborowych, które mogły się znaleźć w 39 DP. Cała sprawa jest dosyć tajemnicza i do wyjaśnienia. Zwłaszcza, że kojarzy mi się, że widziałem gdzieś chyba zdjęcie polskiego żołnierza z karabinem z lunetką. I to było chyba na forum Odkrywcy...
Badylarz
Link to comment
Share on other sites

...Jednocześnie postanowiono wybrać, przygotować i przeszkolić żołnierzy do roli strzelców wyborowych. W tym celu rozesłano do 31.12.1934 r. 1131 kb i kbk wybranych w toku produkcji, a wyróżniających się celnością i określonych jako wyborowe...

1.04.1934 r. w magazynach i jednostkach znajdowało się 347 kb wyborowych z podstawami do lunet.

Jeżeli chodzi o lunety, to 1.07.1938 r. było ich 116, z czego 110 znajdowało się w dyspozycyjnej rezerwie bieżącej MSWojsk., w Głównej Składnicy Uzbrojenia nr 1.


Potencjalne problemy w poprzednich wypowiedziach(wg mojego widzenia problemu):
1 strzelcem wyborowym był żołnierz wyselekcjonowany w etapie szkolenia
2 posiadał broń o podwyższonej celności
3 broń s.w. z modeli będących w użyciu, przygotowania do wprowadzenia celownika optycznego (podstawa, celownik)
4 spotykane adania" kb. p.panc grupie s.w.,

tyle...
Link to comment
Share on other sites

Witam
Potrzeba było: 1 karabin w plutonie x 3 plutony w kompanii x 3 kompanie w batalionie x 3 bataliony w pułku x 90 pułków czynnych = 2430 karabinów. Czyli myślę, że powinno być około 3000 - 4000 karabinów minimum, żeby zabezpieczyć wojsko w ten sprzęt.
Link to comment
Share on other sites

Oczywiście nie znam, ale pięknie dziękuję.
Po przeczytaniu dochodzę do wniosku, że a dwoje babka wróżyła". Albo był strzelec wyborowy i strzelec karabinu ppanc albo był strzelec wyborowy karabinu ppanc. Jak sobie dowódca pułku wymarzył. Ktoś ma inne zdanie ?
Badylarz
Link to comment
Share on other sites

Strzelec wyborowy to raczej okreslenie kompetencji (sprawnosci?) zolnierza a nie funkcji. Strzelcow wyborowych przydzielano na stanowiska strzelca kbppanc w plutonie piechoty na mobilizacje (tej 'posady' nie bylo w etacie pokojowym). Co do etatu strzelca wyborowego z karabinem - zatwierdzono plany na jednego na druzyne (czyli 9 na kompanie) i zaczeto selekcjonowac najcelniejsze karabiny dla tej nowej posady oraz produkowac lunety. Jestem wzglednie pewien ze ta nowa posada (odpowiednik 'sniper'a w British Army) nie weszla do normalnego etatu wojennego - chociaz jest wiecej niz mozliwe ze w niektorych pulkach droga eksperymentu tacy byli. Dosc ze przydzial strzelcow wyborowych (czyli zolnierzy ktorzy mieli kwalifikacje wyjatkowo celnego strzelca) przydzielano na etaty kbppanc i karabinow wyborowych.
Link to comment
Share on other sites

Właśnie i warto dodać, że strzelcy posiadający statut/tytuł/sprawność strzelca wyborowego byli kierowani (służba czynna i rezerwa) na paro dniowe przeszkolenie tajne. Czasami odbywało sie juz w czasie mob. czasmi przed.

Przykładowo d.rozp. 10BKZmot. otrzymał ury dopiero 5 września. Nie wiadomo czy któryś z tych żołnierzy miał ura wcześniej w rece.

Ale po co ja to pisze przecież oby dwa watki były juz i to samo jest tam napisane.


Schrek
Link to comment
Share on other sites

Dla zainteresowanych nastepujaca pozycja jest w CBW

SYGNATURA 49369
TYTUŁ----> Instrukcja strzelecka. Cz. 1 Dod. 2, Strzelec wyborowy kawalerii
ODP: Ministerstwo Obrony Narodowej
WYD: Warszawa : MON , 1936

W marcu 1937 w piechocie obowiazywala:

Instrukcja o uzywaniu kb wyborowych. Dep. Piech. L. dz. 4668/3 Studj. Reg./30

Te pozycje powinny wyjasnic co rozumiano w WP IIRP jako 'kb wyborowy' i 'strzelec wyborowy'.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information