Skocz do zawartości

Schrony SGO Narew


victor

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 486
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Te same słoneczko" pod nim trafienie pociskiem 88mm - można włożyć dłoń ale nie przechodzi na wylot gdyż w głębi otoru po rugiej stronie jest otwór ośrednicy ca.30-40mm.

Konstrukcja schronu połatana przez sowieckie odziały inżynierujne.
Schrony odcinka Nowogró były włączone do Linii Mołotowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schron pozorono - bojowy z odciętą przez złomiarzy kopułą obserwacyjną znajdujący się na południowy zachód od w.w dwukopułowego.

na focie dokładnie widać ściany boczne imitujące większą niż w rzeczywistości formę obiektu oraz jego prawdziwy wąski kształt.

Piękny widok na dolinę Narwii i pole ostrzału :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiekt w pobliżu wzgórza 133" - wschodnie przedmieście Nowogrodu - u podnuża tego schronu lejkowata dolina; przez którą niemieccy żołnierze przedostali się na flanke a potem na tyły linii obrony. W pobliżu tego schronu i wzgórza na którym okopali się niemcy, w dniu 09.09.1939 wczesnym rankiem doszło do najkrwawszej potyczki wręcz. Użyto bagnetów granatów broni krótkiej i osbistej, żołnierze zbedne wyposarzenie pozostawili w ok.m. Kupiski Stare. Starty po stronie polskiej niewielkie, po stronie niemieckiej ponad kompania trupów i kilkunastu jeńców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Victor czy na tym zdjęciu z 2006-10-23 13:03:00 opisanym przez Ciebie jako droga na Białystok" jest jakiś dodatkowy opis, który umożliwia takie umiejscowienie?

Pytam się dlatego, że jak do tej pory na żadnym czołgu z 1939 roku nie widziałem litery G". Litera ta była natomiast charakterystyczna dla czołgów w 1941 (podobnie jak K" dla czołgów Kleista).

Na czołgu tym nie widać także białych krzyży...

Pozdrawiam
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i 10 DPanc.Zgadzam się również z tym że podczas Kampanii Wrześniowej nie było malowane G" w XIX Korpusie .na fotce jest Panzer IV w ersji D,E lub F1 a te wersje były budowane po wrześniu 1939r./Poza tym nie widziałem fotek PIV z września 1939r dopancerzonych gąsiennicami,może się mylę/.Wniosek:fotka pochodzi prawdopodobnie z Rosji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisów ze zdjęć nie wymyślam do ideologii.

Zdjęcię z czołgami z literką G", tak kontrowersyjne co dla niektórych pochodzi z EBAY-a a opisane German tanks in Poland. Sept. 1939" w opisie ze słowami ear Wizna" więć stąd ten opis.

Drugie zdjęcie jak i kolejne z serii (nieopublikowane na forum pochodzące z mojej kolekcji na odwrocie opisane jest ołówkiem po niemiecku auf dem vormarsch Wizna"

Nie zamierzam nikomu nic udowadniać ani spierać się że miało byc tak a jest inaczej na fotkach (dotyczy to całego w większości niemieckiego sprzętu i wyposażenia osobistego żołnierza we wrześniu 1939 m.in. camo, szelki etc.) Nie jest to tematem tego wątku.

Zamierzam przekazać materiały posiadane na temat działań SGO Narew,

Jak ktoś ma coś ciekawego niech dorzuci

Jak nie, niech niech zaśmieca wątku.

W związku z powyższym zdjęć z walk w rejonie działania 18DP na tym wątku już nie będzie. ;)) przynajmie z mojej strony.

Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Victor widzę,że w poście umieściłeś kilka fotek z postu Polskie schrony" ,które ja tam zamieściłem.Litera G na pojazdach korpusu Guderiana pojawiła się w kampanii francuskej na wiosnę 1940 roku. Co do przebiegu toru kolejowego zamiast dewagować nad mapą wsiądż w dziewiątkę jedź do Nowogrodu i na miejscu porównaj fotkę z terenem. Jeśli będziesz miał problemy zapytaj miejscowych,oni Ci wszystko wyjaśnią. Uważam, że forum służy wymianie wiadomości i każdy ma prawo wypowiedzieć swoje zdanie. Jeśli uważasz post za swoją własność - napisz a wtedy nikt Ci nie będzie śmiecił. Pozdrawiam wszystkich leszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki uprzejmości jednego z Kolegów z Forum PWM wykaz stanów dywizji nalezących do XIX Korpusu i wersji P IV

cytat:Panzery 35(t) były tylko w 1 Dywizji Lekkiej "

cytat:
2 Dywizja Pancerna:
Pz.Rgt.4
62 Panzer I , 77 Panzer II , 3 Panzer III , 9 Panzer IV , 11 PanzerBelf
Pz.Rgt.3
62 Panzer I , 78 Panzer II , 3 Panzer III , 8 Panzer IV , 9 PanzerBelf


10 Dywizja Pancerna:
Pz.Rgt.8
57 Panzer I , 74 Panzer II , 3 Panzer III , 7 Panzer IV, 9 PanzerBelf "

cytatPanzery IV były w wersjach Ausf.A,B i C "

pozdrawiam Robert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla rozładowania atmosfery przypomnę stary, PRL-owski dowcip o zdenerwowanym kliencie sklepu mięsnego. Otóż zapytuje on sprzedawcę o kolejne gatunki deficytowych wędlin i gdy na każde pytanie otrzymuje odpowiedź ie ma", rozzłoszczony krzyczy: Jak to nie ma, przecież nad wejściem jest napis mięso". Na to sprzedawca odpowiada: A na mojej szopie jest napis "ch..j, a w środku jest drewno".

Tak się składa, że na zamieszczonym obok zdjęciu nie ma ani słowa o polskich jeńcach KOP-u spod Łomży". Napis na odwrocie brzmi Gefangene Bunkerbesatzung", czyli wzięta do niewoli załoga schronu". Wiem, co piszę, ponieważ swego czasu kupiłem tę fotkę. Co więcej, porówananie z innymi zdjęciami załóg schronów nie pozostawia wątpliwości, że jest to obsada jednego z obiektów odcinka Wizna". Po co zatem te fantazjowanie na temat Nowogrodu?

Napisy na rewersach fotografii bardzo często nie oddają ich rzeczywistej treści. Pół biedy, jeśli pomylił się sprzedawca z e-Baya. Gorzej, jeśli błędne napisy pochodzą z okresu bliskiego wykonaniu zdjęcia. Cóż takiej sytuacji począć? Można, tak jak koledzy w tym poście, spokojnie przyjrzeć się fotkom i spróbować krytycznej weryfikacji podpisów. Można też obrazić się i nadal naiwnie wierzyć, że pod Wizną pojawiły się czołgi z literą G, a nawet LT35.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mala uwaga: wydaje mi sie, ze ten temat traktuje o schronach SGO Narew a nie o czolgach - przez dywagacje nt. czolgow rozmywa sie glowny watek

victor: widze ze nie chcesz odtajnic" informacji - szkoda... a czy moglbys ewentualnie na jakiejs mapce naniesc fundament schronu z Jednaczewa?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem nikogo urazić... bardzo cenię sobie analizę i zestawianie zdjęć, w ten sposób można się wiele dowiedzieć.
Natomiast wiadomo, że podpisy pod zdjęciami bywają błędne, często zdjęcia są nawet wklejane w złe miejsca w albumach... nie można się tylko tym sugerować.

Liczyłem bardzo na ten wątek, bo w sumie jest sporo zdjęć Nowogrodu i Wizny i miałem nadzieję, że uda nam się dużo ułożyć tak samo jak udało się ułożyć kolegom z Mszczonowa. Proponuję nie obrażać się tylko powoli dyskutować nad zdjęciami i umiejscawiać te które są pewne (najlepiej zdjęcia z łatwo identyfikowalnymi obiektami i zdjęcia z albumów jednostek).

Pozdrawiam
Krzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam fotka z innego wątku na odkrywcy dotycząca niemieckiej pancerki.Opisane Łomża.W/g moich dzisiejszych ustaleń to jest rynek przed kościołem w Jedwabnem niedaleko Łomży,wniosek:fota przedstawia grupę wojsk z XIX Korpusu Guderiana w drodze na Wiznę 09.1939r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Victor jestesmy Ci bardzo wdzieczni za utworzenie tego watku i pelni podziwu dla wykonanej przez Ciebie i Twoich Kolegow pracy przy odkopaniu fundamentow jednak musisz nas zrozumiec ze kazdy z nas ma swoj poglad na pewne sprawy i wiedze ktora pozwala w sposob realny odniesc sie do pewnych faktow (mam tu na mysli czolgi).Pozwala to nam wszyskim ustalic stan faktyczny tych zdjec.
Przy okazji chcialbym zadac wszystkim pytanie ktore mnie nurtuje.Czy schron Na Lepaku" mogl byc wyposazony w forteczna dzialko ppanc 37mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie