Jump to content

Flotylla Rzeczna w Pińsku


Recommended Posts

Witam, szukam wszelkich informacji na temat Flotylli Rzecznej w Pińsku. Przedewszystkim interesuje mnie historia powstania, struktura organizacyjna tej jednostki, wyposażenie i uzbrojenie oraz udział w wojnie obronnej 1939 r. Podajcie proszę tytuły ksiązek lub innych publikacji dotyczących wyżej wymienionej jednostki, względnie linki do stron internetowych mówiących o tym temacie. Z góry serdeczne dzięki, pozdrawiam.
Link to comment
Share on other sites

o ile nie nie poplątałem, 20 lutego na TVP Polonia bedzie premiera najnowszego filmu Jana Tarczyńskiego, wlasnie o flotylli Pińskiej.
trzeba jedynie śledzić program. Napewno beda zdjecia odnalezionego kadłuba ORP Kraków.
Link to comment
Share on other sites

Dobson1, przygotuj się dobrze do nagrania filmu, o którym wspomniał akagi. W filmie Janka Tarczyńskiego będzie z 500 zdjęć (a może nawet i więcej) + sekwencje filmowe z epoki.
Miałem okazję zerknąć na niektóre fragmenty podczas montażu (nawet dołożyłem swą malutką cegiełkę do tego dzieła) więc uprzedzam, że z uwagi na ogrom materiału i krótki czas poszczególnych kadrów bez nagrania się nie obejdzie.
Link to comment
Share on other sites

5. Dyskant Józef Flotylle rzeczne w planach i działaniach wojennych II Rzeczypospolitej"
6. Dyskant Józef Wrzesień Flotylli Rzecznej"
7. Przybylski Jerzy Marynarka wojenna w walce o granice i niepodległość Polski (1918-1920)"
8. Bartlewicz Jan Flotylla Pińska i jej udział w wojnie polsko-sowieckiej 1918-1920" - książka przedwojenna
9. Olejko Andrzej Rzeczna Eskadra Lotnicza Flotylli Pińskiej"

Więcej nie kojarzę na ten temat. Na pewno było także sporo artykułów w różnych czasopismach,ale ja akurat nie mam.

Mógłby ktoś nagrać ten film, może byłaby szansa na jakieś skopiowanie później dla mnie :-)

Pzdr
Bodziu
Link to comment
Share on other sites

Będę rozmawiał z Janem dokładnie za tydzień - w przyszły piątek. Zapytam o możliwość wydania fimlu na płytach, DVD lub CD. Jeżeli cokolwiek będzie wiadomo SZUKAJCIE informacji na storonach Fundacji Polonia Militaris (po ostatnim razie jak moderator" polsmol pociął mi posta nie mam najmniejszej ochoty informować o czymkolwiek na Odkrywcy).

pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Witam
W 1959 roku w serii Miniatury Morskie" wydana została broszurka pod tytułem Okręty pomocnicze" autor Jerzy Pertek. Cztery stronki poświęcone Flotylli Rzecznej.
Polecam także cykl artykułów z rysunkami Pana M. Soroki pod tytułem Okręty wojenne (1920-1945) zamieszczonych w czasopiśmie Żołnierz Polski" około 1984 roku.
Pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

apomniana flotylla
poniedziałek 20.02.2006 TV Polonia 22:10
Film przedstawia historię rozwoju i dokonania bojowe 1920 i 1939 roku zapomnianej już formacji Polskiej Marynarki Wojennej - Rzecznej Flotylli Pińskiej strzegącej wschodnich granic Rzeczpospolitej. Flotylla ta, licząca w apogeum swego rozwoju około 100 okrętów i jednostek pomocniczych, zapisała bohaterską kartę w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku i kampanii wrześniowej. W 1939 roku jej jednostki uległy zniszczeniu a nieliczne, przejęte przez wrogów - Rosjan, a po ich klęsce Niemców, dotrwały w służbie do zakończenia wojny. Film zaprezentuje jej pokojową służbę, zwycięstwa bojowe i tragiczny koniec. Flotylla Pińska to także cały zespół dokonań technicznych - okręty budowane w polskich stoczniach, porty, przystanie i regulacja traktów wodnych, rozwój zaplecza technicznego, kształcenie kadr oraz wkład gospodarczy i kulturalny w rozwój wschodnich rubieży II Rzeczpospolitej. Elementem spajającym są filmy archiwalne oraz materiały ikonograficzne. Zaprezentowane zostaną też dokumenty Flotylli ze zbiorów osób i instytucji, pamiątki po marynarzach, ocalałe elementy wyposażenia jednostek bojowych i pomocniczych."
Link to comment
Share on other sites

Kurna akurat musi lecieć w tygodniu jak będę w delegacji, poza zasięgiem tv polonia :(
Wobec tego liczę że ukaże się to na płytce...
A dla ułatwienia poszukiwań literatury dodam jeszcze,że ksiażka, którą podał Bodziu:
6. Dyskant Józef Wrzesień Flotylli Rzecznej"
- to jest tomik żółtego tygrysa z lat 80-tych
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information