Skocz do zawartości

Flotylla Rzeczna w Pińsku


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, szukam wszelkich informacji na temat Flotylli Rzecznej w Pińsku. Przedewszystkim interesuje mnie historia powstania, struktura organizacyjna tej jednostki, wyposażenie i uzbrojenie oraz udział w wojnie obronnej 1939 r. Podajcie proszę tytuły ksiązek lub innych publikacji dotyczących wyżej wymienionej jednostki, względnie linki do stron internetowych mówiących o tym temacie. Z góry serdeczne dzięki, pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ile nie nie poplątałem, 20 lutego na TVP Polonia bedzie premiera najnowszego filmu Jana Tarczyńskiego, wlasnie o flotylli Pińskiej.
trzeba jedynie śledzić program. Napewno beda zdjecia odnalezionego kadłuba ORP Kraków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam 1)Flotylla Rzeczna Mar.Woj 1919-39" -Józef Dyskant
Jeżeli kogoś interesuje historia , stuktura , uzbrojenie itp. FP -to po prostu MUSI tą książke mieć i nie ma co patrzeć na cenę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobson1, przygotuj się dobrze do nagrania filmu, o którym wspomniał akagi. W filmie Janka Tarczyńskiego będzie z 500 zdjęć (a może nawet i więcej) + sekwencje filmowe z epoki.
Miałem okazję zerknąć na niektóre fragmenty podczas montażu (nawet dołożyłem swą malutką cegiełkę do tego dzieła) więc uprzedzam, że z uwagi na ogrom materiału i krótki czas poszczególnych kadrów bez nagrania się nie obejdzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. Dyskant Józef Flotylle rzeczne w planach i działaniach wojennych II Rzeczypospolitej"
6. Dyskant Józef Wrzesień Flotylli Rzecznej"
7. Przybylski Jerzy Marynarka wojenna w walce o granice i niepodległość Polski (1918-1920)"
8. Bartlewicz Jan Flotylla Pińska i jej udział w wojnie polsko-sowieckiej 1918-1920" - książka przedwojenna
9. Olejko Andrzej Rzeczna Eskadra Lotnicza Flotylli Pińskiej"

Więcej nie kojarzę na ten temat. Na pewno było także sporo artykułów w różnych czasopismach,ale ja akurat nie mam.

Mógłby ktoś nagrać ten film, może byłaby szansa na jakieś skopiowanie później dla mnie :-)

Pzdr
Bodziu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę rozmawiał z Janem dokładnie za tydzień - w przyszły piątek. Zapytam o możliwość wydania fimlu na płytach, DVD lub CD. Jeżeli cokolwiek będzie wiadomo SZUKAJCIE informacji na storonach Fundacji Polonia Militaris (po ostatnim razie jak moderator" polsmol pociął mi posta nie mam najmniejszej ochoty informować o czymkolwiek na Odkrywcy).

pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
W 1959 roku w serii Miniatury Morskie" wydana została broszurka pod tytułem Okręty pomocnicze" autor Jerzy Pertek. Cztery stronki poświęcone Flotylli Rzecznej.
Polecam także cykl artykułów z rysunkami Pana M. Soroki pod tytułem Okręty wojenne (1920-1945) zamieszczonych w czasopiśmie Żołnierz Polski" około 1984 roku.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

apomniana flotylla
poniedziałek 20.02.2006 TV Polonia 22:10
Film przedstawia historię rozwoju i dokonania bojowe 1920 i 1939 roku zapomnianej już formacji Polskiej Marynarki Wojennej - Rzecznej Flotylli Pińskiej strzegącej wschodnich granic Rzeczpospolitej. Flotylla ta, licząca w apogeum swego rozwoju około 100 okrętów i jednostek pomocniczych, zapisała bohaterską kartę w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku i kampanii wrześniowej. W 1939 roku jej jednostki uległy zniszczeniu a nieliczne, przejęte przez wrogów - Rosjan, a po ich klęsce Niemców, dotrwały w służbie do zakończenia wojny. Film zaprezentuje jej pokojową służbę, zwycięstwa bojowe i tragiczny koniec. Flotylla Pińska to także cały zespół dokonań technicznych - okręty budowane w polskich stoczniach, porty, przystanie i regulacja traktów wodnych, rozwój zaplecza technicznego, kształcenie kadr oraz wkład gospodarczy i kulturalny w rozwój wschodnich rubieży II Rzeczpospolitej. Elementem spajającym są filmy archiwalne oraz materiały ikonograficzne. Zaprezentowane zostaną też dokumenty Flotylli ze zbiorów osób i instytucji, pamiątki po marynarzach, ocalałe elementy wyposażenia jednostek bojowych i pomocniczych."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurna akurat musi lecieć w tygodniu jak będę w delegacji, poza zasięgiem tv polonia :(
Wobec tego liczę że ukaże się to na płytce...
A dla ułatwienia poszukiwań literatury dodam jeszcze,że ksiażka, którą podał Bodziu:
6. Dyskant Józef Wrzesień Flotylli Rzecznej"
- to jest tomik żółtego tygrysa z lat 80-tych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie pierwsze wrażenie po obejrzeniu filmu? Realistyczny i obektywny materiał czy tylko powtarzane od lat te same obstukane propagandowe fakty" ?
Nie mogę się doczekac poniedziałku i emisji tegoż programu.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie