Jump to content

Towarzysz Iwan

Forum members
 • Content Count

  547
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Pewnym wyznacznikiem jest też baretka. Medale nadawane ustawą z 1938 najpierw miały baretki prostokątne, dopiero potem (chyba rok 1943,ale nie pamiętam w tej chwili) stosowano baretki pięciokątne.
 2. Za 20 lat, jak Bóg da i partia pozwoli, przejdziemy na energetykę termojądrową - słoneczną - kilkadziesiąt razy więcej energii z jednej jednostki masy. Pozdrawiam
 3. Elektrwnie atomowe są naprawdę bezpieczne, pod warunkiem odpowiedniej obsługi i konstrukcji. W reaktorach typu czernobylskiego, mamy do czynienia z moderatorem reakcji w postaci prętoów grafitowych. Im bardziej są one wysunięte ponad pręty paliwowe, tym większą moc dostarcza reaktor. To tak w dużym skrócie :) W Czernobylu zespół elektryczny, bez konsultacji z fizykami (...) wysunął pręty moderacyjne a maksa" - podobno, żeby zobaczyć, ile reaktor wyciągnie". Większa moc = większa temperatura, a grafit pod jej wpływem wygina się - więc w pewnym momencie nie dało się już cofnąć prętów. Stąd katastrofa. Budowa reaktora w Polsce zapewniłaby nam wzrost bezpieczeństwa energetycznego, niewielki spadek cen energii, oraz większą zgodność ze środowiskiem. energetyka jądrowa jest jedną z mniej groźnych dla środowiska, a jest wydajniejsza i tańsza (chodzi mi o koszta wyprodukowania jednostki energii elektrycznej) od źródeł alternatywnych - przynajmniej na razie.
 4. W książce J.B. Cynka Samolot bombowy PZL P-37 Łoś" jest parę zdjęć detali samolotu, w tym KMu
×
×
 • Create New...

Important Information