Skocz do zawartości

Pociągi pancerne 3


JoncaA

Rekomendowane odpowiedzi

Powinno to ułatwić identyfikację przynajmniej potencjalnych dawców" -
M 98 (ta ze zdjecia Adama) była tylko na Toniach (4 szt.) i Kosocicach (2 szt).
M 94 zaś tylko w Węgrzcach (2 szt) i Grębałowie (4 szt)
Oczywiście mowa o Minimalscharten

Tak więc liczba możliwych wariantów jest mocno ograniczona :D

Prześlij swój adres, to jest szansa że sie zabawię w mikołaja :)

pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 503
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Panowie, jak dostaniemy sie do materialow po majorze Karolu Hallerze to wiele spraw powinno sie rozwiazac. Jezeli mamy informacje, ktore podal (ma) Forteca, a z drugiej strony wiemy - w duzym procencie - jakie dziala byly na poszczegolnych pp, to do czegos wspolnie dojdziemy. Przykladowo podam, ze w materiałach na temat przejęcia komend od Austriaków, możemy m.in. znalezc takie informacje. Krakow - poczatek listopada : a odprawie w Dowództwie Wojsk otrzymał kpt. Knoll rozkaz oddania 10 cm haubic do pociągu pancernego, zaś haubice cięższe uznano za zbyteczne"... itd.
Forteca, wiesz moze jakie materialy zostaly po Cyrusie-Sobolewskim?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiem...

Natomiast to jest ciekawe:

a odprawie w Dowództwie Wojsk otrzymał kpt. Knoll rozkaz oddania 10 cm haubic do pociągu pancernego"

Czy chodzi aby na pewno o haubice wieżowe/pancerne/forteczne czy też o zwykłe haubice polowe ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ochotę rozwinąć temat typów wagonów, które przerabiano na wagony artyleryjskie, ale ponieważ kwestia wagonów JKe się tak dobrze rozwija, więc spróbujmy ja wyczerpać.

Wagonów tych było trochę w składach pp.
W dodatku budowane z nich wagony bojowe przeszły znaczną ewolucję.
Początkowo ustawiano na nich zwykłe armaty polowe [zdjęcia Lisa-Kuli"-jeszcze jako PP3, i Pioniera"].
Następnie obrotowe armaty forteczne na prawie odkrytych stanowiskach [3KBK"].
Podobny z polówką w Śmiałym"
Kolejnym etapem było budowanie osłon dla obsługi armat. Tutaj są dwie formy
* podwyższanie ściany tworząc kazamaty [Odsiecz >> Wilk" i G. Iwaszkiewicz"
** prowizoryczne wieże [Gromobój" z zimy 1918/19, + zdjęcie Sadyka 20005.11.06 g.18:57 -co to jest?]

Wagony Artyleryjskie Gromoboja" [z wiosny/lata 1919], wygladają już na porządnie zzaprojektowane i zbudowane. Podejrzewam, ze po rozwiązanu Gromoboja" mogły zostać jeszcze dopancerzone i dozbrojone w 1920 i jeden z nich mógł się znaleść w Stefanie Czarnieckim" [gdyż jego wagon też przypomina mi JKe - zdjęcie w O niepodłegłość i granice"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby wagony się nie myliły, polecam zwracanie uwagi na numery , czasem widoczne na zdjęciach.
Bo co to dokładnie znaczy Cyt:
JoncaA 2005-11-05 00:33:00
Endi,poplatales. Nie ten wagon i nie ta armata. Wagon z 3 baterii ma sie nijak do wagonow z Gromoboja."

Bo 3 KBK" to póżniejszy Gromoboj", tak?
JKe na zdjęciu : 2005-11-04 23:35:00 [tylko inny kadr] ma numer 663[9]-272 [nawias ozncza lub bo nie do końca jestem pewny]
Wobec tego czy JKe z Gromoboja" z zimy 1918/19 [zdjęcie 2005-11-05 16:15:00] to ten sam lub bliźniaczy.

Natomiast sądzę, że JKe z lata 1919 [numer 6[5]78[0]-428[0], powinien być już innym wagonem, gdzyż taka przebudowa na pewno była poważniejsza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nijak sie ten wagon i armata maja do Gromoboja, choc to tez 8 cm, ale w Gromoboju wyraznie nie jezdzilo (a moze? - czy w wiezach byly rozne armaty?). A zdjecia (i to nazwane 3BK" jak i to in statu..." zrobione zostaly po mojemu dokladnie w tym samym czasie. Skan obok dla wyjasnienia numeru (3BK").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadyk,
Moj krakowski znajomy (albo inaczej - kuzyn moich znajomych) usiluje dostac w lapki to co zostalo po p.Haller'ze od dawna.Efekt zerowy.
Szkoda.
Moze za malo sie stara?
Nazwiska wymieniac nie bede, bo osobiscie nawet go nie znam.To, czego sie dowiedzialem, to przekazane mi przez znajomych odpowiedzi na moje pytania.
Pozdrowienia
Grendel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materialy po majorze Hallerze czyli Akta z dnia odbioru władzy wojskowej 31 X do 6 XI 1918" sa napewno w Krakowie.
Wuj moj Adam Chmiel mial je w rekach, nastepnie rodzina Pachonskich, sam szczatki widzialem. Ale gdzie sa teraz... sa pewne tropy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. Sadyk
JKe 670-422 to drugi artyleryjski z lata 1919, tak?

I ponawiam pytanie o zdjęcie: 20005.11.06 g.18:57 -co to jest?, gdzie i kiedy?

Odnośnie nowych zdjęć. Właśnie widziałem w księgarniach dwie książki.
Jedna to bodajże Dług honoru"[lub coś takiego] o amerykańskich lotnikach z eskadry kosciuszkowskiej.
Jest mnóstwo zdjęć, w tym jedno G. Listowskiego" niestety z tej samej strony i dalsze, od tego powszechnie znanego.
Druga to Odziemkowskiego Leksykon wojny polsko-radzieckiej 1918-1920" - zdjęcie Śmigłego" -niestety też nie najlepsze.

Natomiast w poprzedniej Karcie" nr 44 był artykuł o dywizji syberyjskiej a w nim wśród zdjęć lokomotywa i wagon artyleryjski [węglarka diamond" = wri typ1]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze inny przykład problemu Ten czy nie ten wagon"

Wagon ze z postu Artura 2005-10-31 16:46:00 z poprzedniej części.
W publikacji Magnuskiego “P. p. Smialy w trzech wojnach” są zdjęcia i rysunki wagonu. Moim zdaniem powinien być to Rm 81730 [Czyli pierwotnie pruska platforma - rozst. osi 6metrów. Gdyż Om jest oznaczeniem dla serii węglarek i to raczej z góra" rozst. osi 4m. - może Om323206 to ten drugi za lokomotywą na niższym zdjęciu na str. 17]
Tylko, że:
dwa jego zdjęcia na stronie 17 są dość słabe,
a na stronie 18 [plus rysunek] wagon ten ma osłonięte połączenie między wieżą z działem i kazamatą.

No więc - ten sam czy nie???

Dalej kiedy mogło być zrobione zdjęcie Artura?
Rm na niższym zdjęciu str. 17 też ma plamiasty kamuflaż - i to jakby identyczny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TCzapik,
Chyba chodzi Ci o A Question of Honor", czyli raczej: Sprawe...", albo Kwestie honoru"; to taka sobie ksiazeczka dla Anglosasow o Dywizjonie 303, a nie ochotniczej Eskadrze Kosciuszkowskiej z wojny bolszewickiej...
Ksiazki recenzowac nie bede - bo nie miejsce to i nie czas.
Pozdrowienia
Grendel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam,

Chciałem zapytać, czy są znane Panom bliższe okoliczności przejęcia w listopadzie 1918 roku austriackiego pociągu pancernego w Krakowie? Informacje, jakie można napotkać są dosyć ogólnikowe i niespójne, począwszy od stacji na której to nastąpiło (Prokocim?). W związku z tym, chciałem zapytać:

a) Jaka była dokładna data tego wydarzenia?
a) Czy pociąg został rzeczywiście zdobyty przez POW, co sugerowałoby zbrojną konfrontację, czy po prostu został opuszczony przez obsadę?
b) Czy w/w pociąg operował i stacjonował w rejonie Krakowa, czy też wydarzenia zachodzące w Krakowie zastały go w czasie przejazdu?

Pozdrawiam
FS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe to nowe zdjecie przedniej R" Poznanczyka".Mozna juz podac numery rejestracyjne obu - W15 872 tylna i W15 873 (badz 875) przednia.
To co mnie interesuje rownie bardzo - co to za znak/godlo/symbol namalowano na burcie?
Jakies sugestie?
Pozdrowienia
Grendel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie