Skocz do zawartości

Pociągi pancerne 3


JoncaA

Rekomendowane odpowiedzi

Pociagi pancerne 1 :
http://odkrywca-online.com/pokaz_watek.php?id=141388
Pociagi pancerne 2 : http://www.odkrywca-online.com/pokaz_watek.php?id=161358

Zapchal sie juz drugi watek PP i chyba rzeczywiscie pora na trzecia czesc.
Na skanie armata forteczna 8 cm M94M98, uzbrojenie wagonow artyleryjskich PP Gromoboj.I Artur, i ja, zadajemy sobie pytanie czy mamy do czynienia ze zdjeciem zrobionym w trakcie budowy pociagu (ale wtedy wydaje sie, dzialo jest troche za nisko wzgledem pozniejszej wiezy) czy tez mamy do czynienia z forma przejsciowa, przed dalszym opancerzaniem po pewnym czasie sluzby w takiej jak na zdjeciu postaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 503
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Witam,
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedz (maila).
Na zdjęciu, które załączyłem /PP „Gromobój” 3KrakBatKolej/ widać, że są to (prawdopodobnie) te same armaty forteczne, lecz różne wagony.
Moim skromnym zdaniem mogą to być, albo dwa różne wagony z tego samego PP, albo zdjęcie Pana Adama Jońcy jest zdjęciem wcześniejszym.
Za ta druga wersją przemawia fakt, iż na drugim zdjęciu armata jest zaopatrzona w osłonę pancerną. A myślę, że jednocześnie zakładano by osłony na obie armaty. Zastanawiający jest również, iż na zdjęciu Pana Adama Jońcy wagon ma charakterystyczne daszki z okuciami, co może świadczyć o jego wcześniejszym pochodzeniu. Wagon przecież mógł zostać uszkodzony i na przykład wymieniony lub zdemontowano daszki, ale wtedy czy przykręcano by te metalowe kątowniki z łańcuchami („moje zdjęcie’’). Kątowniki te nie są widoczne na zdjęciu powyżej? Reasumując jest to prawdopodobnie zdjęcie wcześniejszej wersji tego wagonu artyleryjskiego.
Pytanie dodatkowe: Czy sposób zamontowania armaty fortecznej na improwizowanej podstawie obrotowej był powszechny, czy stosowany tylko w tym PP „Gromobój”?
Pozdrawiam. endi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Endi,poplatales. Nie ten wagon i nie ta armata. Wagon z 3 baterii ma sie nijak do wagonow z Gromoboja. Istota mojego pytania: zbudowano jednoczesnie dwa wagony, zaopatrzone z przodu i z tylu w cos w rodzaju kazamat, zaopatrzone w identyczne dwie armaty 80 mm. Zdjecie u Malmassariego (to samo, tylko znacznie gorsze technicznie i inaczej wykadrowane)trafilo don via Magnuski z opisem , ze to Gromoboj.Tak mam opisane rowniez moje.
Istnieje kilka zdjec zrobionych w hali, moze montazowej, a moze postojowej gdzie widac identyczny wagon, jak ten na zdjeciu - i mozna sie dopatrzec fragmentu drugiego wagonu. Znajduja sie te zdjecia, zeby daleko nie szukac, na witrynie Rawelinu". I istnieja zdjecia pociagu, gdzie wagony sa tego samego typu, wiemy skadinad , ze armata jest 80 mm, ale wagon opancerzone sa tez w czesci srodkowej, miedzy jedna i druga kazamata", a armaty zamkniete sa w wiezy, jak sie mozna domyslac, obrotowej. I powstaje pytanie tylko takie - czy na zdjeciu z gola armata" mamy wagon w budowie, czy tez wagon gotowy,w takiej postaci wcielony do pociagu, ktory po czasie, w wyniku chocby jakichs doswiadczen bojowych, zostal dopancerzony" (powinna byc caly czas liczba mnoga - te wagony wystepuja po dwa na wiekszosci zdjec, tak z armatami golymi" jak i z armatami w wiezach...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...mam nadzieje, ze to zdjecie z Rawelinu" mozna potraktowac jako cytat z podaniem zrodla" - ale przynajmniej szybko moge pokazac o co mi idzie. To cos z prawej strony zdjecia odczytuje jako kazamate" drugiego wagonu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedz.
Warto było poplątać żeby zdobyć nowe, cenne informacje.
Nawiązując do wagonu artyleryjskiego 3KBK,wagon na zdjęciu (20.30.00) ma pełne burty, natomiast wagon z 3KBK miał częściowo boki odsłonięte).
Można wywnioskować (porównując zdjęcia), że wagon ze zdjęcia (20.30.00) i wagon ze zdjęcia (00.40.00) to mogą być te same wagony artyleryjskie. Pancerne daszki natomiast dodano nieco później. Dodano je pewnie, dlatego że armaty zbyt wysoko wystawała poza obrys wagonu i jednocześnie kazamaty zabezpieczały amunicję i załogę.
Zastanawiający jest fakt, że tylko w przedniej części (wcześniejsze „daszki” pancerne) opancerzonego wagonu, PP „Gromobój” /na zdjęciu/ są widoczne otwory strzelnicze (z przodu i po bokach).
Konstrukcja wagony, to znaczy proporcje między drewnianymi burtami a pancernymi „daszkami” może świadczyć, że ten wagon i jego pancerne ‘daszki’ zostały wykorzystane w późniejszej wersji tego wagonu /na zdjęciu/.
Rzeczywiście (tak mi się wydaje) podstawa armaty jest zbyt nisko, aby można ją umieścić w wieży. Wystarczyłoby jednak nieco dobudować drewniana podstawę pod obrotnice armaty i problem umocowania jej w wieży byłby rozwiązany.
Pozdrawiam. endi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Adamie! Nie jestem zachwycony zamieszczeniem skanu armaty fortecznej 8 cm M94M98 na wstępie części 3. Zdjęcie to pochodzi z mojej kolekcji. Wolałbym żeby takie posunięcia najpierw były uzgadniane ze mną.
To samo dotyczy drugiego zdjęcia, które zamieścił Endi (post 23:35). Serdecznie pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie.Zacytuję odpowiedni fragment , początek maja 1919 roku - Na ukończeniu budowa podstawy do armaty - 360 stopni,gdzie wkrótce będzie zmontowane działo, a po próbach oddane do użytku."
Istnieje słaba poszlaka ( grudzień 1918) że na długiej platformie ,zamontowano jednocześnie 3 armaty kazamatowe na stanowiskach - jedna czołowa,a 2 z ostrzałem bocznym - prawa i lewa burta bo nazwa Bateria" zobowiązuje.Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Panie Krzysztofie - a w jakiz to niby sposob mialem wejsc w posiadanie zdjec z Panskiej kolekcji?. Doprawdy sadzi Pan, ze jest Pan jedynym, ktory ma te zdjecia?. A zdjecie w poscie Endiego to przyciete, tak mi sie przynajmniej wydaje, zdjecie pochodzace rowniez z mojej kolekcji (a i z Panskiej,jak rozumiem), ktore swego czasu dawalem na forum, bodaj czy nie w 2 czesci.Tak wiec przynajmniej Endiego moglby Pan nie rozszarpywac.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zdjecie, przyznajmy, ciekawe - kolekcjonersko nie jest takim znowu specjalnym cymesem skoro Malmassari (via Magnuski) publikowal je w Trains Blindes...", a bylo to w roku 1990.. (skan z M. - fakt, ze gorsze niz to co mamy..)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli ścisłości i stosowania właściwej terminologi -

Armata M94 na rysunku to nie armata kazamatowa, tylko armata dla strzelnicy minimalnej (Minimalschartenkanone). Podobnie zresztą jak armata M.98. Czyli armata stosowana w tradytorach.

Chodzi o to żeby nie mylić jej z 8cm armatą kazamatową M94 (Kasemattkanone), stosowana w kaponierach - to były DWIE całkowicie różne armaty !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to różniła się wszystkim, także amunicją :D

Dal miłosników śrubkologii - tylko część dział kazamatowych 8cm M94 miała oryginalną lufę od M75, a generalnie miała lufę zblizoną do M75, rózniącą się brakiem głowicy, mocowania kwadrantu i celownika. Zamet klinowy był typu M75/94, czyli też był modyfikacją zamka M75 (dodano krzywkę zabezpieczającą otwór na zapłon)

Czy ktoś próbował dociec z którego fortu działa poszły do konkretnego PP ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie