Skocz do zawartości

Pociągi pancerne 3


JoncaA

Rekomendowane odpowiedzi

Zaryzykuję stwierdzenie, że znakiem na burcie jest trefl, choć nie mam na to na razie żadnych dowodów. Ale wydaje mi się, że widziałem tę drezynę na innym zdjęciu.
Przy okazji, skąd wiadomo, że o drezyna Poznańczyka? Pewnie też z innego zdjęcia?

Pzdr,

jotes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 503
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Zdjec tych drezyn jest tak wiele, ze material porownawczy jest ogromny.Zdjecie jest nieco pozniejsze, juz po oczyszczeniu sasiedniego torowiska - prawdopodobnie wykonane w polowie pazdziernika - tak by wynikalo z datowania niektorych znanych mi zdjec.
Gdyby rzeczywiscie byl to refl", jak mowisz, byloby ciekawie.Niestety na zadnym innym znanym mi zdjeciu zdjeciu tej strony nie widac na tyle dobrze, by moc cokolwiek zidentyfikowac.
Pozdrowienia
Grendel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracajac do postu Adama otwierajacego ten watek. W latach 1918 - 1921 nastapil fenomenalny wprost rozwoj konstrukcji wagonow artyleryjskich. Jezeli potraktujemy wagon austro - wegierski jako swego rodzaju wzorcowy, to w miare zwiekszania sie ilosci dostepnych materialow, mozliwosci obrobki technologicznej tychze, oraz rozwoju mysli technicznej popartej doswiadczeniami, potrafilismy nie tylko powielic wzorzec ale doprowadzic do jego rozwoju.
W rezultacie powstaly wagony typu Danuta" ktore sa, moim skromnym zdaniem, jednymi z najlepszych tego typu konstrukcji na swiecie. (Nie bedzie to chyba zbyt razace, ze wzgledu na niska rozdzielczosc, ale niektore wagony sa w formie szkicu, a kilka wymaga poprawek i dokladniejszego wyskalowania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładna robota.
Więc wyliczyłeś, że to są włąśnie dwa różne wagony Śmiałego Rm [rozstaw osi 6m.] i Om [rozstaw osi 4,5m].

Co to są za wagony ze środkowego rzędu powyżej Stefana Czarnieckiego?

Bo w prawym rzędzie najniższy dwuosiwy to też Stfan Czarniecki.
Pozdrawiam Tomasz Czapik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wagon z haubica zbudowany we Lwowie (?). Jezdzil pewien czas w Pilsudczyku". To wagon pierwszy.

Wagon drugi to na razie tylko szkic (nie mam czasu rozrysowac :-(
Wagon ten napewno byl w skladzie pp15 w 1939 roku. Zostal opuszczony na stacji Modlin, razem z reszta pociagu. Pochodzenie nie jest wiadome, raczej zmodyfikowany wagon z okresu 1919-1920. Uzbrojony w wierzyczke ckm identyczna z innymi wagonami Smierc" (inna niz pozostale wagony) haubice 100mm i 2 ckm w typowych cylindrycznych jarzmach.
Bylo na ebej kilka fotek. Dwie w mojej kolekcji. Nie mam w tej chwili skanow ale moge zrobic na zyczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No naprawdę ciekawe.

Na większości zdjęć Piłsudczyk ma skład klasyczny: austriacki wagon artyleryjski i szturmowy. Na zdjęciu z albumu O niepodległość i granice" znowu wagon półbeczkowy na bazie rosyjskiej platformy a tu jescze prosze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadka owszem ale chyba nie taka latwa. Pokusze sie o zgadniecie. Wagon raczej austro wegierski, typu J a moze nawet niesmiertelny Jke. Armata 80mm forteczna, ta kierownica" jest dosyc spora (tam musialo byc niezle przelozenie na trybach ze az taki rozmiar byl konieczny).
Wagon jezdzil w skladzie ppSmialy". A kiedy? To juz wykracza poza moje mozliwosci.
Zdjecie wykadrowane z Mundur i Bron nr 8 str. 9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 IX 1919 r. - spotkanie Jozefa Piłsudskiego z oficerami 41 Suwalskiego Pułku Piechoty i załogą pociągu pancernego Piłsudczyk". Południowe krańce miasta Suwałki na przecięciu linii kolejowej z szosą augustowską.
Na zdjęciu 68 członków załogi pociągu !!! Zwróćcie uwagę na naszywki na lewym ramieniu (odznaka pociagu). Z tego spotkania zachowało się kilka zdjęć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Jotes,
Zdjecia ciekawe, bo lotnicze...Szkoda, ze fragmentarycznie wykadrowane...
Na pierwszym PP11 Danuta".Tender jeszcze sie dopala.
Drugie zdjecie jest to tyle ciekawsze, ze jest na nim PP 14 Paderewski".Widac, jakie zniszczenia poczynily eksplozje amunicji w podpalonym skladzie.
Mozesz podeslac mi z laski swojej linki do aukcji?
Pozdrowienia
Grendel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie