Skocz do zawartości

Pociągi pancerne 3


JoncaA

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 503
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Wszystkim przyjaciolom i wielbicielom pociagow pancernych (oraz wszystkich innych wrzesniowych pancerzy) chce zyczyc zdrowych, wesolych i pogodnych Swiat Pamiatki Bozego Narodzenia oraz by nam Nowy, 2006-ty Rok obrodzil nowymi odkryciami w interesujacej nas dziedzinie!
Grendel
P.S.
Piekne te ostatnie zdjecia!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,
Pytanie, ktore chce postawic nie tyczy bezposrednio pociagow pancernych , ale raczej miedzywojennego kolejnictwa.Zdjecie, ktore zamieszczam opisane jest w ksiazce Knipping'a i Schulz'a, jako zniszczony most kolejowy w Czekanowie 7.9.39" (swoja droga - sliczne ujecie podwozia Ty23).Co mnie zastanawia - co to za drezyna jest na pierwszym planie?Niestety moja widza o drezynach PKP jest zerowa.Gdzie moge znalezc jakies informacje?Prosilbym o zrodla literackie, o ile takowe sa.
Zycze wszystkim szampanskiej zabawy i wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
Pozdrowienia
Grendel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie moglem powiekszyc tego elementu bo zdjecie sie robilo nieczytelne. calosc wyglada tak. a zdjecie pochodzi ze strony : http://derela.republika.pl/drezyny.htm
nie wiem, czy była ona podawana w poprzednich częsciach pociągów pancernych. ale ciekawe zdjecia sa chyba na niej. pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra - tak po krotce.
Autor pisze jezykiem no do konca przemyslanym.Zdanie, ze ...W okresie miedzywojennym WP posiadalo ok.50 pociagow pancernych..." jest bardziej niz niefortunne - sugeruje, ze tyle ich bylo caly czas, a nie lacznie.
Dalej.
...W trackie Kampanii Wrzesniowej (pociagi pancerne) zostaly zniszczone w trakcie nalotow bombowych lub przez zalogi, gdy znalazly sie w okrazeniu..."
O tak?A ktore procz PP 13 zniszczylo lotnictwo?A ktore zostaly OKRAZONE? (moim zdaniem ani PP 14, PP 11, czy PP 12 nie zostaly zniszczone w okrazeniu, ale w obliczu nadciagajacego nieprzyjaciela przy zablokowanych torach; PP 54 porzucony po zniszczeniu przez saperow mostu)Jedynie PP 52 walczyl w kotle i to do konca.Ale zniszczeniu ulegl tylko jeden wagon artyleryjski - wiec jak tu mowic o zniszczeniu skladu przez zaloge?
Ale wrocmy do drezyn - w/g Opisu i wskazowek obslugi pociagu pancernego" z 1938 roku czas zejscia czolgu R" z prowadnicy wynosi 3 minuty, a wejscia 5 minut, a nie jak chce p. Kowalski - po piec minut w obie strony.
Dalej - opis bardzo znanego zdjecia drezyny TK" z czolgiem TKSjest co najmniej dziwaczny.Sformulowanie ze ...kilkanascie TYPOW czolgow-tankietek TKS przezbrojono w dzialko 20mm automatyczne, zwane tez najciezszym karabinem maszynowym..." jest rownie dziwaczne.Jakich TYPOW?
Dalej - autor wypisuje bzdury o skladach drezyn w pociagach - no dobra - moze zle to sformulowal - dwa R" i cztery Tk".Ale nie wspomina ani slowem, ze w kombinacji Tk-R-Tk".
Ale najlepsze autor pozostawil na deser - neimalze na koniec artykulu - zestawil laczna ilosc luf WSZYSTKICH pociagow pancernych i porownal ich sile ognia z iloscia srodkow ogniowych polskiej DYWIZJI PIECHOTY!Dla mnie bomba!
I pisze to zolnierz...
Jakos mi sie nasuwa stare powiedzonki o maturze i checi szczerej"...
Pozdrowienia
Grendel
P.S.
P.Rajmund Szubanski zostal Szebanskim w bibliografii, ale to moze literowka w skladaniu (a gdzie korekta?)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie