Skocz do zawartości

Murzyni w Wojsku Polskim


crimson

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 67
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Tak na marginesie.. Kiedyś w Jedynce słuchałem audycji o Polaku, prawdopodobnie specjalisty od budowy kolei, który w jakimś kraju w Afryce tak bardzo się swoją działalnością zasłużył i był tak bardzo zaprzyjaźniony z jednym z tamtejszych plemion, że na wieść o wybuchu wojny to plemię wypowiedziało Niemcom wojnę! :)
Mogłem coś poplątać, ale sens był z grubsza podobny. Bardzo mi zależy aby odtworzyć szczegóły tej historii, ale od ponad 10 lat nie mogę wpaść na jej trop. Może ktoś coś kojarzy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co ja swego czasu czytalem chinczyk i murzyni znajdowali sie w prukich obozach jenieckich, po uwolnieniu ich przez powstancow wielkopolskich przylaczyli sie do nich

a jako ciekawostke dodam, ze swego czasu czytalem ze w oswiecimiu siedzial rowniez jeden murzyn i 2 chinczykow, niestety poza ta wzmianka nie byly podane ich losy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jesli ktoś ma dostęp do oryginalnego, pierwszego King Konga, to nasz bohater wystepuje tam jako pilot samolotu atakującego Potwora! Dla mnie bomba - żywa historia na ekranie! Jeśli ktos znajdzie gdzieś ten film - bardzo proszę o kontakt.
Pozdrawiam,
crimson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

crismon hahahahahaha ale żeś historię wymyślił przednią ;)))))))))))))))))))))))) Merian C. Cooper niestety nie był Murzynem ... fakt był filmowcem i później faktycznie miał wiele wspólnego z King Kongiem ale był biały. W okresie 1919-21 był jednym z kilku amerykańskich pilotów ochotników walczących u boku WP w Eskadrze Kościuszkowskiej (7 Eskadrze Lotniczej) z bolszewikami.

A co do King Konga - cyt: ainspirowany życiem goryli, napisał scenariusz i stał się współreżyserem filmu King Kong wytwórni RKO z 1933, który odniósł ogromny sukces. Łączne wpływy z jego wyświetlania wyniosły 1,8 mln dolarów (przy cenie biletu 15 centów). Cooper sam zagrał w filmie, pilotując samolot atakujący wielką małpę."
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
W mniej odległych czasach, tj. w 1996-97r.Osobistym kierowcą szefa sztabu generalnego gen.Wileckiego, był
sierżant WP o imieniu Adam (nazwiska nie byłem w stanie
zapamiętać,bardzo skomplikowane)posiadający nasze obywatelstwo i stale mieszkający w Polsce.Wesoły i wspaniały człowiek.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do bolasa: niczego nie wymyśliłem, tylko przeczytałem na podanej juz przeze mnie stronie: http://www.poloniatoday.com/blacksons0404.htm
tam (jak zapewne widzisz) stoi jak byk, że nasz czarny bohater jest tym Cooperem o którym Ty piszesz że był biały :))) ale historia! Nie bardzo mogę kwestionować informacji podanej przez P. Kapitana Zbigniewa W. Gamskiego. Jeśli jestes pewien swojego zdania, to proszę poprzyj to jakimiś dowodami.
Jak narazie, to tylko łatwo przyszło Ci się pośmiać na forum... Pozdrawiam ;))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cooper na zdjęciu z lewej.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Merian_C._Cooper
http://www.lwow.com.pl/amerykanie/amerykanie.html
btw w Chicago mieszka Murzyn, były chorąży WP.
Wracając do Coopera. Czy ktoś z szanownych forumowiczów nie jest przypadkiem szczęśliwym posiadaczem książki Merian C. Cooper Płk. Fauntleroy i jego eskadra w Polsce" wydanej w 1922?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten murzyn" z Chicago to syn polki i afroamerykanina, który w latach siededziesiątych pełnił funkcję instruktora w-f w Marynarce Wojennej PRL.W stopniu pooficerskim (bosman?). Potem był działaczem pierwszej Solidarności, internowanym i z tą grupą opuścił Polskę. W USA jest oczywiście aktywnym członkiem Polonii a nie czarnych panter" bo sposób myślenia nie zależy od karnacji. Był o nim reportaż w TVP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salve,

A ja slyszalem od kumpla, ze na jednym z przedowjennych magazynow Polskiej Ligii Kolonialnej - jest fotografia murzyna -w polskim mundurze i helmie wz.31 a i nawet z karabinem Mauser.
Niestety brak szczegolow co gdzie i kiedy...?

pozdrawiam

Gandalf de Grey
PS. Bardzo ciekawy temat - kiedys chyba byl ogolnie o cudzoziemcach albo raczej o Ormianinach co pozostali z I w.s. jako zolnierze kontraktowi. Moze warto by pociagnac dalej i o tych Chinczykach czy innych nacjach i koloach skory....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam.
W książce o Powst. Wielkopolskim znalazłem rysunek - karykature przedstawiającą 3 żołnierzy w powstańczych mundurach. Podpis pod rys.:
Egzotyczni uczestnicy Powstania. Od prawej ;kpr.Rubstuck ,Francuz z Alzacji, wcielony przymusowo do Heimatschutzu , podczas walk o Chodziez przeszedł na strone powstańców , Afrykanin Sam Sandi , pilot eskadry powstańczej , oraz Chińczyk Czen-De-Fu, stolarz z Barcina , uczestnik powstania na froncie północnym. Rys. L Prauziński "
Murzyn jak to murzyn przy Chińczyku jest wielki. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie