Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Jadzia

Poligony II RP i inne w obecnych granicach Polski

Recommended Posts

Witam,
co prawda kiedyś były jakieś wątki o pojedynczych poligonach, ale to trochę co inego.
Proponuję utworzyć listę poligonów wykorzystywanych przez WP między 1919 a 1939 rokiem, oraz pruskich, austriackich i rosyjskich które obecnie znajdują sie na terenie naszego kraju. Ponadto mam pytanie: czy poligon w Rembertowie ma taki sam obszar jak przed wojną, tzn chodzi mi o to czy zmienił swoje granice, i czy na przykład jakaś jego dawana część to teraz zwyczajny ogólnodostępny las?
pozdrawiam
Jadzia

Share this post


Link to post
Share on other sites
Grudziądz - Małe Tapno (używany przez CWK)
Toruń - Podgóż (używany przez SPA)

Z Małym Tapnem mogę się mylić w pisowni, bo piszę z pamięci.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Biedrusko - k.Poznania. Poligon 7PSK , 15PU ,i innych jed. z Poznania.
Nt. Biedruska można poszukać na forum , jest troszke..
Poligon czynny do dziś.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jelenia Góra
-poligon niemiecki(altyleria górska) i polskiKBW i 18PAPL czynny w latach 1930-2002,rejon wyjazdu z Jeleniej Gory na Karpacz od torowiska do miejscowości Łomnica-Mysłakowice-Dzielnica Czarne.
-poligon niemiecki (piechota,grenadjerzy,wojska kolejowe)i polski(głownie poligon piechoty i radarowy )Oficerska Szkoła Piechoty nr.2,Oficerska Szkoła Prawnicz,Oficerska Szkoła Radiotechniczna,Wyższa Oficerska Szoła Radiotechniczna,Szkoła Chorążych WRT,Centrum Szkolenia Wojsk Radiotechnicznych.Poligon czynny w latach 1900-2004,Rejon wyjazdy z Jeleniej Góry na Bolesławiec od wiaduktu kolejowego-Siedlęcin-Jeżow Sudecki-Dzielnica Jeleniej Góry-Zabobrze-Góra Szybowcowa Jeżow Sudecki.
-poligon rodiolokacyjny-pracy bojowej 1949-2003 Popielówek k/Jeleniej Góry.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Proponuje jednak rozszerzyc liste poligonow na cale terytorium II RP jako ze to forum jest jej poswiecone. Ze swej strony dodam dwa poligony: Pohulanke pod Wilnem oraz Lesna w okolicy Baranowicz. W Lesnej jest obecnie poligon armii bialoruskiej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Panowie ponawiam pytanie: a jak jest z tym Rembertowem? Czy cały dawny poligon jest dzisiaj użytkowany czy tylko część?
Jadzia

Share this post


Link to post
Share on other sites
Do J23:
W swoim poście wymieniasz Oficerską Szkołę Prawniczą. O jakim okresie jest tu mowa? LWP czy jeszcze II RP?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Do kolekcj:Oficerska Szkoła Prawnicza okres PRL.Dla Informaci podam iz w okresie II RP Jelenia Góra nosiła nazwe Hirszberg i była w administracji Niemiec.
Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Od siebie dodam poligon w Burzeninie (na południe od Sieradza,nad Wartą). Nie wiem w którym roku powstał, ale w 1936 roku jego obszar został powiększony gdyż wojsko wykupywało wtedy tereny od rolników.
W trakcie wojny używany aktywnie przez Niemców. W roku 1944 służył jako miejsce docelowe V-1/V-2 odpalonych z południowej (??) Polski. O tym pisałem w innym wątku.


Pozdrawiam

Gunship

Share this post


Link to post
Share on other sites
Co do Rembertowa. Nie wiem jak jest z czescia wschodnia k. Okuniewa, ale czesc zachodnia miedzy Ossowem, Zielonka, Rembertowem i Wesola jest zdecydowanie latwo dostepna. Jest wiele miejsc ogrodzonych, i pilnowanych, sa tez strzelnice bynajmniej nie opuszczone, ale z wejsciem i przebywaniem na reszcie terenu nie mialem nigdy problemu. Co wiecej, w weekendy czy swieta kreci sie tu mnostwo ludzi. Powoli zamienia sie to w park. A jest to piekny teren (jeszcze). Kilka zdjec obiektow z poligonu, na dniach uzupelnie ten material - http://www.kazamaty.friko.pl/inne/rembert.htm

Share this post


Link to post
Share on other sites
W międzywojniu było tak: przez pierwsze lata niepodległości tereny takie funkcjonowały właściwie siłą rozpędu - to znaczy, skoro kiedyś ćwiczyły tam wojska zaborców, to teraz będą ćwiczyły polskie. Komendy poligonów powstawały samorzutnie, a ich etaty były zróżnicowane i niezatwierdzone przez MSWoj.

Sytuację MSWoj unormowało w Rozkazie Tajnym 14/23 V 1922, dzieląc obiekty tego typu na Poligony Centralne i Obozy Ćwiczeń. Tych pierwszych było 3: Rembertów, Toruń i Brześć n/B. Tych drugich miało być 10, po jednym dla każdego DOK: I - Ostrów [Mazowiecka; trudno ustalić, który konkretnie, gdyż miasto leży dokładnie między dwoma porosyjskimi - Gąsiorowem i Czerwonym Borem] lub Dęblin, względnie Modlin", II - Powórsk (mogła nastąpić ewentualna zmiana), III - Podbrodzie, IV - Raducz, V - miał zostać dopiero zakupiony, VI - miał zostać dopiero zakupiony, VII - Biedrusko, VIII - Gruppe pod Grudziądzem", IX - Baranowicze, X - miał zostać dopiero zakupiony.

Jednocześnie rozkaz ten zatwierdzał funkcjonujące już komendy wszystkich Poligonów (Rembertów od 11 XI 1918, Toruń od 27 XII 1918, Brześć n/B od 1 XI 1921) i pięciu Obozów Ćwiczeń (Biedrusko od 27 XII 1918, Baranowicze od 1 X 1921, Raducz, Podbrodzie i Gruppe - z dniem ogłoszenia rozkazu).

Rozkaz Tajny MSWoj 20/31 VIII 1922 zmienił nazwę OC DOK IX Baranowicze na Leśna i zatwierdził z dniem ogłoszenia komendę OC Powórsk.

Rozkaz Tajny MSWoj 3/4 III 1924 znosił zaś Poligony i ustalił jednolity typ terenów dla letnich ćwiczeń wszystkich rodzajów wojska" pod nazwą Obóz Ćwiczebny OK nr". A były to: I - Rembertów, III - Pohulanka (d. Podbrodzie), IV - Raducz, VII - Biedrusko, VIII - a) Toruń, b) Grupa, IX - a) Brześć n/B, b) Leśna.

Rozkaz Jawny MSWoj 36/9 IX 1924 ustalił dodatkowo OC w OK I - a) Dęblin (zasadniczy), b) Rembertów (pomocniczy, zasadniczy dla szkół i kursów) oraz w OK II - Powórsk.

Rozkaz Tajny 1/10 II 1936 obwieszczał zakup 3668 ha gruntu powiatów Kolbuszowa i Tarnobrzeg i utworzenie z dniem 1 I 1936 OC OK X Dęba.

Chyba w tym samym okresie powstał też OC OK IV Barycz, ale w tej chwili nie mogę znaleźć stosownego rozkazu, podobnie jak i daty przemianowania OC Pohulanka na ułowski OC im. Marszałka Józefa Piłsudskiego".

Ponadto, przy każdym właściwie garnizonie funkcjonowało od jednego do kilku placów ćwiczeń, które podlegały stosownej Komendzie Garnizonu/Miasta/Placu/Obozu Warownego - zależnie od miejsca i czasu. Starano się, by każda jednostka stacjonująca w garnizonie miała własny, ale w praktyce było z tym ciężko. Lokalizację tych garnizonowych placów ćwiczeń można z łatwością wyłapać z map 1:100000 WIG, o 1:25000 nie wspominając.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do poligonu w Burzeninie jak pisze Gunship!. Był on między Burzeninem a Widawą. Był to poligon 31 pułku Strzelców Kaniowskich z Sieradza. W czasie okupacji Niemcy zorganizowali poligon ale na większą skalę. Rozciągał się on od Sieradza przez Złoczew, Burzenin, Widawę do Sieradza. Był to poligon pancerny. W końcowym okresie wojny na poligon strzelane były tylko pociski V-1.
Na zdjęciu powrót 31 p SK z ćwiczeń na tym poligonie w 1937 roku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam.
A czy ktoś posiada jakiieś dokładnieje dane na temat przedwojenego poligonu w Nowej Dębie i przyzakładowego poligonu Huty Stalowa Wola? Czy znajdowły się one na takim samym obszarze co dziś? Moze ktoś posiada jakie mapy.
Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Witam,
dziękuję wszystkim za odpowiedzi, i mam kolejne pytanie:
jak to było z obozami letnimi poszczególnych pułków, to znaczy na jakich zasadach pułki dostawały takie tereny? I jak rozwiązywano kwestię strzelnic, czy robiono strzelnice doraźnie" na przykład w lesie, czy z terenu obozu jeżdżono do najbliższej strzelnicy? Byłem kiedyś w jednej takiej wsi gdzie pułk obozował latem, starsza kobieta opowiedziała mi co i jak, a nawet pokazała co gdzie było etc. ale nie umiała wskazać strzelnicy lub miejsca do tego przeznaczonego, a wiem z innego źódła że ćwiczenia strzeleckie tam się odbywały, jeśli nawet strzelano ślepakami to chyba było jakieś przeznaczone do tego miejsca.
pzdr
Jadzia

Share this post


Link to post
Share on other sites
Działdowo koszary i poligon należące do 3 batalionu 32 pólku piechoty. Na poligonie zachowały sie strzelnice , rzutnia granatów i basen pływacki. O tu o tym pisałem http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=658059#907655

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information