Jump to content

Luger


Guest xxx

Recommended Posts

Witam
chciałbym się zoriętować ile waszym zdaniem może kosztować luger stan idealny sprawny.
Za wszystkie podpowiedzi dzięki
Pozdrawiam

bunias .
Link to comment
Share on other sites

na zezwolenie widziałem w sklepie z bronia w sopocie - 2500, a polski vis wtórnie czerniony 3000. ale takie pytania to juz przegięcie.
lepiej idz na stadion xxlecia w warszawie i wędrując po sektorach mów cichym głosem lugerka kupie, lugerka .... "
Link to comment
Share on other sites

Czy co, że parabelka to nie luger???
To są wymienne nazwy tej samej broni, skonstruowanej w 1898 r. przez Georga Lugera na bazie pierwszego wielkoseryjnie produkowanego pistoletu samopowtarzalnego na świecie, Borhardt 1892 - pierwszy model na nabój 7,65 mm Borhardt nazywany był zresztą, oprócz nazwy Parabellum, także Borhardt-Luger 1898 (jako, że modyfikacje Lugera ograniczały się de facto do przekonstruowania chwytu i umieszczenia w nim płaskiej sprężyny powrotnej). W roku następnym powstał parabellum kalibru 7,65 mm Parabellum, a w 1902 na nabój 9 mm Parabellum (oba naboje wywodziły się z amunicji Borhardta), używany do dziś, a w USA znany jako 9 mm Luger (zresztą właścicielem handlowej nazwy Luger jest amerykańska firma Stoeger, w ofercie której parabellum stał się w 2000 r. pierwszym modelem broni samopowtarzalnej produkowanej na przestrzeni 100 lat).
Armia niemiecka przyjęła na uzbrojenie 3 wersje parabellum (z ok. 200 istniejących :-P), Marine-Modell w 1904, Pistole 08 w 1908 i Artillerie-Modell w 1914. Za III Rzeszy P.08 produkowany był w l. 1934-42 przez Mausera, a do 1945 przez Kreighoffa.
Link to comment
Share on other sites

tak nawiasem mówiąc para bellum znaczy czyniący wojnę" co do pistoletu borharda. był na wyposarzeniu armii niemieckiej i sam na własne oczy oglądałem wykop takiego pistoletu z polski pare lat temu cos niesamowitego pistolet ten określany jest jako parabellum wz 1900.
Link to comment
Share on other sites

Dokładnie podobno od si vis pacem, para bellum" - chcesz pokoju, szykuj się do wojny ;-)
Borhardt mówisz? Ten ze sprężyną spiralną w tylnej części szkieletu i z prostopadłym chwytem? Szczerze mówiąc, nie spotkałem się z oficjalnym używaniem w Reichswehrze Borhardta, może to jakieś przekłamanie z Borhardt-Luger (czasem tak nazywa się wszystkie parabelki z płaską sprężyną powrotną). Nie wiesz może, jakie są wymiary Borhardta 1892, bo nigdzie nie udało mi się ich znależć :-(
Parabellum 1900 to zasadniczo tzw. model szwajcarski, z prostą przednią krawędzią chwytu, od którego dopiero zaczęła się komercyjna kariera parabelki.
Link to comment
Share on other sites

Dokładnie to :-). Produkowany przez DWM w do 1898 w liczbie 3000 sztuk.
Wojskowe wersje parabelki z długą lufą to Marine-Modell (150 mm i celownik przerzutowy z tyłu szkieletu) i Artillerie-Modell (200 mm, celownik krzywkowy na lufie), obie mogły być zresztą używane z kolbami, przy czym kolba artyleryjskiego była jednocześnie kaburą, a marynarski (przeznaczony dla załóg okrętów do walki morskiej na małe odległości - poważnie!) miał kolbę pełną. Magazynek ślimakowy był zgodny ze zwykłym magazynkiem parabellum 9 mm, a także mógł być dołączony do MP 18/1 ze skośnym gniazdem magazynka - trafiały się takie jeszcze w czasie II WŚ.
Link to comment
Share on other sites

Jakis czas temu na jednej z niemieckich stron poszukiwawczych widzialem zdjecia wykopu takiego pistoletu, stan rewelacyjny (jak na wykop oczywiscie), byla tam tez podana cena takiego pistoletu na rynku kolekcjonerskim na zachodzie - zupelny obled, kila tysiecy euro.
pozdrawiam - jankos.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information