Jump to content

beyo

Forum members
 • Content Count

  349
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Gorzów Wielkopolski - podczas kopania fundamentów pod tzw. Biały Kościół" w latach 70-80-tych podobno natrafiono na cmentarzyk żołnierzy napoleońskich. Słyszałem też o mogile napoleońskich w okolicach wsi Bledzew (Lubuskie), ale nie udało mi się tego potwierdzić.
 2. Kilka lat temu w okolicach Nowej Grupy miałem duży sygnał. Na ok. 1,2 metra kawał zaokrąglonej ocynkowanej blachy falistej. Wypisz - wymaluj - beczka. Wyobraźnia zaczyna pracowć ;-) Zwłaszcza, że była z zewnątrz smołowana. Z kumplem odkopywaliśmy to chyba z pół godziny (bo mieliśmy tylko małą saperkę). Fant okazał się blachą falistą do krycia przejść podziemnych w transzejach... A ziemi przerzuciliśmy z pół tony :-)
 3. beyo

  kula armatnia

  Jeśli rzeczywiście mają średnicę ok. 10 cm to wychodzi coś ok. 9 funtów. Dość rzadko spotykany wagomiar. Nie potrafię natomiast nic powiedzieć o ich pochodzeniu... Tak czy inaczej warto wykopać, tym bardziej, że trafiają się też granaty artyleryjskie. Może to być potwierdzeniem wojskowego pochodzenia kul.
 4. Okolice Kostrzyna nad Odrą. Okopy krasnoarmiejców. Sygnał oczywiście ogromny. W pewnym momencie pojawiają się resztki skrzyni. Pewno amunicja albo jakieś inne dziadostwo - przeszło nam przez myśl. A to tylko pełna skrzynia radzieckich konserw swinaja tuszonka". Niektóre (te ze środka) w bardzo dobrym stanie. Ale jakoś się nie skusiliśmy...
 5. beyo

  Nieśmiertelniki-rejestr

  Osobiście uważam, że warto także umieszczać nieśmiertelniki znalezione bez właściciela. Ostatecznie co to za problem napisać (...) znaleziony luzem". A zawsze może się to przyczynić do chociaż częściowego wyjaśnienia losów danego żołnierza.
 6. beyo

  Nieśmiertelniki-rejestr

  A do tego proponowałbym dodać gdzieś małą listę ze skrótami najczęściej spotykanymi no i oczywiście ich wytłumaczeniem (chodzi mi o blachy niemieckie). Jakby co to dysponuję danymi o około 40 skrótach. To mogłoby pozwolić na uniknięcie setnego pytania (...) co oznacza skrót na nieśmiertelniku?"
×
×
 • Create New...

Important Information