Skocz do zawartości

Jak wojewódzki radny (i jemu podobni) potrafi zrobić koło d... ambitnym planom!!!


MK

Rekomendowane odpowiedzi

Po prostu PŁACZ I ZGRZYTANIE ZĘBÓW....

Super Nowości 10 02 2005

Galicja i wojak Szwejk w oczach radnego Frączka

Galicja kojarzy się byłemu senatorowi, obecnie radnemu wojewódzkiemu Józefowi Fraczkowi z SS Galizien", zaś Szwejk tylko z burdelem w Sanoku. Dlatego też komisja kultury Sejmiku Województwa Podkarpackiego, w którym zasiada radny, nie chce dać pieniędzy na renowację skansenu w Sanoku i utworzenie tam galicyjskiego rynku".

Zrodzony w Sanoku projekt zakłada rekonstrukcję XIX-wiecznego rynku niewielkiego galicyjskiego miasteczka z odtworzeniem najważniejszych budynków. Mogłaby to być duża atrakcja turystyczna. Niestety, nie będzie. Radni wojewódzcy odmówili przeznaczenia na ten cel budżetowych pieniędzy, mimo że dużą część kosztów pokryć miały dotacje z Unii Europejskiej. Sejmikowa komisja edukacji i kultury wstrzymała finansowanie, gdyż jej członkom źle się kojarzy słowo Galicja".
Radni uznali, że... Galicja to słowo pochodne od istniejącej w czasie II wojny światowej formacji SS Galizien", obarczanej winą za wiele zbrodni. Najostrzej przeciwko przyznaniu pieniędzy na galicyjski rynek" protestował były senator, obecnie radny wojewódzki - Józef Fraczek (do sejmiku wszedł z ramienia LPR, teraz jest niezależny).

- Galicja - stwierdził w jednej z prasowych wypowiedzi ekssenator - to było takie samo zło, jak Generalna Gubernia czy też Priwislanski Kraj.

Przy okazji dostało się... dobremu wojakowi Szwejkowi - bohaterowi słynnej powieści Jarosława Haszka, którego pomnik już stoi w Sanoku i jest atrakcją turystyczną. Radnemu nie spodobało się, że Szwejk przecież nic dla tego miasta nie zrobił", a w dodatku podczas pobytu w Sanoku trafił do burdelu.
Wypowiedzi radnego Fraczka wprawiły w osłupienie Leszka Mazana, najsłynniejszego polskiego szwejkologa" oraz wybitnego znawcę historii i kultury galicyjskiej.
- Życzę panu Fraczkowi, aby jego nazwisko weszło do historii literatury tak jak nazwisko Szwejka, a jeśli pan Fraczek odwiedzi w jakimś mieście burdel, to żeby mu tam wystawiono pomnik. Oczywiście pod warunkiem, że ktoś wcześniej napisze o panu Fraczku książkę. Na razie na podstawie tego, co mówi pan Fraczek, można napisać kolejnego Szwejka" - odparował Leszek Mazan i dodał: - Mogę tylko współczuć, że dane jest nam żyć w kraju, gdzie żyją tacy parlamentarzyści i tacy radni. Skąd się wzięła nazwa Galicja i Lodomeria, można przeczytać w pierwszym lepszym słowniku. Trudno mi określić stopień ignorancji tego pana. To przechodzi ludzkie pojęcie.

SZYMON JAKUBOWSKI

Galicja i SS Galizien"
Rozmowa z radnym wojewódzkim Józefem Fraczkiem

- Tak bardzo przeszkadza Panu rekonstrukcja XIX-wiecznego ryneczku, że nie zgodził się Pan na przekazanie na ten cel pieniędzy?
- Ależ ja jestem fanem tego rodzaju budownictwa. Ale priorytetem jest program Błękitny San", którego cel stanowi zachowanie dziedzictwa kulturowego w całej jego okazałości.
- Czyli to samo, o co chodzi autorom programu Galicyjski Rynek"...
- Ale bez polityki i wychodzenia naprzeciw gloryfikowaniu SS Galizien".
- Co ma polityka i SS Galizien" do słowa Galicja" znanego już w XIII wieku?
- Prawdą jest, że nazwa Galicja" jest bardzo stara, ale niezręcznościąjest wychodzić z tych samych przesłanek co SS Galizien".
- Dalej nie rozumiem, co wspólnego ma Galicja z SS Galizien", przecież to geograficzno-historyczna nazwa tych terenów.
- To określenie polityczne, określenie ziem zaboru austriackiego. Ważne, abyśmy kreowali taki wizerunek naszego regionu i jego historii, który dowartościowuje ludzi. Proponowaliśmy nazwać sanocką inicjatywę XIX-wiecznym rynkiem typowego podkarpackiego miasteczka w zaborze austriackim". Musimy patrzeć na to z punktu widzenia interesu Polski, a nie SS Galizien".
- A co się Panu nie podoba w dobrym wojaku Szwejku?
- Ja nic do Szwejka nie mam. Ale faktem jest, że gdy był w Sanoku, to odwiedził burdel. Kolega czytał tę książkę?
- Pan nie czytał?
- Ja czytałem też, ale nie jestem fanem tego typu powieściopisarstwa. Czytałem w czasach młodości. Teraz zaś obawiam się czasów, że na którymś z rynków postawią folksdojcza, twierdząc, że jest to protoplasta Unii Europejskiej.
- Nie przesadza Pan?
- To się zaczyna niewinnie, od Galicji i dobrego wojaka Szwejka. A widział pan tego angielskiego księcia paradującego w mundurze hitlerowskim? Ja sobie nie życzę, aby mój syn wychowany był w aprobacie dla hitleryzmu.
- Należy więc zakazać używania nazwy Galicja"?
- A niech każdy używa nazwy jakiej chce. Ale pieniądze z budżetu państwa muszą być wykorzystywane zgodnie z tym, co jest zapisane w konstytucji. A indywidualnie, to mogą powstawać nawet fundacje SS Galizien", jeżeli nie będzie to zabronione.

Rozmawiał SZYMON JAKUBOWSKI

Zbaraniałem... to tacy idioci chodzą po świecie... a powinienem się do tego już przyzwyczaić...
Po prostu większej głupoty nie słyszałem już od dawna!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No MK szykuj się. Za to żeś tu o tym napisał na bank wieczorem(a moze szybciej?)pójdziesz siedziec.Zniesławiłes pana radnego a kara może być tylko jedna Zostaniesz jego sekretarzem az będziesz wiedział że najpierw była dywizja ss a dopiero potem region Galicja.A Szwejka powinni usunac za popieranie agencji towarzyskich.
A swoją droga ciekawe co jeszcze tego typu oszołomy wymyslą.Choc patrzac skad rodowód tego barana to nie ma sie czemu dziwić.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że dałeś skan bo bym chyba nie uwieżył w podobne debilizmy.....
Ale jak widać idiotów, a co nie daj Boże, wśród radnych czy posłów nie brakuje. Przykre, oj bardzo przykre
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku można jedynie zacytować wypowiedź kapitana z filmu CK dezerterzy: W słowniku ludzi kulturalnych nie ma słowa by dostatecznie mocno wyrazić co o Panu myślę...." Nie skończe bo wszechpolacy nieśpią :)
Pzdr. MJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,
skąd to oburzenie. W Polsce, w przeciwieństwie do niektórych cywilizowanych krajów, aby piastować niektóre stanowiska lub zostać wybrańcem ludu nie jest niestety wymagane poświadczenie od psychiatry. Można być wariatem i zostać ....(tu wpiać co kto chce).
Ironrat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie ....
Prawdziwe jaja beda po wyborach....

W pierwszym projekcie ustawy bedzie zapis o koniecznosci przemalowania we wszystkich samochodach czerwonych swiatel STOP na zielone bo to sie z komuna kojarzy ..... ;-)

Uff - ta groteska juz coraz mniej mnie smieszy ...

Pozdrawiam !
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie