Skocz do zawartości

Polskie oddziały narciarskie


Schrek

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Myślę ze ciekawy temat i moim zdaniem słabo udokumentowany. Mimo że oddziały te nie wzięły udziału w walkach to na manewrach i w czasie operacji zabezpieczania przełęczy karpackich w 1938/39 wzięły udział.
czy ktoś ma jaks dokładna fotkę lub rysunek naszych strojów śnieżnych i w ogóle jakieś szczegóły w czym tam nasi biegali w czasie takich manewrów i obozów narciarskich .np. tylko z tego zdjęcia już wiedze dwa rodzaje kombinezonów.
Na pierwszy ogień pluton zwiadowców 58pp w czasie zgrupowania zimowego w Zakopanem ;-)


pozdrawiam


Schrek

  • Odpowiedzi 103
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Napisano
ładne zdjęcia są w albumie Lannoya La campagne de Pologne", z Instytutu Sikorskiego. W WP dwie dywizji mogły buć określane jako góreskie" 21 i 22, i ona przechodziły przeszkolenie na nartach.
Napisano
Może ktos wiecej powiedzieć na temat umundurowania, oporzadzenia i uzbrojenia polskich strzelców górskich? Czy mieli jakieś zmodyfikowane wersje karabinków? Jakie buty? Mój kolega siedzi w temacie Gebirgsjager i spotkal sie w jednym ze źrodeł iż niemcom w 40 roku wydawano buty górskie podobne do niemieckich z magazynów Polskich. Ktoś ma zdjecia, ryciny albo cos na ten temat?
Napisano
Szkolenie narciarskie prowadzono dosc powszechnie w pulkach piechoty na potrzeby kompanii zwiadu,w dywizjach gorskich oraz w Polsce polnocno-wschodniej szkolenie narciarskie przechodzili wszyscy zolnierze piechoty. narciaze znajdowali sie takze w kawalerii - jak slyszalem pelnili te sama role zima co kolarze w porze bezsnieznej.

Do nauki jazdy na nartach bluzy mundurowe wpuszczano w spodnie - nietrudno sie domyslec dlaczego :-) upadki zdazaja sie czesto a snieg wlazi wtedy doslownie wszedzie :-)
Normalnie jako okrycie wierzchnie mogly sluzyc zwykle kurtki sukienne, plaszcze sukienne, kombinezony sniezne ( chetnie poznalbym ich szczegoly kroju) widzialem tez zdjecie przedtawiajace narciarzy 32 pp w wiatrowkach przypominajacych niemieckie windlbluse" strzelcow alpejskich, obowiazkowym uzpelnieniem sroju byly rekawice narciarskie i szalik. buty narciarskie oplatano owijka, owijaczem lub noszono owczesnym zwyczjem narciarskim wysokie welniane ponczochy ( takie zdjecie pojawilo sie juz na tym forum). Oporzadzenie ogolnowojskowe, obok tornistrow stosowano plecaki tzw typu norweskiego ( byla o nich mowa na tym forym). Narty drewniane, jesionowe, produkcji krajowej,od popularnych nart turystycznych wyroznialy sie sygnaturami wojskowymi, kije bambusowe ze skorzanymi talerzykami.
W 1psp prowadzono tez proby z uzyciem sanek i owczrkow podhlanaskich do holowania ckm, opiekun pieskow i obsluga ckm poruszala sie wtedy na nartach.
To tyle z grubsza co dotad zauwazylem w tym bardzo ciekawym temacie.
Pozdr,
Artur

Napisano

zdjecia które znalałzem na http://www.zurawiejki.prv.pl/
swoja droga rewelacyjna strona ;-)
w dziale

Instrukcja noszenia, troczenia i pakowania wyposażenia w kawalerii.
WSTĘP.
OGÓLNE ZASADY WYPOSAŻENIA OFICERÓW, PODOFICERÓW I SZEREGOWCÓW KAWALERII

ale mysle ze we wszytkich broniach było tak samo

Schrek

Napisano
Witam.
A może miałby ktoś zdjęcia takich nart z bliska.
Wczoraj wyczaiłem gościa, którego ojciec podobno służył przed wojną w górach i ma takowe narty(widziałem je). Jesli już zdecyduję się je wziąć, chcę mieć pewność, że biorę to co mnie interesuje.. :-). Żadnych sygnatur się nie dopatrzyłem..
Pozdrawiam
searcher
Napisano
Panzer,
Specjalne buty wysokogorskie tzw Trikuny" okuwane na bokach haclami podobnie jak sprzet typu czekan, haki , liny, raki stosowano w WP tylko podczas okresu w ktorym istniala Szkola Wysokogorska w Zakopanem. Szkole jednak zlikwidowano na dlugo przed wojna.Tatry jako gory malusienkie - wielkosci 1 doliny alpejskiej nie byly widac traktowane jako obszer operacyjny...Warunki zblizone nieco do alpejkich czy tatrzanskich panowaly w karpatach wschodniech, jednak nic mi ne wiadomo o specjalnym wyposazeniu tamtejszych jednostek WP w sprzet specjalny.
pozdr,
Artur
Napisano

no i ostatnie ;)

swoja drga cikawe jak wygladały narciarkitzn. buty czy podbnie tak jak zlat 50??? i jakie mieli wizania ??


Schrek

Napisano
panowie a co toto jest te saneczki za tym sokołem na rkm lub ckm ????


czy to zdjecie pochodzi z tych samych prob co to zdjecie tks-a ????


Schrek
Napisano
Zrodla:
B.Mos Strzelcy Podhalnascy 1918-1939"
J.Dabrowski Historia garnizonu Modlin 1918-1939"
Relacje ustne oficera zawodowego WP w okresie miedzywojennym.

pozdr,
Artur
Napisano

Dodam tylko, że wspomniany przeze mnie gosciu, posiada(ł) kilka innych fantów związanych z przedwojennymi górami..
Oto jedne z nich..gwiazdki" do kijków..
searcher

Napisano
marek a czy to nie sa czasmi bluzy wpuszczone w spodnie tak jak pisła Artur???? czy jestes wstanie lepsza rozdzieczoswc wstawic???? albo wykadrowac któregos??



Schrek
Napisano

3. (zwrocic warto uwage, ze wojsko jest w beretach - pierwszy w malym berecie, jak przepisowy, drugi w duzym berecie spadkowym" po 1 Pulku Czolgow)

Napisano
dzieki Adamie miałem nadzieje ze je zamiescisz ;-)

a tak swoja drga czy na pierwszy zdjeciu którys z kolei w lewej kolumnie i pierwszy w prawej nie niesie rkm w pokorwcu ????



Schrek

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie