Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Schrek

Polskie oddziały narciarskie

Recommended Posts

Cos nie widze tego rkm w pokrowcu:) Dla kompletu dodaje rysunki osprzetu do broni strzeleckiej narciarzy, wprowadzonego w styczniu 1939. Najpierw pas narciarski do rkm.

Krzysztof super ... a mogłbys przesłac meilem lub zamiescic lebszy skan pasa do wz.29 bo jakos nie moge zczaić idei zakładnia tego.

czy jezeli masz noszak narciarski do rkm to nie masz czasem i rysunku/zdjecia noszaka kawaleryjskiego do rkm ???

Schrek

I ja znalazłem jedno zdjęcie.
Na zdjęciu podhalańczycy, w których przed wojną służył mój dziadek.
Z tyłu widnieje podpis: Kompania 3 szkolna w górach na manewrach po 3 dniowej jeździe na odpoczynku w m. Wisla"

Na zdjęciu widać, że żołnierze są w specjalnych kombinezonach (bluzy z kapturami + spodnie), mają także czapki zimowe. Conajmniej jeden z żołnierzy ma zwykły" mundur z wpuszczoną bluzą mundurową w spodnie.

pozdrawiam
d007

Dodam jeszcze, że od października 1921 regularnie co roku przeprowadzano Oficerskie Kursy Narciarskie. Wtedy też zakupiono większą ilość nart do tego celu. W CAW widziałem dokument z DOGen. Kraków polecający zakupienie nart do tego właśnie celu.
Nie wiem czy te zdjęcie, które załączył Gebhardt pochodzą z dziennika rozkazów M.S.Wojsk., ale chyba podobne były w dodatku tajnym do tego dziennika z 1939 roku.

To jest RKM a nie karabinek z podpórkę?
Pytam bo za dobrze się nie znam. Jak będzie trzeba lepszy skan to mów. Zdjęcie jest z mojej kolekcji.

Zapraszam do wrzucania wszystkiech zdjęć i informacji o kamuflażu i sprzęcie zimowym w Wojsku Polskim. Trochę już jest, ale chciał bym jednak temat rozszerzyć. Także proszę o wszystkie tego typu zdjęcia i informacje. Nie tylko te które dotyczą narciarzy.

Szkoła Podchorążych Rezerwy Artylerii z Włodzimierza Wołyńskiego. Ciekawe czy to zwykłe prześcieradła, cz coś więcej?

Pierwszy film ze szkolenia narciarskiego. Wkrótce zamieszcze drugi, w lepszej jakości:

http://www.youtube.com/watch?v=8BvFZSZB1G8

• Create New...

Important Information