Jump to content

ArturSz

Forum members
 • Posts

  417
 • Joined

 • Last visited

  Never

Everything posted by ArturSz

 1. Służba wartownicza w odtworzonych mundurach Marynarki Wojennej i Baonu Stołecznego Wielkopolskiego ( 1938) miała miejsce podczas minionej już, tegorocznej Nocy Muzeów. Natomiast ta dokładnie sesja zdjęciowa wartownika MW w ubiorze desantowym była wykonana chyba 2 lata temu.
 2. czy wiadomo konkretnie odnośnie daty? Czy to może 3 maja 1939 roku?" Wśród ujęć widać też wmontowany fragment defilady 1 pułku szwoleżerów co sugeruje materiał albo 3 maja albo 15 sierpnia? Sama widoczna zmiana warty nie koniecznie musiała wypadać w świąteczny dzień - raczej wygląda na codzienną. Nie towarzyszą jej widoczne rzesze spacerowiczów czy obserwatorów. Natomiast ciekawym szczegółem jest to iż w 1939 roku drewniany podest dla wartownika na posterunku alarmowym był już inny niż pojedynczy obserwowany wcześniej - podest mieścił dwóch wartowników podczas przekazywania posterunku i był pomalowany szarą farbą.
 3. Jest jeszcze kolorowy (!) materiał filmowy z roku 1939 z czasu złużby Baonu Stołecznego Krakowsko-Śląskiego ( nie wiem dlaczego datowany czasem przez publikujach 1938. Poszczególne sceny ze zmiany warty przed Komenda Miasta są porozrzucane i przypadkowo wmontowane bodaj w trzy osobne filmowe kolorowe obrazy z przedwojennej Warszawy o tematyce obyczajowej z dość nonsensownymi jak na czas lat 30 tych anglojęzycznymi napisami w rodzaju Warsaw getto". Błufffff tłumoki :-)
 4. Widząc różnobarwne rabaty, obecność kit albo pomponów to jasnych to ciemnych na kaszkietach, nieprzypadkową obecność lederwerków białych lub czarnych..... toż to był majstersztyk płk Gembarzewskiego by wskrzesić te mundury w żywym obrazie. Bo podchorążowie noszą mundury grenadierów gwardii, strzelców pieszych, piechoty liniowej, saperów. Dojście który mundur jest który" i odszyfrowanie tej jakże przemyślanej układanki" i odkrycie przy tym wielkiej powagi w traktowaniu przez ówczesnych munduru historycznego to pasjonująca rzecz :-)
 5. To delegacja kolarzy niemieckich. Doroczny wyścig kolarski Warszawa-Berlin.
 6. Kapelusze huculskie pojawiły sie przed publikacją rozkazu z 12 kwietnia 1937. Widać je podczas pierwszej wizyty kompanii szlachty zagrodowej 49pSkres.... jesienią 1936.... ponadto u wartowników z kompanii huculskiej Baonu Stołecznego Górskiego noszne przez nich kapelusze odstają szczegółami od kapelusza opisanego rozkazem i widocznego choćby później w czasie święta pułkowego w Kołomyi w 1938. Są to kapelusze wczesnej, pierwszej serii i moim zdaniem one zaistniały przed publikacją rozkazu. W jednym z opracowań W.Mosia chyba w Sztrzlacy Podhalańszy 1918-1939" jest wzmianka o tym jak to podczas pierwszego wystąpienia w tych kapeluszach padał deszcz i kogucie klejone na kształt cietrzewich pióra dęba strzelcom na nim stanęły... tu też mokro, kto wie czy to ta okazja?
 7. Wizyta kompanii szlachty zagrodowej 49pp w pażdzierniku 1937 to tez inne umundurowanie niż w podczas słuzby żołnierzy 11 DP w Baonie Stołecznym Górskim. I Inne miejsce. Od 1937 dzień wcześniej bo 18 marca zaczęto obchodzić imieniny marszałka Śmigłego - Rydza. Ale miejsce tych obchodów było inne. Brała udział kompania podhalańska BS Górskiego. Natomiast z obchodów w Warszawie imienin sp Marszałka Piłsudskiego 19 marca 1937 nie widzę i nie mam nic a pewno".
 8. Rzecz właśnie w tym , że sztandar brał udział w służbie wartowniczej tylko w wyjątkowych okolicznościach. W codziennej służbie wartowniczej warta nie zabierała go.
 9. Tego niestety nie jestem pewien acz to jest faktycznie prawdopodobne. Z serii przy mokrej pogodzie" pochodzi też jedyna mi znana fotografia pocztu sztandarowego BS w mundurach huculskich. Jak widzimy na innych przykładach sztandar towarzyszył warcie właśnie przy tej okazji. Może jakby w Wiarusach" albo Żołenirzach Polskich" z tego okresu pogrzebać aby mieć coś na potwierdzenie?
 10. z bronią na ramieniu udaje się na wartownię..." Za szyjkę - broń. Ten chwyt stosowany był m. innymi przed wejściem do pomieszczeń.
 11. przy deszczowej pogodzie, wg. niektórych wersji z 11 listopada 1937 roku". To błędne datowanie. Zmiana Górska Baonu Stołecznego zakończyła służbę w maju 1937. Fotografie przy mokrej pogodzie" pochodzą z wczesnej wiosny 1937 roku i były wykonane wcześniej niż ujęcia na filmie miana Warty..." Data 11 listopada 1937 może być tu natomisat datą obróbki" technicznej zdjęć, redaktorskiej itp ale nie jest na pewno datą wydarzenia.
 12. Formoza, Dokłdnie tak :-) Materiał filmowy miana Warty przed Komendą Miasta" był zmontowany z kilku wydarzeń. Nawet rusztowania z wykonywanego wtedy remontu tarasu i fasady budynku Komendy Miasta raz się pojawiają a raz znikają. W pierwszej scenie filmy gdzie nowa warta podhalańska maszeruje Krakowskim Przedmieściem na tle Pałacu Staszica widać... strzelców komopanii szlachty zagrodowej 5 sps, który jesienią 1936 wizytował Warszawę - Świadczy o tym umunduorowaniu podhalańczyków - klasyczne wz 19 noszone we wszystkich garnizonach Polski w tym naturalnie 5 psp, podczas gdy umundurowanie wz 36 nosił wtedy tylko i wyłącznie Baon Stołeczny, którego to nowa warta w takim dokładnie umundurowaniu domaszerowuje przed taras Komendy Miasta :-) Stąd też widzimy i dwie orkiestry :-) ( choć faktycznie na czele nowej warty i starej warty zawsze maszerowała i wracała jedna i ta sama) - podhalańską oraz wmontowaną z innej zmiany warty innego dnia - orkiestrę najprawdopodobniej delegowaną z 36ppLA ( w rogatywkach ). Są też znane fotografie ( serie zdjęć robionych przy mokrej a nie suchej pogodzie w tle - gdzie orkiestra nosi umundurowanie jak kompania huculska BS Górskiego. Na przykładzie jednej Zmiany Górskiej Baonu Stołecznego są to właśnie przykłady potwierdzające fakt częstej rotacji orkiestr. Stała orkiestra Baonu Stołecznego o niezmiennym składzie to był dopiero rok 1938.
 13. Tytułem uzupełnienia podaję formacje piechoty, które widać na ostatnich zdjęciach. Seria ze Święta Morza" w 1936 Piechota z dwojakiego rodzaju puszkami masek pgaz." to stara warta Baonu Stołecznego Legionowego. Seria ze Święta Morza" w 1938 gdzie piechota nosi już spodnie wz 37 to stara warta Baonu Stołecznego Wielkopolskiego. Seria ze zmiany warty wiosną 1937 roku przedstawia Baon Stołeczny Górski. Stara warta to żołnierze kompanii huculskiej Baonu Stołecznego Górskiego a nowa warta to Żołnierze kompanii podhalańskiej Baonu Stołecznego Górskiego. W okresie tym skład orkiestry BS bardzo rotował i nawet w o okresie jednej półrocznej zmiany, nie był stały. Tu faktycznie orkiestra 5 psp mająca opinię jednej z najlepszych w kraju i najlepszej orkiestry podhalańskiej.
 14. Czyli marynarze korzystali z garnuszków, talerzy i przyborów, albo z wyposażenia wartowni, albo były dostarczone?" Prawdopodobnie tak właśnie było - być może dostarczało potrzebne rzeczy Kierownictwo Marynarki Wojennej mieszczące się w Warszawie? Warta marynarzy mała miejsce tylko 1 raz w roku z okazji Swięta Morza. Marynarze występują w ubiorze służbowym na lądzie czyli tzw desantowym". Poza pasem z bagnetem i ladownicami nie ma tu innego oporządzenia. W roku 1938 maszerując na wartę musieli jednak zabierać dodatkowo maski przeciwgazowe - jak ich koledzy z piechoty, które pozostawiali na wartowni jako zbędne przed rozporwadzeniem na posterunki honorowe. W latach wcześniejszych - warta marynarzy masek pgaz nie miała na wyposażeniu.
 15. Edmundo, Sztandar Szkoły Podchorążych Inżynierii ( masz rację, że nadal w 1934 tak się nazywała ) jest pokazany w książce K.Satory Opowieści wrześniowych Sztandarów" - prawa i lewa strona. Rysunek monogramu w narożach się zgadza ( przypatrzywszy się jeszcze raz i porównawszy z fotką w książce Satory - wygląda jednak bardziej na SPI... ), podobnie jak herby oraz widoczny fragment daty na czerwonym polu krzyża. Ten sam sztandar można też zobaczyć na kilku zdjęciach z promocji w SPI lub uroczystościach z okazji rocznic Powstania Listopadowego ( wszędzie lewa strona z herbami). Co do oznaczeń lat nauki, ścisłe naszywanie galonów jakie często miało miejsce przy takiej a nie innej ostrości obrazu pozostawi nam tu niepewność. Stopień sierżanta w SPI mógł nosić prymus na ostatnim roku. W roku 1934 ( przed zmianą) byłby to 1 galon szeroki i 2 galony wąskie - 3 ci rok. Naszyte ścisło - będą się zlewać". Do wystąpień służbowych o charakterze uroczystym podchorążowie występowali często w umundurowaniu wyjściowym. Dlatego płaszcze nie są płaszczami skarbowymi ( używanymi do ubioru ćwiczebnego) lecz plaszczami szytymi na miarę jak oficerskie. Używano ich do wyjścia oraz do wystąpień uroczystych. Podobnie rzecz się ma z obuwiem, gdzie w przypadku szczególnie pocztu sztandarowego noszone są buty wysokie chromowe. Podchorążowie SPI młodszego rocznika do służby nosili zwykle saperki.
 16. astanawiam się z jedną rzeczą. Piechota na warty stawiała się z dobytkiem w plecakach, inne bronie również, szwoleżerowie nosili w chlebakach. Marynarze natomiast lajtowo, na luzaczku. Tylko broń ;-)" Wyjaśnienie jest proste. Żołnierzy i marynarzy obowiązywał właściwy dla ich rodzaju broni, ujęty regulaminem UBIÓR SŁUŻBOWY. W przypadku służby wartowniczej dochodziły uregulowania szczegółowe zależne od rodzaju i organizacji służby. Zasada ta jest w każdym przypadku ściśle zachowana. Odnośnie nazewnictwa. Pluton - używano przed i po służbie wartowniczej. Warta - używano w trakcie służby wartowniczej. Zmiana/y - wchodzą one w skład warty. Terminy te warto stosować przy opisach zdjęć.
 17. Na fotografiach zmiany warty przed Komendą Miasta z 19 marca 1934 roku ( imieniny Marszałka) widzimy nie podchorążych S.P. San. lecz ze Szkoły Podchorążych Saperów ( wcześniej Szkoła Podchorążych Inżynierii). Hełmy wz 16 do 1935 roku były na wyposażeniu S.P.Sap. i jesli idzie o garniznon warszawski pozwalają między innymi na identyfikację tej konkretnie szkoły. Podchorążowie sanitarni zaś podczas wystąpień uroczystych nosili rogatywki. Tym samym zgodna jest tu poruszona przez Edmundo sprawa typu obuwia. W S.P.Sap. noszono saperki, w S.P.San trzewiki z owijaczami. Wreszcie Sztandar - jest to Sztandar Szkoły Podchorążych Saperów i nie ma tu wątpliwości. Szkoła Podchorążych Sanitarnych sztandar otrzymać miała dopiero w przyszłym roku - 1935.
 18. To co przytaczasz to nie tyle sekcje" co wieloletni już owoc odtwórstwa w dziedzinie barwy i broni. Od 2005 roku do chili obecnej zostało łącznie opublikowanych 51 odsłon prezentujących zrekonstruowane umundurowanie oficerów i żołnierzy różnych formacji WP. Każdej odsłonie towarzyszy artykuł historyczny i munduroznawczy. Zasadniczą formą naszych spotkań i wystąpień w których koncentrujemy się na odwtórstwie historycznym piechoty lat 30-tych jest drużyna strzelecka". Podczas spotkań obowiązuje wszystkich jednolity, z góry określony ubiór wojskowy w oddaleniu od dowolności. Nasze działania i spotkanie nie są spontaniczne" lecz zawsze zaplanowane. Jesteśmy zorganizowani i funkcjonujemy na wzór wojskowy co zapewnia niezbędny ład i wymagany porządek. Nie zajmujemy się rzeczami, którymi nie zajmowali się żołnierze.Nie leżą one w zakresie naszego zainteresowania. Szanujemy czas, którego jest na pasję w roku mało. Drużyna strzelecka jest fundamentem wszelkich zależnosci i poczynań czy to w służbie polowej czy garnizonowej. Jest to jednocześnie uniwersalne narzędzie, które pozwala nam zależnie od aktualnego projektu mundurowego wystawić i zaprezentować drużynę strzelecką w barwach w zasadzie dowolnego pułku piechoty z czasu pokoju jak i wojny 1939 roku w tym Strzelców Podhalańskich, samodzielnego batalionu, czy Obrony Narodowej. Jest to możliwe dzięki pasji, dyscyplinie, cierpliwości i konsekwencji w dążeniu do celu, planowaniu długoterminowemu i działaniu zespołowemu. Zawsze drużyna nasza reprezentuje barwy konkretnej jednostki stosownie do miejsca i okoliczności wystąpienia. W bieżącym roku były to wystąpienia w barwach Zmiany Krakowsko-Śląskiej Baonu Stołecznego, 30 pułku Strzelców Kaniowskich, dwukrotnie w barwach 74 Górnośląskiego pułku piechoty. Barwa jednostki jest tu wyznaczonym obszarem do poznawania, odtworzenia i popularyzacji, nie zaś czynnikiem limitującym, ograniczającym. W roku jubileuszowym 2019 poświęcimy uwagę historii kilku liniowych pułków piechoty walczących w 1939 roku. Każdemu w stosownym, przewidzianym kalendarzem czasie.
 19. Czy region faktycznie ma dla Ciebie znaczenie? Jakkolwiek zdarzało nam się bywać w kujawsko-pomorskien na zajęciach a i czasem pewnie się jeszcze zdarzy, to np w naszej grupie ( Cytadela" ) region gdzie mieszkamy nie ma większego znaczenia. Z Kolegą z sąsiedniej dzielnicy widzę się tak samo często jak z Kolegą z południa Polski :-) Życie codzienne reguluje czas na pasję i po prostu ono wyznacza czas i pozwala nam spotykać się w drużynie kilka razy do roku - tj. wtedy gdy są ćwiczenia,służba lub wydarzenia rekonstrukcyjne - lokowane zawsze w różnych regionach Polski. Nie ważne gdzie mieszkamy. Ważne , że rozumiemy rzecz podobnie,że spodziewamy się podobnego podejścia do rzeczy co powoduje, że jesteśmy w stanie działać składem drużyny strzeleckiej z 1939 roku i nad Narwią i nad Liswartą, i nad Wartą i Widawką, i nad Bzurą i pod Tomaszowem Lubelskim czy w Borach Tucholskich gdy zechcemy. Bo kampania roku 1939 jak i okres pokoju przed 1939 rokiem w ujęciu dawnej służby wojskowej i jej odtwórstwa jest zbyt interesujący by podlegał jakimkolwiek ograniczeniom lokalnym. Piechota nie cierpi zasiedzenia. Piechota potrzebuje przestrzeni, terenu, drogi. To jej żywioły z którymi zmaga się mniej wdzięcznie niż kawaleria :-) ale jak prawdziwie mówi dawna piosenka ... Kto nie służy przy piechocie - tego żal".
 20. Tak dobrze" mają ułani i strzelcy z 10 Brygada Kawalerii jeszcze w pierwszym etapie formowania jako jednostki motorowej. Defilada w Bydgoszczy 1937 była pierwszą defiladą jednostek tej Brygady po zmotoryzowaniu.
 21. Formoza, bardzo dziękuję za wstawienie zdjęcia 2018-09-09 09:58:42. Ucieszyłem mnie niem bo straciłem to zdjęcie jakiś czas temu z moich zbiorów a jest bardzo unikalne gdyż fotografii żołnierzy Zmiany Legionowej Baonu Stołecznego jest bardzo mało. Zmiana Legionowa BS jako pierwsza służyła na przestrzeni wiosny- jesieni 1936 w bardzo jeszcze ograniczonym zakresie, stopniowo przejmując służbę garnizonową i na Warcie Głównej od liniowych pułków stołecznych. Ta fotografia przedstawia posterunek obchodzony przed frontem Grobu Nieznanego Żołnierza.
 22. zdjęcie 2018-08-02 08:07:17 przedstawia opierzyny rekruckie w 4 pułku strzelców podhalańskich w Cieszynie. Wiosna 1939. Obrzęd opierzyn szczególnie popularny w 4 psp i 5 psp towarzyszył przysiędze.
 23. Formoza58 zapytał: Te kropki na kapturach, to chyba oznaczenie " wrogich stron?" Nie :-) Są to otwory do nasłuchiwania. Charakterystyczna cecha ubioru śniegowego wz.35. Pozdrawiam.
 24. Formoza, ie wyprzęgaj" proszę :-) Przegląd fotografii i Twoje komentarze do nich są bardzo dobre i stanowią swoistą ilustrowaną historię formowania WBPM. Dużo to wnosi dla osób, które czują potrzebę pogłębienia wiedzy o formacjach WBPM i znajdują sie na etapie pożerania i trawienia" informacji - a jeśli idzie o WBPM jestem własnie na takim etapie. Tyle pamięci ile rozmowy, czytania i pisania.
 25. Jeżeli to faktycznie żołnierze kompanii km plot nr 117 wniosek nasuwa się taki iż nie są oni kawalerzystami mimo iż mobilizował tę kompanię pułk kawalerii ( kompanię" a nie szwadron"), tym samym kompania ta nie wchodziła w skład WBPM. Ten stan rzeczy może tłumaczyć obecność przedmiotów umundurowania typowych dla formacji pieszych. Takie umundurowanie w ich przypadku może być celowe, nie koniecznie zaś wynika z braków.
×
×
 • Create New...

Important Information