Skocz do zawartości

I wojna światowa w filmie.


Ursus

Rekomendowane odpowiedzi

Temat wdzięczny, znalazł odbicie w wielu dziedzinach sztuki w międzywojniu i nie ma w tym nic dziwnego. Wojne światową przyćmiły wydarzenia z lat 1939-1945 i na długo zajęły umysły filmowców.
W Polsce przed wojną mieliśmy Dodka na Froncie" z 1936.
Po wojnie widzieliśmy Przygody dobrego wojaka Szwejka"[1] w licznych Czechosłowackich adaptacjach [nawet w formie kukiełkowej]. Głownego bohatera przedstawiać nie trzeba. C. i K. olewactwo, biurokracje i defetyzm w prześmiesznym ujęciu zobaczyliśmy też w C.K. Dezerterach" z 1985r., filmie nakręconym na podstawie książki K. Sejdy [podobno film jest lepszy]
Ze znanych mi do tej pory zagranicznych produkcjach najpopularniejszymi w nas są Przygody Młodego Indiana Jonse'a". Są to ciekawe filmy przygodowe, ale nic poza tym. Główny bohater kilka razy zbawia świat i romansuje z Matą Hari...
Przypomina mi się polski film Tajemnica Fortu XIII" o jeńcach w Twierdzy Przemyśl, ale nic poza tym co już napisałem nie słyszałem.

Drodzy Koledzy! Stwórzmy wspólną pracą katalog filmów traktujących o Wielkiej Wojnie z lat 1914-1918 - wpisujcie tytuły, krótki opis i jeśli pamiętacie to rok produkcji. Łatwiej będzie znaleźć filmy o tej tematyce a na pewno przy okazji obejrzymy sobie kawałek dobrego kina.

Pozdrawiam Was

Ursus

[1]- Hasek Jaroslav Osudy dobreho vojaka Svejka za svetowe valky"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie z 1930?

Polecam dokument - serial BBC World War I in Colour". Świetnie zrealizowany i podany (wszystkie zdjęcia dokum. są kolorwane, co trochę zmienia sposób postrzegania tej archaicznej" wojny).
[do nabycia no osiołku. 6 odcinków+2 dodatki, każdy odcinek ca. 350megsów]

Również w temacie, na osiołku jest dok. tv ARD pt. Der Erste Weltkrieg", w 5 cz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a propos filmu Johnny poszedł na wojnę". W oryginale jego tytuł brzmi: Johnny Got His Gun". Fajną rolę gra tam Donald Sutherland.
Jego fragmenty wykorzystała Metallica w jednym teledysku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze to troche zabrzmiec drastycznie ale oglądając zagioniony batalion" troche sie uśmiałem. szczególnie jak amerykanie prowadzili atak zebrani w grupę.
film moze szału nie robi ale warto obejrzeć.

Pozdrawiam
Lobo26
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze ,,The Blue Max'' .Jesli dobrze pamitam to o pilotach 1 wojennych.A ,,Na Zachodzie bez zmian'' faktycznie sa 2 wersje.Posiadam obie i stwierdzam ze ta z 1930 roku jest du|o lepsza :D Kazdy biega jeszcze w pickelhaubach :D.Czadzik.Pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Ci cholerni piraci z pewnością bacznie obserwują ten wątek i postanowili uhonorować go Nagrodą Miesiąca - zestawem multimedialnym o wadze 8 ton:

http://www.torrentreactor.net/view.php?id=5060285

(No właśnie! Jak można było zapomnieć o Ścieżkach chwały" Kubricka..)

Pszyjemnej le, który!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sobie taki głupawy horrorek (o którym wspominał chyba norbert) pt. Deathwatch". Grupa żołnierzy gubi swój oddział i ukrywa się w opuszczonym niemieckim okopie, w którym straszy :) Film jako horror bardzo słaby, jednak - jak na pierwszą wojnę przystało - obfiruje w bardzo sugestywne obrazy wszędobylskiego błota i szczurów. Klimat pierwszowojennych okopów oddany rewelayjnie!
Link na filmweb:
http://www.filmweb.pl/FilmDescriptions?id=37102#37102

Obejrzałem też ostatnio zabójczo nudne romansidło Dardzo długie zaręczyny". Jakby wyciąć z tego filmu całą Audrey Tatou i zostawić same frontowe sceny, byłby to jeden z najlepszych filmów o I w.ś. jaki kiedykolwiek powstał!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie