Skocz do zawartości

Gdzie służyliście w wojsku?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 weeks later...
  • Odpowiedzi 687
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
Wiosna 79.Nie skorzystałem z prawa do głosowania w wyborach 1980r.
Byłem przez politycznego zastępcę zwolniony z czwartkowych zebrań żołnierskich ZSMP.Batalionowy politruk nie mógł pojąć jak moja drużyna może nosić zaszczytne miano Drużyny Służby Socjalistycznej z takim antysocjalistycznym wkładem.Kolegom po prostu spodobał się zielony sznur przy mundurze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
Weteran-39, a to szkoda, szukam relacji z funkcjonowania Lasu, jak najwcześniejszych i koniecznie z pierwszej ręki. To co można wyczytać tu i ówdzie stoi w jaskrawej sprzeczności z tym co sam widziałem.
Ty byłeś oczywiście w jednostce Miasto, obecnie likwidowanej. Bywałem jako gość.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Erih
Za moich czasów nie słyszałem o J.W ''Las'' To były początki wojsk desantowych. Byłem drugim rocznikiem tego rodzaju wojsk.Budowaliśmy małpi gaj nad Sołą.W koszarach nawet nie było pryszniców.Raz na tydzień bieg do kopalni węgla kamiennego Brzeszcze i bieg z powrotem.Bardzo mało czasu zresztą przebywaliśmy w koszarach więcej na poligonach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weteran-39
Las" to określenie potoczne. W Oświęcimiu były dwa duże obiekty koszarowe.
Jeden w mieście, na styk z Muzeum KL, drugi na północy, w zasadzie poza miastem. To było OPL, powstało podobno w drugiej połowie lat pięćdziesiątych, i PODOBNO na surowym korzeniu. W latach siedemdziesiątych przejęli i koszary w mieście, przynajmniej częściowo. Ciekawostka zoologiczna: przez płot było widać zestawy radarowe, a w magazynie uzbrojenia nie to że RAKi, ale i RPK, i SWD, i żołnierze śmigający z nożami wz 55. W latach osiemdziesiątych!
Przy okazji skoro zaliczaliście marszobiegi do Brzeszcz, może masz jakieś zdjęcia właśnie z tej miejscowości z okresu Twojej służby?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Erih.
No to się dogadaliśmy-''Las''kojarzyłem nie z J.W ale z kryptonimem używanym w systemie łączności telefonicznej np ''Żyrandol'' ''Zamek''itd.Zdjęć nie mam za wiele,żadnego z terenu koszar,za duże ryzyko wówczas było.Czas zatrzymany w kadrze to przed wszystkim poligon,skoki,marsze.O drugich koszarach nie mieliśmy zielonego pojęcia.Jeśli przy okazji to tłukliśmy się tylko z tubylcami.Bieg do Brzeszcz ubrani po sportowemu plus ręcznik i mydło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Erih.
Nie wiem czy znasz taką pozycje ''My spadochroniarze z dziesiątego'' autor Tadeusz Dytko.Jest to historia 10bpd od powstania do rozwiązania jednostki.Książka dla mnie w drodze,podobno są zdjęcia z terenu jednostki.Dołączone zdjęcie do postu zrobione w rejonie chyba który Cię interesuje,gdzie to nie pamiętam-zdjęcia nie opisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Jeżeli ktoś służył w naszym wojsku w latach 1960-2010 i chciałby odnaleźć kolegów z wojska to mogę spróbować pomóc ich odszukać. Potrzebuję informacji na priv o poborze np. jesień 75, numer jednostki wojskowej np. 4116 oraz miejscowość np. Rząska (czyli jesień 75, 4116, Rząska). Niczego nie gwarantuję, ale można spróbować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Weteran-39, pozycji nie mam, napisz proszę czy zawiera więcej informacji o interesujących mnie rejonach.
Okolica na zdjęciu nie posiada jakichś znaków charakterystycznych, natomiast ciekawe jest umundurowanie żołnierzy - wiem jak zwodnicze bywają takie zdjęcia, ale chyba 2 po lewej ma kombinezony szyte z czasz spadochronowych? Dla mnie to nowość, do tej pory spotykałem się jedynie z bluzami w takim kamuflażu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol.Erih Książkę''My z spadochroniarze z Dziesiątego'' w skali 5 oceniam na 3 Informacji na temat interesujących Cię rejonów brak.Muszę się przyznać że pobieżnie ją przeczytałem jak zwykle odkładam lekturę na zimę.Gdyby Ciebie interesowała to mogę pożyczyć-pisz na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o umundurowanie to nosiliśmy co dał szef kompani.Zdjęcie pochodzi z książki ''6 Pomorska dywizja
powietrznodesantowa'' autor Marcin Królikowski. rok wyd.1997. Na temat umundurowania w kamuflażu były dwa artykuły w miesięczniku ''komandos''ale poszukanie tego to przekopanie kilkunastu roczników-ewentualnie zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.
Temat wzorów kamuflażu za PRL jest mi dosyć dobrze znany, artykuły z Komandosa czytałem w momencie ich ukazania się.
I o ile4 maskałaty na ostatnim zdjęciu to norma, otyle na poprzednim wydaje mi się że widzę całe kombinezony w dużych plamach.
PS Szef kompanii dawał co miał, a to co miał to były regulaminowe sorty, dla DPD najpierw deszczyk, ew z maskałatem, potem moro. Natomiast bluzy szyte z czasz starych spadochronów to ubranko" nieregulaminowe, wytwarzane własnym sumptem, i noszone raczej przez kadrę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie