Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Jest konkret!

(...)
"Ciekawym znaleziskiem są też cztery, znalezione w jednym miejscu, XX-wieczne niemieckie monety okupacyjne: 5 reichspfennig z datą 1940, 10 reichspfennig, data nieczytelna, 1 reichspfennig, data nieczytelna, 1 reichspfennig z datą 1942. 

https://wiadomosci.wp.pl/szukali-skarbu-niedaleko-zamku-w-janowcu-niebywale-co-znalezli-6914519230019713v

 

Poszukiwacze skarbów znów dali o sobie znać. Grupa badaczy z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym w ostatnim czasie eksplorowała tereny wokół zamku w Janowcu nad Wisłą na Lubelszczyźnie. Podczas przeprowadzania prac archeologicznych przy wykorzystaniu wykrywaczy metali odnaleziono aż 64 przedmioty, które po wstępnej weryfikacji przydzielono do kategorii tzw. "zabytków wydzielonych". Lubelski Konserwator Zabytków udostępnił zdjęcia najciekawszych z nich. Najwięcej wykopano z ziemi monet z okresu XVII wieku. "Najliczniejszą kategorię znalezisk stanowią monety – pozyskano ich łącznie 33 egzemplarze. Najstarsze monety reprezentują 3 szelągi Zygmunta III Wazy (1587–1632). Najliczniej reprezentowane są szelągi Jana Kazimierza (1648–1668) – 13 egzemplarzy. Grupę monet wybitych w XVII w. reprezentują również: szeląg Gustawa II Adolfa (1611-1632), 2 szelągi ryskie Krystyny Wazy (1632–1654), szeląg ryski Karola X Gustawa (1654–1660), 2 szelągi Jerzego Wilhelma (1619–1640)" - poinformował Lubelski Konserwator Zabytków. Zabytki wkrótce trafią do inicjatora badań, Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Co ciekawe, znaleziono też monety okupacyjne czy żelazną pobocznicę z fragmentem wędzidła, a także kule ołowiane. "Ciekawym znaleziskiem są też cztery, znalezione w jednym miejscu, XX-wieczne niemieckie monety okupacyjne: 5 reichspfennig z datą 1940, 10 reichspfennig, data nieczytelna, 1 reichspfennig, data nieczytelna, 1 reichspfennig z datą 1942. Pozyskane w trakcie badań znaleziska wpisują się doskonale w okres użytkowania tego terenu znany ze źródeł historycznych oraz wyników dotychczasowych badań archeologicznych" - dodano.

Edytowane przez beaviso
Napisano

Szczególnie tych cynkowych fenoli. Ciekawe ile kasy pójdzie na konserwację tego truchła. Za te wszystkie wymienione blaszki, to kilkadziesiąt tysi na bank.

Napisano
W dniu 30.06.2023 o 12:59, beaviso napisał:

"Ciekawym znaleziskiem są też cztery, znalezione w jednym miejscu, XX-wieczne niemieckie monety okupacyjne: 5 reichspfennig z datą 1940, 10 reichspfennig, data nieczytelna, 1 reichspfennig, data nieczytelna, 1 reichspfennig z datą 1942.

Toć to szok. Cynkowe badziewie w złym stanie zachowania. Ale najważniejszy kontekst... Szkop kucnął pod krzakiem i wypadły z kieszeni...

Ku chwale konserwatora...

Napisano

Jak cztery monety niemieckie to dawno dawno temu kopiąc na okopach niemieckich czasami znajdowałem fenole po jednej sztuce przed stanowiskiem strzeleckim , za nim , z jednego jak i drugiego boku w odległości metr do półtora . Na początku nie zwracałem na to uwagi , ale po kolejnym dołku strzeleckim mnie to zdziwiło . Po latach okazało się że tak jak u nas są zabobony typu czarny kot , czy łapanie się za guzik bo idzie kominiarz tak w wojsku niemieckim rzucano fenole dla ducha lasu na cztery strony świata aby opłacić się by śmierć ich nie zabrała w krainę demonów. Jest o tym opowieść w germańskich legendach coś jak bajka braci Grimm o Rumpelstylskinie .  Ale wiecie jak to jest: sen mara bóg wiara

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie