Skocz do zawartości

Dwa okręty podwodne Marynarki Wojennej wycofane. Został jeden w remoncie


Rekomendowane odpowiedzi

Okręty Sęp i Bielik zostały oficjalnie wycofane ze służby polskiej Marynarki Wojennej. We flocie pozostaje tylko jeden okręt Orzeł, który jest aktualnie w remoncie. Oznacza to, że Marynarka Wojenna nie ma w służbie ani jednego okrętu podwodnego w gotowości bojowej.

We wtorek w Porcie Wojennym Gdynie odbyła się uroczystość ostatniego opuszczenia bandery na okrętach podwodnych ORP Sęp i ORP Bielik. Tym samym zakończono projekt Kobben w polskiej Marynarce Wojennej.

"Parafrazując słowa Josepha Konrada Korzeniowskiego, okręty są jak ludzie, mają swoje narodziny, swoje życie i odchodzą na wieczna wachtę" - skomentowano na stronie Wojska Polskiego.

W oświadczeniu przypomniano, że okręty pełniły służbę przez niespełna dwie dekady. "Realizowały zróżnicowane zadania w ramach działań narodowych i sojuszniczych. Wycofanie ze służby dwóch ostatnich okrętów podwodnych typu Kobben zakończyło pewien rozdział w historii Marynarki Wojennej" - opisano.

Okręt Sęp wszedł do służby w 1966 roku jako HNoMS Skolpen. Powstał w niemieckiej stoczni Nordseewerke dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii. Po zakończeniu tam służby został przekazany polskim siłom zbrojnym. Biało-czerwoną banderę podniesiono po raz pierwszy na nim w 2002 roku. Przebył 30 tysięcy mil morskich, wykonując 296 zanurzeń i spędzając 320 dni na morzu (z czego 149 w zanurzeniu).

Okręt Bielik został zwodowany 27 stycznia 1967 roku w niemieckiej stoczni Nordseewerke jako HNoMS Svenner, także służył norweskiej marynarce. W polskiej marynarce jest od 2003 roku. Przebył prawie 57 tysięcy mil morskich, wykonując 186 zanurzeń i spędzając 879 dni na morzu (z czego 334 w zanurzeniu).

Wycofane jednostki trafią teraz do Agencji Mienia Wojskowego.

Orzeł w remoncie

Jedyny czynny okręt podwodny we flocie polskiej Marynarki Wojennej - Orzeł - trafił do stoczni na początku listopada tego roku. Przechodzi tam remont. Do czasu jego zakończenia, polska Marynarka Wojenna nie ma żadnego podwodnego okrętu w gotowości bojowej.

Nie wiadomo, ile dokładnie potrwa remont Orła. Może być to kilka miesięcy. Zakres naprawy obejmuje między innymi konserwację i naprawę kadłuba, naprawę zbiorników wysokiego ciśnienia, balastowych, paliwowych, naprawę hydrauliki sterowej i ogólnookrętowej oraz systemu wydechu spalin.

https://tvn24.pl/polska/orp-sep-i-orp-bielik-wycofane-ze-sluzby-marynarki-wojennej-5527186

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WP to wesołe miasteczko - wszystkie atrakcje są na ziemi.

Z 47 F-16, jakie mamy, niedawno był długi okres, gdy aż dwa były zdatne do lotu.

To w MW (też WP) ma być lepiej?

A z czołgami to jak jest? 5-7 proc. jest w gotowości do wyjechania za bramę.

Edytowane przez Jedburgh_Ops
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, srbm napisał:

Dla uproszczenia możesz równię zacząć ogłaszać, że również tylko dwa egzemplarze są w stanie wyjechać- tak samo jak w przypadku F-16. A żeby było śmieszniej możesz z czasem dojść do minus dwóch.

Ok, skoro wiesz lepiej to się podziel tą wiedzą. Ile to tych F-16 jest zdolnych do lotu , i ile okrętów podwodnych jest w stanie się wynurzyć po zanurzeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie