Skocz do zawartości

Malowanie PZL P 11c - jaki odcień farby?


Rekomendowane odpowiedzi

Zachęcony profesjonalną dyskusją na temat malowania RWD 6, chciałem zapytać znawców tematu - co sądzą o pomalowaniu 11-ki na brązowo? Pytałem o to swego czasu jednego z pracowników MLP i dowiedziałem się, że taki odcień farby znaleźli gdzieś podczas remontu w zakamarkach konstrukcji. Zresztą nie po raz pierwszy został na brązowo pomalowany, bo podobnie uczyniono podczas remontu jeszcze w czasach PRL.

I tu mam wątpliwości, bo po tym pierwszym remoncie, gdy zobaczył go mój ojciec, który mieszkał przed wojną przy lotnisku, a w czasie okupacji był w wywiadzie lotniczym AK, to stwierdził, że "11-ki były w kolorze khaki a nie brązowym". Oczywiście pamięć ludzka może być zawodna, ale odnajdywane współcześnie elementy tej maszyny [np zastrzały] raczej również potwierdzają, że odcień farby był bardziej oliwkowo zielony. Oczywiście jeżeli zdjęcia robione przy sztucznym świetle nie przekłamują.

Jestem ciekawy opinii osób, które profesjonalnie zajmują się lotnictwem IIRP.

FB_IMG_1533077732251.jpg

fb_img_1538261916977960x720.jpg

Edytowane przez balans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wood za zdjęcia. Myślę, że to pierwsze* najlepiej oddaje odcień farby jakiej użyto to pomalowania 11-tek - czyli jednak KHAKI, a nie brązowa. Podobnie chyba były pomalowane Karasie i też jakieś elementy się ostały?

*Sadząc po cieniach, pozostałe zdjęcia zostały wykonane pod wieczór, gdy w powietrzu dominuje czerwień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam też "Aviatora Krakowskiego" nr 4 Sierpień 2021 Odtworzenie historycznego malowania PZL P.11c nr 8.63, autorstwa Marka Rogusza, str. 57-69.

https://dlapilota.pl/wiadomosci/muzeum-lotnictwa-polskiego/czwarty-numer-aviatora-krakowskiego

https://muzeumlotnictwa.pl/muzeum/pl/aviator-krakowski/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Sedco Express napisał:

Było kilka odmian khaki koloru w jakim malowano polskie samoloty - w tym khaki "brązowy" w zależności od okresu produkcji samolotów.

<https://www.modelpaint.pl/2017/06/24/tajemnice-polskiego-khaki/>

Dzięki za linka, wygląda na to, że sprawa się ostatecznie wyjaśniła i trzeba się będzie do brązu przyzwyczaić, chociaż zapewne większości P 11 i Karasi nie zdążyli przemalować?

A jak już zeszło na ten kolor, to dość już dawno temu bodajże na łamach "Aero" ktoś dowodził na podstawie zdjęć i wspomnień z epoki, że ostatnie serie samolotów PWS były pomalowane właśnie na brązowo, ale o PZL-kach nie wspominał. Widzę, że od tego czasu wiedza na ten temat mocno się poszerzyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno, dawno temu, gdy kleiłem plastikowe samoloty miałem dylemat kolorystyczny. Z jednej strony wszystkie kolorowe plansze pokazywały nasze samoloty jako zielone, w książce z serii Biblioteka Skrzydlatej Polski były dwa przykłady koloru zielonego i jeden brązowawego dla R-XIII, a z drugiej w jakichś wspomnieniach lotników z zachodu wzmianka, że nasze wrześniowe samoloty były malowane farbą koloru określanego przez Brytyjczyków jako Earth.

No i wybierz tu ówczesny młody modelarzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przełomowym momentem w dochodzeniu do prawdy o kolorach polskich farb, nakładanych na samoloty przed II Wojną Światową, było opublikowanie w latach dziewięćdziesiątych w nieukazującym się już LAI (Lotnictwo Aviation International), cyklu artykułów Krzysztofa Wagnera w dziale Moje Hobby. W nr 17 z września 1992 roku ukazało się opracowanie "Odcienie barw samolotów lotnictwa polskiego w okresie dwudziestolecia międzywojennego". Autor przedstawił tam barwy stosowane w lotnictwie polskim, przypisując im oznaczenia kodowe wg wzornika Federal Standard

Barwy farb w wojsku polskim w latach trzydziestych XX wieku (minireplika.pl)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie