Skocz do zawartości
  • 0

Film


hipolit-O4

Pytanie

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jeśli ma tytuł to musi tez mieć dalej autora itd. . Musisz odwinąć taśmę lub najlepiej udać się do kogoś kto posiada  projektor filmowy 16 mm.  Perforacja jednostronna czy dwustronna , posiada z boku ścieżkę dźwiękową czy jej nie posiada , szpula o średnicy ?? , kolor czy schwarz und weiß ? . Jak przewiniesz do końca to tez powinny być napisy końcowe i kto tworzył . Puszki są niemieckie ale puszki nie świadczą jaki film w nich jest  Z uwagi że od lat zbieram stare filmy na 8, 16 i 35 i posiadam wszystkie typy projektorów to jak byś był na Jurze to zapraszam wyświetlę . Choć większość filmów na rynku to filmy po kasacjach wypożyczalni filmowych filmów edukacyjnych które często były wypożyczane przez szkoły w latach 60-do połowy 90 i są to najczęściej filmy edukacyjne "o czym świadczy tytuł twojej rolki ", różnych treści bez większej wartości kolekcjonerskiej. Liczą sie na rynku kolekcjonerskim filmy z lat międzywojennych i wojennych oraz wszelkie kroniki i filmy pełnometrażowe fabularne , tych na rynku jest niewiele. Patrząc na puszkę to powinna mieć średnicę około 35-37 cm co daje szpulę jeśli jest cała nawinięta na full to około 35-40 minut filmu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Szpule mają 31cm średnicy.Jedna ma taśmę filmową perforowaną obustronnie a druga to taśma magnetyczna z perforacją tylko po jednej stronie.Szukam takiego projektora w Wrocławiu.Może na końcu filmu są jakieś informacje?.Ręcznie nie chcę odwijać do końca by taśmy nie uszkodzic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To masz film 25 minutowy - jak perforowana obustronnie to starszy film , może być niemy ale to zobaczysz na kadra czy z boku jest ścieżka dźwiękowa , widać ją. udaj się z filmem do MKF-u we Wrocławiu ,oni maja projektor 16 mm . MKF - Młodzierzowy Klub Filmowy -

Dolnośląskie Centrum Filmowe

ul. Piłsudskiego 64a
50-020 Wrocław

tel. 71 79 634 87
dcf@dcf.wroclaw.pl

napisz lub zadzwoń do nich i zapytaj czy Ci pomogą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, Landszaft napisał:

To masz film 25 minutowy - jak perforowana obustronnie to starszy film

Z opisu puszki wynika że zawiera film 16 mm, a ten zawsze był perforowany obustronnie.

Ciekawe, że z opisu wynika ze obie puszki powinny zawierać kopie filmu, nie ścieżkę dźwiękową. Może jakieś zdjęcie zawartości?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja też mam taki stary film, ale jak poszedłem do naszego miejscowego Domu Kultury, to mi powiedzieli, że taśma jest strasznie wysuszona i nie odważą się tego włożyć na projektor. Podobno są fachowcy, którzy mogą przywrócić tym taśmom odpowiednią żywotność, ale niestety nikogo mi nie mogli podpowiedzieć.
Landszaft znasz kogoś kto mi to zgra na jakiś nowocześniejszy nośnik? najlepiej oczywiście do pliku albo na DVD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Film kinowy 16 mm nie koniecznie musi być perforowany dwustronnie. Chyba w latach 70-tych ubiegłego wieku wprowadzono format 16 super, charakteryzujący się perforacją po jednej stronie i powiększoną ramką obrazową. Takie filmy produkowały też zakłady ORWO. 

Filmy kinowe na taśmie filmowej kopiuje się obecnie poprzez skanowanie poklatkowe. Po prostu fotografuje się po kolei poszczególne klatki filmu, a później składa się w programach graficznych dokonując równocześnie różnych korekt poprawiających jakość filmu. Prostszym sposobem jest zarejestrowanie obrazu filmowego podczas jego projekcji, jednak jakość takiej kopii nie jest wysoka. 

Do kopiowania filmów metodą poklatkową dla amatorskich filmów 8mm są dostępne takie skanery, a niektóre laboratoria foto oferują taką usługę. Skanowanie filmów kinowych 16 i 35mm to raczej domena dużych firm zajmujących się archiwizacją obrazów filmowych.

Edytowane przez wędrowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, wędrowiec napisał:

Film kinowy 16 mm nie koniecznie musi być perforowany dwustronnie. Chyba w latach 70-tych ubiegłego wieku wprowadzono format 16 super, charakteryzujący się perforacją po jednej stronie i powiększoną ramką obrazową. Takie filmy produkowały też zakłady ORWO. 

 

Bardzo możliwe że tak było, aczkolwiek w życiu się z takim filmem i osprzętem do niego nie spotkałem.

Filmy do dystrybucji były kopiowane masowo na zwykłe 16 mm, to był że tak powiem standard którego się trzymano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Lupus Wędrowiec Ci odpowiedział na twoje zapytanie czy da się zeskanować film na DVD. Wszystkie filmy były oliwione , nieraz jak odwijam obecne taśmy filmowe 35 mm to są tak naoliwione że aż kapie oliwa z taśm .  Oliwa była po to aby film klisza nie wysychała i nie pękała w trakcie projekcji. Z uwagi że nie mam dostępu do oryginalnych oliw natłuszczających taśmy eksperymentuje z różnymi olejami samochodowymi i nawet sie udaje. Oczywiście eksperymentowanie zalecam na jakiś kawałkach taśm które są niepotrzebne. Niestety bez oliwienia taśma nie tylko wysycha ale także po wyschnięciu natychmiast startują drobnoustroje jak grzyby i pleśnie które natychmiast w parę lat potrafią taśmę skonsumować do imentu.

Niestety często domy kultury czy kluby filmowe nie chcą odtwarzać starych filmów które były wyprodukowane do połowy lat 50 bo.... do tego czasu stosowano taśmy palne i to wybuchowo palne !!!~. Pamiętać należy że jeszcze do połowy lat 60 modelarstwo rakietowe stosowało właśnie taśmy filmowe do napędu rakiet amatorskich !! to wyobraźcie sobie jaki był to płomień , niejedno kino poszło z dymem z powodu zerwania taśmy w projektorze i jej zapalenia . Dlatego aby taka taśmę odtworzyć najpierw trzeba ją przywrócić do sprawności technicznej. Sam posiadam części kronik wochenschau i trzeba je traktować jako zabytek bez odtwarzania a wszystkie i tak są zdygitalizowane na Niemieckich stronach, zresztą bardzo rzadko można trafić na filmy nie zdygitalizowane . Przy czym trzeba pamiętać że są dwa rodzaje dygitalizacji czyli pierwsze tanie poklatkowe odczytanie filmu i zapis na nośni bez poprawiania jakości obrazu i dźwięku oraz drugie kosztowane z pełną ingerencją w klatki z oczyszczeniem obrazu dźwięku itd co zajmuje sporo czasu i pieniędzy. Co do taśmy na 16 to sporo taśm było produkowanych do lat 70 z podwójna perforacją , stosowane były często w kamerach amatorskich bez dźwięku oraz często taki film był przecinany wzdłuż na dwa filmy do kamer 8 mm normal. . Filmy 16 mm z pojedyncza perforacją były stosowane do filmów dźwiękowych gdzie kanał dźwiękowy był nagrywany na nieistniejącej perforacji w formie dwóch linii dźwiękowych "Stereo" . Przy filmach z perforacją z obu stron na 16 często dokładano taśmę magnetyczną z dźwiekiem który był odtwarzany na magnetofonie do tego przystosowanym.  Polecam zobaczyć na Youtube materiał Towary modne - projektor Ruś

tam sa opisane wszelakie rodzaje taśm filmowych stosowanych w projektorach . Jak ktoś jest zainteresowany tym tematem to na popularnym allegro czy OLX można za niewielkie pieniądze zakupić projektory 8 jak i 16 mm . Niestety kolekcjonerów profesjonalnych co sie tym tematem zajmują jest w kraju na palcach rąk policzyć i nawet nie ma dobrej strony temu tematowi poświęconej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Erich nie zwracaj uwagi na puszki , puszka często nie pokrywa się z tym co w środku . Z moich doświadczeń to większość starych filmów maja dobierane puszki z innych filmów . im częściej odtwarzany tym większa szansa zamian puszek w wypożyczalniach filmowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Landszaft napisał:

Erich nie zwracaj uwagi na puszki , puszka często nie pokrywa się z tym co w środku . Z moich doświadczeń to większość starych filmów maja dobierane puszki z innych filmów . im częściej odtwarzany tym większa szansa zamian puszek w wypożyczalniach filmowych

Zdaję sobie z tego sprawę, aczkolwiek nie spotkałem się z przypadkiem żeby w puszce opisanej jako kopia lądował oryginalny film. W drugą stronę - widziałem.

PS Paru fascynatów filmów analogowych spotkałem na Koreksie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

ja tez utrzymuje z kilkoma kontakt ale niestety w tym temacie jest mało fascynatów z uwagi że takie filmy to masę miejsca zajmują . Dlatego warto się obecnie tylko interesować filmami z okresu międzywojennego , wojennego . Po II wojnie większość jest zachowana i dygitalizowana o ile jest sens zachowywac film np szkolny "rozwój pantofelka" i nie chodzi o damskie buciki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie