Skocz do zawartości

Kapitan lotnictwo ktoś rozpoznaje.


Rekomendowane odpowiedzi

Odznaczenia się nie zgadzają,za to pierwszy typ czyli Kamieński ma w opisie dwa jak na portrecie za wojnę i odzyskania niepod.,plus odznaka pilota,brak w opisie krzyża walecznych i odznaki strzeleckiej oraz tego co jest na końcu .Nie wiem co to za odznaczenie paski czer/nieb/czer/nieb/czer.

Edytowane przez kazioW24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale bardziej prawdopodobny od pierwszego,może te odznaki dostał potem,jeżeli to obserwator to grono zacieśnia się do 85 osób.ma ktoś listę nadań bo ta w Wikipedii jest skąpa i nikt nie pasuje.Pewnie wystarczy porównać kto dostał do 1933r, i miał stopień kapitana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie zdecydowanie nie - nie mógł dostać "potem".

Odznaka za "rany i kontuzje" to za okres wojny polsko-ukraińskiej lub/i polsko-rosyjskiej. Nie wyobrażam sobie by takiej odznaki nie nosił lotnik nią uhonorowany. Posiada Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1921 (nadawany od 1928) no i oczywiście KW (od 1920 r.) czyli na  100% weteran wojenny.

Odznaka na koalicyjce POS przyznawana za okres 2 lat od 01.01.1931 r. czyli obraz najwcześniej z 1933 r. a przed 1936 r. (reforma mundurowa w lotnictwie)

Mało prawdopodobne by nie nosił wszystkich przyznanych odznaczeń i odznak na mundurze garnizonowym.

OK, 85 osób, ale trudno powiedzieć czy znalazłoby się aż 85 zdjęć twarzy by dokonać porównania.

PS - "...bardziej prawdopodobny od pierwszego..."

Pojęcie względne - jak dla mnie to bardziej podobny do Orlińskiego (oczywiście to nie jest on)

Chyba taka lista obs. była w którymś numerze "Gapy" ?

Powodzenia w szukaniu, bo cała historia z ocalonym portretem jest niezwykle interesująca !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, polecam opracowanie Jerzego Pawlaka "Polskie eskadry w latach 1918-1939", str. 312, fotografia kpt. obs. Jana Żurkowskiego z 46 Eskadry Towarzyszącej (4 PL z Torunia). Moim skromnym zdaniem to on,  podobieństwo uderzające, a do tego mam "oko"?

  • Super 1
  • Tak trzymać 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o lotników (pilotów, obserwatorów), którzy brali czynny udział w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej to o ile się orientuję nie było lotnika o tym nazwisku.

Wszystko wskazuje więc, że odznaczenia za wojnę uzyskał za walki jako "piechociarz" lub "kawalerzysta" i po 1921 r. (najpewniej w 1924 r.) został przeniesiony rozkazem lub na prośbę własną do lotnictwa i ukończył szkolenie w specjalności - obserwator.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kazioW24 napisał:

Dzięki czyli s[prawa wyjaśniona,a gdzie można się czegoś o nim dowiedzieć,bo Google milczą.

Przejrzałem dostępne Roczniki Oficerskie (poza współczesnym wydaniem RO 1939, albowiem tegoż nie posiadam) i troszkę informacji "wygrzebałem". Czyli Jan Żurkowski ur. 24 czerwca 1902 r., w 1924 r. w stopniu ppor. piech. w 84 Pułku Piechoty (RO 1924), w 1928 r. w stopniu por. obs. (starszeństwo z dnia 31 czerwca 1926 r. ) w 4 Pułku Lotniczym (RO 1928), w 1932 r. nadal w stopniu porucznika i nadal w 4 PL (RO 1932), od października 1937 r. do 1 grudnia 1937 r. w stopniu kpt. obs. dowódca 46 Eskadry Towarzyszącej z 4 PL (Wikipedia). Dodam iż nie figuruje w RO 1923 (może w tymże czasie był w szkole oficerskiej) oraz w opracowaniach "Pamięci poległych lotników 1933-1939" i "Księga lotników polskich poległych, zmarłych i zaginionych 1939-1945". To tyle ile udało mi się ustalić.

Pozdrawiam

Edytowane przez Edmundo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazio, zwróć uwagę na to ile miał lat w 1918 r. i 1920 r. skoro był z rocznika 1902. A kapitanem mógł być jak najbardziej w 1933 r. skoro jeszcze w 1931/1932 r. był porucznikiem. Być możliwe iż przeżył wojnę, szkoda że nie mam dostępu do RO 1939, ciekawe jaki miał przydział w marcu 1939 r. (RO 1939).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na chłopski rozum to w trakcie wojny polsko-bolszewickiej z racji wieku mógł być podoficerem a co najwyżej podchorążym (a to ówcześnie był także stopień). Szkołę oficerską ukończył zapewne po wojnie, dlatego nie figuruje w RO 1923. A skoro nie można na niego nigdzie natrafić po 1937 r. (kurcze, jakże przydatny byłby RO 1939) to może przeszedł do rezerwy. Zapewne jakieś ślady są w Dziennikach Personalnych MSWojsk. ale to przysłowiowe szukanie igły w stogu siana.

Edytowane przez Edmundo
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Polskie eskadry w latach 1918-1939" - J.Pawlak (W-wa 1989)

Kpt.obs. J.Żurkowski - październik 1937 r. mianowany dcą formującej się 46. Esk.Tow. Funkcję dcy pełnił do do 01.12.1937 r.

46.ET wojnę odbyła w składzie lotnictwa Armii "Pomorze".

W książce "Polskie Eskadry w wojnie obronnej" - J.Pawlak (W-wa 1991) w rozdziale dotyczącym 46.ET brak jakiejkolwiek wzmianki o J.Żurkowskim. Nie ma jego nazwiska w Indeksie nazwisk i biogramów.

Wg mnie wyklucza to przeniesienie go po 1937 r. do innej eskadry.

W książce "Samotne załogi" - J.Pawlak (W-wa 1992) opisano działania lotnictwa armijnego we wrześniu 1939 r.

W opisie 46.ET jak i skorowidzu brak wzmianki o J.Żurkowskim.

Może w 1938 r. odszedł z lotnictwa tzn. ze służby czynnej ? Ale jeśli tak, to z jakiego powodu ? Miał wtedy 36 lat.

Czy objęła go mobilizacja ?

Losy - Wrzesień 1939 r. ? 1939-1945 ? W wykazach poległych nazwiska tego nie ma.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie