Skocz do zawartości

Szeląg Gdański


Rekomendowane odpowiedzi

N a początek polecam najprostszą elektrolizę do czyszczenia sreberek.

Do szklanego spodeczka nalej octu spożywczego [taki typowy 10%] i włóż monetę, a obok włóż coś stalowego, np większy gwóźdź. Pierwszy widoczny efekt będzie już po kilku - kilkunastu godzinach. W cięższych przypadkach operację należy powtarzać przez kilka dni. Na koniec oczywiście płukanie, suszenie i konserwacja. Polecam tą metodę, bo nie zaszkodzi, a pomóż może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocet to się nadaje do grzybków ,ogórków, a nie do czyszczenia monet,w szczególności ze słabego srebra.Elektrolize też bym sobie darował bo tylko zniszczysz monetę a kupryt zostanie.Wierz mi przerabiałem to nie raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, abcd napisał:

Można usunąć bezproblemowo elektrolizą jest jednak pewien problem wówczas w miejscu osadu na srebrze osadza się  cienka warstwa metalicznej miedzi.

Cienka warstwa miedzi osadza się ale na tym stalowym gwoździu i właśnie na tym polega ta elektroliza w tym przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i sprostowanie ,nie jest to szeląg gdański 1454r,wtedy w gdańsku panowali jeszcze Krzyżacy,do tego daty na monetach zaczęły być bite w Polsce od 1500 r.,szeląg jest z 1546r. gdy panował Zygmunt I Stary.A miedź z niego wyjdzie bo to bardzo słabe srebro ale płukanka w roztworze 2% wody amoniakalnej ją usunie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że metoda jaką doradziłem [ocet + gwóźdź] okazała się i w tym przypadku skuteczna, bo w sposób nieinwazyjny usuwa te wszystkie siarczki i wodorotlenki miedzi ze srebrnych przedmiotów. Nie jest tylko wskazana, gdy na srebrze jest tzw. patyna szlachetna, bo ją też usunie do połysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dzikusik74 napisał:

gwóźdź wygląda jak miedź ale i monetka też trochę ma tego koloru

Ponów zabieg ze świeżym octem i nowym gwoździem, bo ten miedziany nalot na monecie też powinien się odłożyć w całości na gwoździu Cu-Fe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minutes ago, balans napisał:

Ponów zabieg ze świeżym octem i nowym gwoździem, bo ten miedziany nalot na monecie też powinien się odłożyć w całości na gwoździu Cu-Fe.

A czy nie zniszczy się bardziej trochę się boje ze się zrobi całkiem jak miedź 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Dzikusik74 napisał:

A czy nie zniszczy się bardziej trochę się boje ze się zrobi całkiem jak miedź 

W tym przypadku to miedź się odkłada na żelazie [gwoździu] a nie srebro. Ale w przypadku starych monet o niskiej zawartości srebra, to zawsze cały proces należy mieć pod kontrolą i ewentualnie go przerwać, gdyby coś poszło nie tak, choć nie sądzę aby tak się stało. No i zawsze należy na koniec dobrze wypłukać obiekt - zalecana jest woda destylowana, acz ja aż tak purytański nigdy nie byłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.05.2021 o 12:52, pablo69 napisał:

Ocet to się nadaje do grzybków ,ogórków, a nie do czyszczenia monet

I tu się bardzo mylisz, ale błądzenie jest ludzką cechą. Ważne aby przyznać się do błędu i już go więcej nie popełniać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakim błędzie piszesz? Kupryt nie został w pełni usunięty.Moneta wygląda kiepsko.Ja nie uznaje czyszczenia monet za pomocą środków do tego nie przeznaczonych typu octy ,kwaski cytrynowe,krety, oliwki etc.Bo wpływ na czyszczone monety, chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo dobry z czasem okazuje się destrukcyjny.Ale jak kto co woli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pablo69 napisał:

O jakim błędzie piszesz? Kupryt nie został w pełni usunięty.Moneta wygląda kiepsko.Ja nie uznaje czyszczenia monet za pomocą środków do tego nie przeznaczonych typu octy ,kwaski cytrynowe,krety, oliwki etc.Bo wpływ na czyszczone monety, chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się być bardzo dobry z czasem okazuje się destrukcyjny.Ale jak kto co woli.

Kiepsko to wygląda twoja "twórczość" w tym wątku. Tym bardziej, że ja wcale nie zaleciłem czyszczenia monety za pomocą octu, ale ELEKTROLIZĘ. Taki wypróbowany sposób na pozbycie się związków Cu ze srebrnego przedmiotu w środowisku CH3COOH w obecności FE. Oczywiście mogłeś polecić jakiś własny sposób na oczyszczenie tej monety, ale wybrałeś jedynie takie głupkowate wymądrzanie się, które nic nie wniosło do tematu.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę określ co jest według ciebie "głupkowatym wymądrzaniem" .Bo po twoich chamskich tekstach wnioskuje że uważasz się za wszechwiedzącego guru od konserwacji.Co do mojego sposobu, przeczytaj wszystkie moje posty w tym wątku.Bez odbioru.

Edytowane przez pablo69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno muszę publicznie odwołać, bo przeoczyłem nicka - faktycznie podałeś swoją metodę na czyszczenie starych monetek: "Ciężko będzie usunąć ten kupryt, chemia nie da rady tylko mechanicznie. Mikroskop i ołówki do czysczenia monet". Może i ta metoda faktycznie przynosi rewelacyjne wyniki? Ale ja tam nigdy nie byłem zwolennikiem "mechanicznego czyszczenia" monet i tym podobnych eksponatów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie