Skocz do zawartości
  • 0

Jaki to mundur, czyli gdzie służył mój pradziadek?


lotyszka

Pytanie

Witam Was Odkrywcy,

poszukując w internecie swoich korzeni do budowy drzewa genealogicznego natknęłam się na zdjęcie mojego pradziadka (załącznik).

Chciałabym Was zapytać, jaki to mundur? Gdzie służył mój pradziadek?

Pochodził najprawdopodobniej z okolic Nowego Sącza, bo stamtąd pochodziła moja babcia, a jego córka. Ta zaś urodziła się w 1931 roku, niestety nie mam informacji o dacie narodzin pradziadka.

Mam nadzieję, że ta zagadka przysporzy Wam radości, jaką daje odkrywanie tajemnic. :)

Awansem chciałabym podziękować za odpowiedź. Pozdrawiam Was serdecznie i życzę dużo zdrowia w tym trudnym czasie.

Screenshot_142.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witamy uprzejmie!

Pradziadek nosi mundur ułana z ok. 1920 roku. Ma już rogatywkę, ale jeszcze donasza starą kurtkę-ułankę. Otok czapki zapewne biały, było kilka pułków, które nosiły otoki w tym kolorze. Przydałoby się większe zdjęcie, aby lepiej zobaczyć proporczyki na kołnierzu. Mogłoby to (chociaż gwarancji nie ma) pomóc zidentyfikować pułk, w którym pradziadek służył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lukasz-41 napisał:

Pradziadek nosi mundur ułana z ok. 1920 roku.

Mogło tak być ale mogło być i tak że fotografia jest późniejsza a mundur a właściwie to kurtka ułanka jest "fantazyjny", będący własnością atelier fotograficznego (o czym pisałem wielokrotnie z niemalże "uporem maniaka" przy identyfikacji innych fotografii). Praktyka fotografowania się w różnych "cudach" a także wycofanych z użytku wzorach umundurowania (nie koniecznie polskich) była bardzo popularna wśród żołnierzy, zwłaszcza w latach dwudziestych i na początku lat trzydziestych. Sama fotografia jest nieco podmalowana "a la monidło" co widać między innymi po domalowanych bocznych kotarach/zasłonach, domalowane są zapewne także lampasy na spodniach ale tu pewności nie mam, pomimo tego iż fotografię kilkukrotnie powiększyłem. Co do otoków to białe posiadał 2 Pułk Ułanów i 5 Pułk Strzelców Konnych oraz 2 Pułk Szwoleżerów ale ten raczej odpada z racji innego wzoru czapek. Bardzo dużo pomogła by tu data urodzenia (choćby przybliżona) żołnierza z powyższej fotografii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, lukasz-41 said:

Przydałoby się większe zdjęcie, aby lepiej zobaczyć proporczyki na kołnierzu.

Niestety takiego nie posiadam. Jest to jedynie screenshot, nie widziałam nawet oryginalnego zdjęcia.

1 hour ago, Edmundo said:

Bardzo dużo pomogła by tu data urodzenia (choćby przybliżona) żołnierza z powyższej fotografii.

Mogę jedynie strzelać, iż są to lata 1890-1910, acz i tutaj byłabym bardzo ostrożna. Raczej nie urodził się po roku 1915, musiałby mieć wtedy mniej niż 16 lat, gdy postarał się o moją babcię ?

Muszę przyznać, że trochę się zawiodłam - rzeczywiście, nie pomyślałam, że może to być po prostu zdjęcie w przebraniu. Niemniej jednak fotografia w dalszym ciągu robi na mnie ogromne wrażenie!

Dziękuję Wam serdecznie, Wasza wiedza jest imponująca! Pozdrawiam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem takie foto opisane, że ułan 13 pułku a fotka z 1927 gdzie ma szablę wz21 szeregowych kawalerii. Zastanawia mnie czy tak długo noszono ułanki w jednostkach. Rogatywka wygląda podobnie. Na zdjęciu z tego wątku obstawiał bym po kombinacji kolorów otoku, spodni, lampasów i patrząc na proporczyki gdzie górą jest raczej biała, że 2 lub 22 Pułk. Żołnierz polski, żołnierz wileński… - Kurier Wileński (kurierwilenski.lt)

11_sierpien_ulan_3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tyr napisał:

Kurtka jest właśnie regularna Polnische Wehrmacht- Polskiej Siły Zbrojnej z przyszytym wężykiem na kołnierzu i chyba naramiennikami.

Ależ tego wcale nie neguję, napisałem tylko iż fotografia może (podkreślam może) być późniejsza a kurtka mogła być jak najbardziej regulaminowa ale już wycofana i w czasie wykonywania tejże fotografii była tylko "rekwizytem" w zakładzie fotograficznym. Przecież takowe foty były bardzo popularne a kurtka "nietypowa" nadawała szyku bardziej niż regulaminowa, prosta, kurtka wz. 19.

Godzinę temu, Tyr napisał:

Bardziej na wz 27 niż 19

Ot, to, to. I jeszcze moim zdaniem ten "zretuszowany" lampas na spodniach. I jeszcze raz piszę iż wielce pomocnym byłaby nawet przybliżona data urodzenia osoby z fotografii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Tyr napisał:

Zastanawia mnie czy tak długo noszono ułanki w jednostkach.

Na pewno nie noszono tychże ułanek regulaminowo w drugiej połowie lat dwudziestych, chyba że poza regulaminem i do specjalnych "wewnątrz pułkowych" uroczystości, może występowali w nich żołnierze pododdziału honorowego, tworzonego na specjalną okazję. Ułanki nosili także żołnierze samodzielnego Szwadronu Przybocznego ale tam były użytkowane czapki "szwoleżerki". Potem gdy rolę tę przejął jeden ze szwadronów 1 Pułku Szwoleżerów, noszono umundurowanie regulaminowe. A co do tychże ułanek to tak jak napisałam wcześniej, na fotach dla rodziny, dziewczyny czy też kumpli z cywila "będących przed wojskiem" wyglądały bardziej efektownie niż szary mundur wz. 19 a jeszcze w przypadku kawalerzysty co to konia dosiadał, to ho, ho?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mnie zdziwił opis fotki i pomyślałem, że: jako paradne, pomylona data lub fachowy fotograf. Miałem fotkę krewnego w mundurze beliniackim niestety zaginęła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie musi być przebierane. Tak jak kolega Edmundo powiedział zdjęcie był retuszowane i może przesadził z retuszem wokół rogatywki i nie wygląda tak jak inne na początku lat 20.  I lampasów też. Jak pisałem wszystko po za tym wraz szablą, pasem i butami- mają paski na ostrogi- wygląda prawilnie na początek lat 20-tych. Wcześniej pisałem o barwach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi świtało, świtało, szukałem, szukałem i znalazłem. To samo atelier, ten sam mundur, oporządzenie i szabla. Proszę spojrzeć na fotografię i porównać. Niestety, gdzie i kiedy wynalazłem tą fotę, nie pamiętam, gdzieś, kiedyś w "otchłaniach" internetu. 1.thumb.jpg.ace38771b5dd6907cda7ad74777b4623.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotnie "obrazek" z końskimi łbami w tle ten sam, mundur też (wraz z oporządzeniem), tylko człowiek inny a więc bardzo dużo przemawia za moją hipotezą iż mundur nie był "skarbowy" a stanowił własność tegoż atelier fotograficznego. Pytanie tylko, gdzie był tenże zakład fotograficzny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co możemy wydedukować, ano to że mundur "ułański" był na "bank" rekwizytem i własnością atelier fotograficznego a sama fotografia została wykonana zapewne po 1930 r. o czym świadczy kurtka wz. 19 a właściwie to jej kołnierz w którą przyodziany jest żołnierz po prawej. Ale to nie kawalerzysta a najprawdopodobniej artylerzysta (wyraźnie widać kołnierz z ciemną patką, u kawalerzysty byłby kołnierz z proporczykiem pułkowym). Ale, ale, tu też coś nie pasuje, mianowicie odwrotnie przypięty sznur strzelecki, widoczny chwast powinien być przy naramienniku a nie przy połach kurtki a więc na odwrót. Być możliwe że to też był "rekwizyt" jak najbardziej aktualny w momencie wykonania tejże fotografii a założony tylko na czas pozowania do tegoż zdjęcia. No i te rapcie do szabli też coś niecoś przydługie, szabla musiałaby być trzymana cały czas w dłoni, inaczej podczas marszu wlokłaby się po "trotuarze", chyba że to takie chwilowe popuszczenie rapci szabli, powiedzmy że dla fasonu. No i na koniec sprostuję to co wcześniej napisałem a więc lampasy na pewno nie są domalowane, tu wyraźnie widać że są naszyte na spodnie. To tyle a może aż tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, karpik napisał:

Więc możliwe, że to tylko przebrania i ci ludzie niekoniecznie byli żołnierzami?

I tak i nie. Dlaczego, o tym pisałem wcześniej a wiec zacytuję swoje poprzednie wpisy "Przecież takowe foty były bardzo popularne a kurtka "nietypowa" nadawała szyku bardziej niż regulaminowa, prosta, kurtka wz. 19" i dalej "A co do tychże ułanek to tak jak napisałam wcześniej, na fotach dla rodziny, dziewczyny czy też kumpli z cywila "będących przed wojskiem" wyglądały bardziej efektownie niż szary mundur wz. 19 a jeszcze w przypadku kawalerzysty co to konia dosiadał, to ho, ho?".

Posiadam oprawione "w epoce" zdjęcie portretowe a właściwie to "regularne monidło" przedstawiające mojego Ojca w mundurze wz. 52 z fantazyjnie domalowanymi patkami "a la" gajowy albo i nawet leśniczy. Taka to była moda i to jeszcze na początku lat sześćdziesiątych. A wtedy noszone jeszcze przez żołnierzy służby zasadniczej mundury "wyjściowe" wz. 52 rzeczywiście były nijakie i "szare", pozbawione wszelakich ozdób, no może oprócz otoku czapki i odznaki "Wzorowego Żołnierza" ale tejże niestety mój Ojciec nie posiadał, hahaha

14 minut temu, karpik napisał:

Wiele historii rodzinnych poszłoby do piachu?

To na pewno, tak samo jak różne opowieści z czasów "chwalebnej" służby wojskowej i to nie koniecznie odnosi się do czasów przedwojennych i wojennych ale bardziej do tego co zapewne My pamiętamy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam kolegów którzy wieczorem przebierali się w mundury dowódcy i szefa kompani.Przeskakiwali przez płot i wpadali z "inspekcją"do sąsiedniej jednostki z POW(placówka zakłucająca Radio Swoboda).My z okien ze śmiechem obserwowaliśmy spanikowanych "Pomorszczaków"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie