Jump to content
  • 0

Samochód cięzarowy

Question

15 answers to this question

Recommended Posts

• 0

@ptasznik ma rację- to jest AEC Matador, brytyjski ciągnik artyleryjski z okresu II WŚ, budowany w zakładach Associated Equipment Comapny (AEC) w latach 1938-59.

Ten widoczny na Twoim zdjęciu, to podstawowa wersja czyli skrzyniowy ciągnik artyleryjski – na skrzyni ładunkowej przewożono amunicję i wyposażenie; były też ławki dla 9-10 ludzi obsługi.

627079650_AEC8_8cm.thumb.jpg.978e7e592acbcd613e1b0e7bb47d9e08.jpg

Budowano też wozy pomocy technicznej – na tylnej części podwozia montowano dźwig na obrotowej podstawie.

Ciekawostki:
W 1940 roku opracowano na podwoziu Matadora pojazd opancerzony, budowany głównie jako wóz dowodzenia (ACV – Armored Command Vehicle) nazwany Dorchester, ale też jako pojazd saperski lub do przewozu żołnierzy. Tu chyba najbardziej rozpoznawalny pojazd tego typu, zdobyty przez i używany przez Niemców- konkretniej pojazd dowodzenia o numerze seryjnym L4426425, nazwany "Max", z którego korzystał sam feldmarszałek Rommel:

matador_dorchester.thumb.jpg.929a031f770d392f0c5b8eb1eafdc423.jpg

W jednym egzemplarzu zbudowano prototyp półgąsienicowego ciągnika artyleryjskiego. Ponieważ próby wykazały, że nie ma on lepszych własności terenowych niż zwykła, kołowa wersja, nie kontynuowano prac nad tą konstrukcją:

1170279936_AECtrckedvehicle.thumb.gif.6df0014bd899a0b91ab6a6bf7be4115f.gif

Na potrzeby wojsk brytyjskich walczących w kampanii afrykańskiej powstało samobieżne działo przeciwpancerne Decon.Na podwoziu Matadora montowano działo 6-funtowe w pancernej osłonie (również kabina kierowcy została obudowana pancernymi płytami). Zbudowano 175 takich pojazdów:

AEC_Deacon.jpg.55c367fb0c7a6deb42e80baea0cfd34a.jpg

• 0

a g mnie to zdecydowanie nie jest AEC Matador.

a.trójkątna szybka boczna kabiny,

b. nadkola przechodzące w błotniki,

c. inne felgi

d. inny zbiornik paliwa,

e. kształt dachu szoferki

jest sporo innych możliwych typów np, Albion, Arran, Thornycroft . ten ostatni jak dla mnie lepiej pasuje, co prawda  koła nadal inne

1946 Thornycroft Nubian 3Ton 4x4 Cargo a

Edited by Barbapapa
  • Like 1
  • Thanks 2
  • 0

Pojazd na zdjęciu sądząc po przednich kołach ma napęd 4x2 , więc nie jest to ciagnik artyleryjski. Nie jestem pewien, czy to Matador- może byc AEC innego typu lub przedwojenny Matador cywilny- zmilitaryzowany po przejęciu przez armię. Albion producował podobne pojazdy.

Edited by husky1
  • 0
4 godziny temu, husky1 napisał:

nie jest to ciagnik artyleryjski. Nie jestem pewien, czy to Matador- może byc AEC innego typu lub przedwojenny Matador cywilny

Ciągniki miały raczej skrzynię do szoferki, bez koła zapasowego pomiędzy. I drzwi w burtach.

Jeśli przedwojenny, to czasy gdy z fabryk wychodziły podwozia z silnikami, karosowaniem zajmowały się inne firmy i robiły to według woli klienta.

Dlatego napisałem Matador ? Na 99 %. Sam nie mam pewności.

• 0

No, ładnie, wygląda że pozamiatane.

Dolna linia okna bocznego delikatnie opadająca ku tyłowi i analogicznie górna krawędź,

Dolna linia szyb przednich  linii prostej,

Ładne trójkątne okienko boczne,

Te felgi,

Daleko wybiegający do przodu spływ błotnika niemal aż do osi koła.

Jedynie inne miejsce wlewu paliwa na zbiorniku.

Ale jak dla mnie bomba, poniżej Vixen i Otter (chyba nawet bardziej Otter) stąd:

http://www.historywebsite.co.uk/Museum/Transport/commercial/Guy/guyhistory4.htm

searchlight.jpgOtter25.jpg

• 0

Właściwie to trzy wersje Guy'a: Wolf, Vixen i Otter to jedna rodzina. Różniły się tylko konstrukcją silnika, oponami i elementami zawieszenia. Wszystko pozostałe było identyczne . Kabiny do wersji Forward Control Model również. No i jeszcze Otter miał widoczne na zewnątrz serwo układu wspomagania hamulców. Można przyjąć ze to był jeden model ciężarówki i tylko dla względów handlowych wersjom o różnej ładowności nadano różne nazwy.

Sądząc po wielkości opon tego z Ziębic to może być Otter.

Poniżej jeszcze jeden Guy  w Polsce.

unrra13_G.jpg